Alkohol a práca

Alkohol vyvoláva príjemné pocity a človek má dojem, že s alkoholom mu práca pôjde lepšie od ruky. Je pravda, že ak si „hrknete“ predtým, než pôjdete okopávať záhradu, alebo vybavovať korešpondenciu, bude sa vám robiť lepšie. No toto sú, žiaľ, len pocity.

Mnoho meraní v laboratóriách sa už vykonalo, takže asi aj vy viete, že človek, ktorý pije podá v skutočnosti horší výkon, než aký má z neho pocit. Rýchlosť reakcií po podaní alkoholu môže v prvej a veľmi krátkej fáze naozaj byť lepšia. Ale to trvá len veľmi krátko. Čoskoro nastupuje fáza, kedy opitý človek má pocit, že jeho reakcie sú výborné, no namerané hodnoty sú oveľa horšie.

Preto je v stave alkoholového opojenia tak nebezpečné, ak robíte neičo, kde sú potrebné presné reakcie, či koordinácia. Jazda na aute, práca vo výškach a mnoho iných činností môže byť po požití alkoholu veľmi nebezpečných.

  • Človek má po požití alkoholu falošný pocit, že má zachované schopnosti. No nemá – reaguje pomaly, nepresne, chybne.
  • Človek po požití alkoholu stráca zábrany. Ak sa blíži ohrozenie, reaguje na to bagatelizáciou.
  • Človek po požití alkoholu časom prechádza do negatívneho ladenia stavu mysle. To sa odrazí na kvalite duševnej práce.

Alkoholizmus, navyše, má určitý trend. Ak niekto pije, zvyčajne bude piť stále viac. A stále viac alkoholu sa prejaví aj v práci – časom ju nebude vykonávať tak kvalitne, ako predtým. Alkoholik sa zvyčajne nevzdeláva a aj keby mu alkohol v práci nebránil, začne zaostávať.

Preto je zakázané piť na pracovisku a počas práce. No a nemúdre je piť aj vo voľnom čase.