Máte problém s alkoholom? (TEST)

Ako overiť, či alkohol zneužívame? Na to existujú diagnostické kritéria. Odborníci stanovili zoznam vlastností, ktoré sú typické pri alkoholizme. Sú zvyčajne prítomné v prípade, že človek pije problémovým spôsobom. Taký človek už nie je pijan, ktorý si vypije občas a nemá s tým problém. Je to už pitie, ktoré už problém prinášať môže.

Položte si otázku, či za posledných dvanásť mesiacov došlo aspoň k jednému zo štyroch následkov, ktoré v ďalšom texte uvedieme. Pokiaľ áno, je pravdepodobné, že hovoríme už o zneužívaní alkoholu. Je tu dôvod na vážne podozrenie, že máte vážnejší problém s alkoholom. Vy, alebo človek, o ktorom uvažujete. Pokiaľ sa vám ani jedno z kritérií za posledný rok nepritrafilo pravdepodobne nie ste nateraz ohrozený závislosťou.

Skôr než prejdeme tie otázky, najskôr sa pozrime na to, čo vlastne chceme zistiť:

Čo je to problémové pitie alkoholu?

Problémové pitie sa dá popísať vetou:

Človek v pití alkoholu pokračuje aj v prípade, že mu pitie prináša akékoľvek problémy.

Predstavte si situáciu, že by ste si náhodou priložili horúcu žehličku k ruke. Výsledkom by bolo, že vás to bude páliť, bude vám to nepríjemné, možno tam zostane pľuzgier. Ako sa zachová normálny človek? Spravidla sa už bude vyhýbať dotýkania sa horúcej žehličky. Je to logické, jasné, nespochybniteľné. Človek so vzťahom k sebatýraniu však aj nabudúce vyhľadá prítomnosť horúcej žehličky, aby sa mohol opáliť znova. Zdá sa vám to čudné? Áno je čudné, ak niekomu vlastné poškodzovanie robí dobre. Je to rovnako zvláštne aj v prípade alkoholu.

Pokiaľ niekto po konzumácii alkoholu zaznamená problémy, logické by bolo už nabudúce alkohol nekonzumovať. Alkoholik sa však takouto logikou nedokáže riadiť. Bude piť aj v prípade, že s pitím má problémy. Práve to identifikuje jeho osobný problém s alkoholom. Takéto problémové pitie, alebo odbornejšie povedané "zneužívanie alkoholu" je vážnym varovným signálom: rozvoj závislosti.

Ak človek pije problémovo, spočiatku nemusí piť pravidelne, ani často! Aj tak už je v pásme ohrozených ľudí.

Ak pijete napriek tomu, že vám to robí problémy, nemusíte byť ešte fyzicky závislíí na alkohole. Je to však pre vás signál, že niečo nie je v poriadku. Možno vás psychika láka vypiť si a telo to "ešte nepotrebuje". Pokiaľ však vyhoviete túžbe, časom sa aj telo začne dožadovať svojej dávky. A to už budete v stave, kedy nebudete schopní sami a bez pomoci s tým niečo spraviť.

Teraz si pozrime štyri kritériá problémového pitia

Chcete posúdiť či niekto má problém s alkoholom? Nič z toho, čo je popísané nižšie sa nesmie objavovať ani raz za posledný rok.

1. Konzumácia alkoholu v nadmernom množstve

Opakovaná tak nadmerná konzumácia alkoholu, ktorá vedie k závažnému obmedzeniu v práci, v domácnosti, alebo v škole.

Neprítomnosť na pracovisku, znížená výkonnosť človeka, alebo zanedbávanie dôležitých záujmov. Tento príznak po konzumácii alkoholu je mimoriadne varovný. Znamená to, že človek skonzumoval tak veľa alkoholu, že mu to mu spôsobilo problémy. Ak niekto vypije deci červeného vína, tak ho to neznemožní. Ak to bude liter vína, už z toho asi bude slušný hlavybôľ. (U neskúseného pijana!)

Pre našu „rýchlu diagnostiku“ z toho vieme povedať, že tomu človeku chutí piť, málo mu nestačí. A to je zlý, varovný znak.

2. Konzumácia alkoholu v nevhodnej situácii

Opakovane konzumuje alkohol v situácii, ktorá je spojená s nebezpečenstvom pokiaľ sa pri nej konzumuje alkohol.

Napríklad šofér by nemal konzumovať alkoholické nápoje. Ak pracuje vo výškach, alebo obsluhuje napríklad motorovú pílu, je jasné, že by bolo nerozumné konzumovať alkohol. Ak niekto užíva lieky, alebo sa chystá predniesť prejav na verejnosti, nemá čo piť. Alebo ženích by sa nemusel "sťať" ešte pred príchodom do sobášnej siene.

Ak človek v situácii, kedy je rozumné zostať triezvym napriek všetkým vedomostiam, že je to nevhodné alkohol konzumuje, je to varovný signál. Tento signál hovorí o tom, že chcenie, túžba vypiť si je silnejšia, než rozumná úvaha. Bez ohľadu na to, či to malo alebo nemalo nejaké negatívne účinky, je vážne podozrenie, že konzumácia alkoholu je alebo bude v budúcnosti problémom.

Človek, ktorý s alkoholom problém nemá, spravidla dokáže rozlíšiť, že ide do situácie, kedy musí byť triezvy. Nedá si ani trošku. Naopak človek, ktorý sa chce rýchlo opiť, neberie do úvahy možné riziká a následky. Jeho chcenie je silnejšie ako rozum.

3. Konzumácia alkoholu napriek predchádzajúcim ťažkostiam

Opakovane pije napriek tomu, že mal po vypití si problémy.

S políciou, zákonom, spôsobil nejaký prečin alebo výtržnosť. Je veľa alkoholikov alebo ľudí, ktorí alkoholikmi, ktorí ešte len budú, ktorí po konzumácii alkoholu začnú byť oveľa viac agresívnejší. Sú potom výtržní, bijú sa, poškodzujú cudzí majetok, kradnú a podobne. Potom je konzumácia alkoholu len spúšťačom ďalšieho vystrájania a rozumne zmýšľajúci človek by si spojil do súvislosti trest a príčinu. Nabudúce by už piť nemal.

Ak niekto pije napriek tomu, že po vypití alkoholu robil výtržnosti, s alkoholom má alebo bude mať vážny problém.

4. Konzumácia alkoholu napriek sociálnym problémom

Ďalej pije napriek tomu, že má opakované spoločenské alebo medziľudské problémy, ktoré sú spôsobené konzumáciou alkoholu.

Aj tento bod je typický. Často sa vyskytuje v počiatočných štádiách alkoholizmu. Muž (alebo žena) pije a jeho (jej) manželský partner upozorňuje na toto pitie. To je varovný konflikt. Manželský partner nechce, aby jeho druh alebo družka pili. Pijúci druh alebo družka s týmto názorom svojho manžela nesúhlasí a dochádza ku konfliktom. Pokiaľ napriek nesúhlasu svojho okolia človek opakovane pije, je to signál, že niečo nie je v poriadku. Toto pitie sa časom môže stať vážnym problémom.

Ak totiž má manželský partner (rodič, kamarát, zamestnávateľ...) výhrady voči nejakému inému správaniu normálny človek má tendenciu tento konflikt riešiť. Pri alkoholizme však postihnutý nie je schopný odolať pokušeniu.

Aký máte vsledok minitestu alkoholizmu?

Pokiaľ len jedno z týchto štyroch kritérií bolo splnené, je pravdepodobné, že s alkoholom máte problém. Možno o tom ešte ani nemusíte ani vedieť! Možno si radi občas nalejete a nepovažujete sa ani trocha za ohrozeného. Berte, prosím, tieto kritériá diagnostiky vážne. Sú varovaním.

Ak sa vám takéto excesy stávajú len zriedkavo, trebárs len raz za rok, ste ešte v „dobrom štádiu“, kedy pravdepodobne máte akú - takú kontrolu nad svojím pitím. Najjednoduchšie čo v tejto chvíli môžete urobiť, je absolútne si zakázať ďalšiu konzumáciu alkoholických nápojov. To znamená nie „budem piť zriedkavo“, nie „budem piť menej“, nie „budem piť s mierou“, ale „nebudem piť vôbec“.

Pokiaľ niekto pije pivo, v takejto situácii by si mal povedať „je koniec pitiu piva“. To sa týka aj piva nealkoholického, či rumových praliniek.

Alkohol musíte škrtnúť zo svojho života. V opačnom prípade hrozí, že sa stanete od alkoholu závislými. Zničíte si veľkú časť svojich spoločenských vzťahov. Prídete o prácu, zničíte si svoj príjem. Pokiaľ na to rovno nezomriete tak možno skončíte po niekoľkých rokoch ako troska. Po protialkoholickom liečení sa dostanete do rovnakého štádia, aké vám odporúčam práve teraz. Totiž, že už nebudete smieť nikdy piť.

Je jednoduchšie zísť z kratšej cesty.

Nehovorím, že to bude ľahké. Len to, že je to ľahšie teraz, ako potom.