Bábiky pre deti

Pre malé dievčatká je neodmysliteľnou súčasťou detstva bábika, alebo skôr bábiky, keďže asi každé dievčatko má bábik viacero. Kým kedysi bolo na trhu len pár druhov bábik, ktoré dokázali maximálne tak plakať a žmurkať očkami, dnes je to celkom inak. Ponuka bábik je taká široká, že vybrať si je niekedy skutočne ťažké.

Bábiky pre deti sú dnes už vybavené rozmanitými funkciami. Dokážu cikať, kakať do plienok či do nočníka, pijú z fľašky, rozprávajú, grgajú, plačú a pritom im tečú slzičky a majú mnoho iných ďalších funkcií.

K bábikám v podobe bábätka pribudli aj nové druhy bábik, najmä bábiky Barbie a ich rôzne napodobeniny. „Bábätkovské“ bábiky sú ideálne pre malé dievčatká najmä preto, že im pomáhajú vžiť sa do role mamičky, učia sa starať o bábätko a podobne.

Bábiky Barbie sú v tomto smere celkom odlišné a podľa niektorých psychológov môžu mať negatívny vplyv na malé dievčatká. Znázorňujú totiž ženu, ktorá vyniká najmä svojou dokonalou krásou a štíhlosťou, čo neraz vedie k túžbe po takomto vzhľade u dievčat. Z toho môže vzísť anorexia či bulímia alebo iné poruchy príjmu potravy.

Napriek tomu sú však bábiky Barbie nesmierne obľúbené medzi dievčatkami rôznych vekových katgórií a patria k dobre sa predávajúcim bábikám.

Pre najmenšie dievčatká, zhruba od veku 12 mesiacov, sú vhodné bábiky s mäkkým telíčkom, ktoré sú prispôsobivé a ľahko sa s nimi manipuluje. Vyberajte bábiky, ktoré sú určené pre takúto vekovú skupinu, aby ste mali istotu, že dieťa má v rukách bezpečnú hračku.

Väčšie dievčatká asi vo veku okolo troch rokov už zväčša túžia po väčších a dokonalejších bábikách, ktoré čo-to dokážu. K dispozícii sú teda bábiky s rôznymi funkciami a príslušenstvom. Pomerne častou výbavou bábik sú fľašky, cumlíky, nočník, plienky, nejaká hrkálka či iná hračka a podobne.

Obľúbené sú rozprávacie bábiky, bábiky, ktoré možno česať, štvornožkujúce bábiky, jednoducho bábiky, ktoré sa čo najviac podobajú živým bábätkám.

Obzvlášť populárne sú bábiky od výrobcu Zapf Creations – vyrábajú bábiky Baby Born, Baby Annabell či Chou-Chou. K týmto bábikám je tiež bohaté príslušenstvo od kočíkov až po drobnosti ako cumlíky či hrkálky a mnoho iného.

Keďže ide o značkové bábiky, bývajú spravidla o niečo drahšie než bábiky iných výrobcov.

Je len na vás, akú bábiku vyberiete, no majte vždy na zreteli bezpečnosť a výber prispôsobte veku dieťatka. Pre najmenšie deti nemá zmysel kupovať bábiky s množstvom drobností, pretože by sa tieto veci zrejme rýchlo postrácali, ale tiež hrozí riziko, že ich dieťatko vdýchne.