Bábätko

Dlhých deväť mesiacov, počas ktorých sa váš drobček ukrýval vo vás, je nenávratne preč a to maličké stvorenie už konečne môžete držať vo svojom náručí.

Bábätko – také malé a pritom také mocné. S jeho príchodom sa vo vašom živote veľa zmení. Zrazu budete riešiť celkom iné veci než predtým – prebaľovanie, dojčenie alebo kŕmenie, poradne u detského lekára a detské hry. Budete sa tešiť z prých zúbkov, prvých slovíčok a nesmelých krôčikov vášho drobčeka.

Na starostlivosť o bábätko je užitočné sa pripraviť vopred. Aj keď takáto príprava bude viac-menej teoretická, môže vám to neskôr veľmi pomôcť. Alebo sa snažte priučiť čo-to od vašej kamarátky, sestry či inej známej, ktorá už bábätko má. Sledujte ju pri kúpaní bábätka, prebaľovaní, prezliekaní drobčeka a iných činnostiach. Ak jej to nebude prekážať, skúste sa zapojiť aj sama.

Kúpanie a prebaľovanie bábätka, ako i základné prvky starostlivosti vám však iste vysvetlia a ukážu aj v pôrodnici.

Vopred si tiež premyslite výber pediatra, pretože sa vás na to budú pýtať hneď po narodení bábätka.

Nákup výbavičky je tiež príjemnou záležitosťou pre čerstvých rodičov. Väčšinou si však rodičia zabezpečia všetko potrebné pre očakávaného drobčeka ešte počas tehotenstva. Snažte sa to s nákupom vecí pre bábätko nepreháňať a pripravte si len to najpotrebnejšie – zopár kúskov oblečenia podľa ročného obdobia, základné „kozmetické“ prípravky (vystačíte s detským mydlom, krémom proti zapareninám a detským olejčekom – ostatné dokúpite v prípade potreby), jednorázové alebo bavlnené plienky, kočík a zopár hračiek, nejaké cumlíky a fľašky (nie sú však nevyhnutné) a podobne.

Prvé dni a týždne po pôrode je zväčša mamička veľmi vyčerpaná. Je to prirodzené, pretože si matka i dieťa potrebujú na seba zvyknúť a zaviesť si nejaký režim. V tomto období je dobré požiadať o pomoc aj otecka – môže pomôcť pri kúpaní, prebaľovaní alebo vziať bábätko na prechádzku v kočíku, aby si mamička mohla chvíľku oddýchnuť a načerpať nové sily.

Postupne ako bábätko rastie a mení sa, prichádzajú stále nové a nové starosti ale aj radosti. Dieťatku začínajú rásť prvé zúbky, začína prijímať tuhú stravu, zaujíma sa čoraz viac o svoje okolie a je stále aktívnejšie. Mení sa aj jeho režim – spánku už nie je toľko ako predtým, takže sa mu treba venovať viac.

Od narodenia budete tiež s bábätkom navštevovať pravidelne detského lekára kvôli prehliadkam a očkovaniam. Na prehliadku sa vždy snažte pripraviť si prípadné otázky a pýtajte sa pediatra na všetko, čo vám je ohľadom starostlivosti o bábätko nejasné. Konzultujte s ním tiež všetky vaše obavy, ak sa vám zdá, že s bábätkom nie je niečo v poriadku.

Vaše malé bábätko sa vám bude pred očami meniť na čoraz väčšie, šikovnejšie a samostatnejšie dieťatko a vy budete svedkom jeho objavovania a učenia sa. Bábätká a deti vo všeobecnosti dokážu náš život nesmierne obohatiť, urobiť ho pestrým a zaujímavým. Preto si vychutnávajte každý okamih s vaším drobčekom naplno, veď čas tak neskutočne rýchlo letí...

Napísala MaJa.