Deti

Počujte, nemáte niekedy pocit, že nám začína nový baby boom? Inými slovami - začali sa rodiť deti. Pod pojmom baby boom sa spravidla myslí generácia ľudí, ktorí práve v týchto rokoch prichádzajú do dôchodku. Po druhej svetovej vojne a hlavne po vojne vo Vietname sa začali robiť deti v USA. Táto generácia detí má názov baby boomers. Mám pocit, že aj u nás sa začína čoraz viac nových rodín. Pôrodnice niekedy dokonca nestíhajú. Pomaly nestačia mená pre deti :-)

V uplynulých rokoch bol dlhodobý trend nemať deti. Rodilo sa relatívne málo detí, ľudia žili pre iné hodnoty. V poslednom čase sa zdá že veľké percento žien, ktoré deti nemali sa rozhodlo tento stav zmeniť. A tak dnes celkom bežne vidíme rodiť štyridsiatničky. Je to slovenský baby boom? Možno áno. Momentálne je na Slovensku tretia vlna populačnej explózie od druhej svetovej vojny. V porovnaní s inými krajinami to nie je až tak veľká vlna, ale vidieť, že ženy zas majú záujem o to mať dieťatko. Dosť sa zvýšil vek, kedy sa žena rozhodne mať dieťa - momentálne často až okolo svojho 30teho roku veku. Prečo ženy s rozhodnutím mať dieťa tak dlho váhajú?

Je možné, že dôvody mať deti až vo vyššom veku sú viaceré. Určite je to lepšia sexuálna výchova a znalosť. Dostupnosť antikoncepcie. Snaha mladých žien najskôr si ukončiť čo najlepšie vzdelanie. Od 90-tych rokov minulého storočia sa strojnásobil počet vysokoškolsky vzdelaných žien. Počas štúdia je zvyčajne lepšie neotehotnieť. Zároveň s tým si ženy uvedomujú, že kým študujú a začínajú prácu, ešte nemajú prostriedky na to, aby si založili rodinu. Chcú sa o svoje deti čo najlepšie postarať a tak chcú rodiť až v období, keď sú viac zabezpečené. Rodiny chcú mať najskôr byt a auto, až potom deti. Mať deti je dnes nákladná záležitosť a mnoho rodín nechce vďaka tomu ísť na hranicu chudoby. Nechcú svoje deti aj za cenu nízkej životnej úrovne pre ne. Inými slovami sa dá hovoriť o tom, že je to vec zodpovedného rozhodnutia nemať deti dovtedy, kým nebudeme na ne pripravení.

Okrem toho kedy sa rodiny rozhodnú mať deti je tiež dôležité, koľko detí chcú mať. A tu nastáva tiež pokles. Nie je trend mať viacdetné rodiny. Rastie počet jednodetných rodín.

Vráťme sa však k baby boomu. Trendy teda ukazujú, že sa rodí viac detí, ako doteraz. No odhady do budúcnosti naznačujú, že na uliciach aj v nasledujúcich rokoch a možno desaťročiach budeme stále vidieť viac dôchodcov, ako hrajúcich sa detí či teenagerov. Tento trend kladie nepríjemnú a veľmi ťažkú osobnú otázku pre tých, ktorí sa v tomto období budú dostávať do dôchodkového veku. Bude to asi ťažké obdobie. Keďže sa nerodili deti, bude problém so sociálnym zabezpečením dôchodcov - ak jedno "dieťa" bude pracovať na niekoľkých dôchodcov, nebude nikto spokojný. Ale to už je téma na inú nôtu.

Orientačný počet narodených detí na Slovensku za posledné roky

 • 2002: 51 000 deti
 • 2003: 52 000 deti
 • 2004: 54 000 deti
 • 2005: 54 500 deti
 • 2006: 54 000 deti
 • 2007: 54 500 deti
 • 2008: 57 000 deti
 • 2009: 57 000 deti
 • 2010: 60 400 deti
 • 2011: 61 000 deti
 • 2012: 55 700 deti
 • 2013: 55 000 deti
 • 2013: 54 800 deti
 • 2014: 55 602 deti
 • 2015: 57 667 deti

Ale poďme od pôrodov trocha pozrieť aj na to, ako to je s matkou. Počas tehotenstva je potrebné úzko spolupracovať s lekárom. Nie chudnúť a snívať o diétach. Pokiaľ sa chcete v tehotenstve a počas kojenia venovať športu, môžete. Ak lekár nemá námietky. Športoví lekári to odporúčajú, akurát treba voliť také športy, kde si šetríte kĺby. Pokiaľ sa vás to týka, významnejšie zmeny v živote spravte až potom, keď zas začnete jedávať len sama za seba.

Priberanie počas tehotenstva a po ňom

Najmä v súvislosti s pôrodom a tehotenstvom ženy často riešia problém s priberaním. Téma ako schudnúť je spracovaná na samostatnom webe. Nájdete tam mnoho tipov ako zhodiť brucho, jedálniček na chudnutie a to všetko môžete využiť najmä po pôrode. Pretože počas tehotenstva a kojenia nie je dobrým nápadom, ak budete chudnúť. Môžete si pozrieť aj tabuľku, koľko máte zjesť.

Tabuľka odporúčaných výživových dávok pre obyvateľstvo SR

Pokiaľ sa riadite tabuľkou odporúčaných výživových dávok pre obyvateľstvo SR, nemali by ste mať s priberaním počas tehotenstva vážnejšie problémy.

Na druhej strane žena musí počítať s tým, že po pôrode sa jej postava zmení! Viem, niektoré hovoria, že si "zničili postavu", ale tak sa na to pozerať nedá. Jednoducho tak je naše telo zariadené. Je nereálne očakávať, že žena bude mať po dvoch pôrodoch rovnakú postavu ako keď mala 16 rokov. Snaha dosiahnuť to často vedie k veľkým sklamaniam.