Darčeky pre deti

Vhodný darček pre deti je niekedy veľmi ťažké nájsť. Či už je to darček na narodeniny, na Vianoce alebo iný sviatok či príležitosť, nie vždy vieme uhádnuť, čo bude tým najlepším darčekom pre naše dieťa.

Úlohou akéhokoľvek darčeka by malo byť v prvom rade potešiť jeho adresáta, teda dieťa. Preto na to, aby sme vybrali ten najlepší darček, potrebujeme o dieťati niečo vedieť. Ak totiž poznáme jeho záľuby a charakterové črty, ľahšie vyberieme niečo vhodné.

Pre najmenšie deti sú najčastejšími darčekmi hračky. Dostávajú ich na narodeniny, na Vianoce a kedykoľvek, keď im chceme spraviť radosť. Výber hračiek je dnes skutočne široký, takže nájsť nejakú tú hračku pre dieťa, nemusí byť zložité. I keď niekedy je práve výber z veľkého množstva hračiek ťažkou úlohou. Pre najmenšie deti vždy vyberajte hračky, ktoré sú určené pre ich vekovú kategóriu a dbajte tiež na bezpečnosť danej hračky.

Pre bábätká sú k dispozícii rôzne hrazdičky so zavesenými hračkami, ktoré rozvíjajú pohybové schopnosti bábätka, vhodné môžu byť tiež hojdacie kresielka s hrazdičkou, ktoré dokážu najmenších nachvíľku zabaviť.

Samozrejme, darčkom nemusí byť vždy hračka, často je to napríklad detské oblečenie, knižky, obliečky do postieľky či niečo iné do detskej izbičky.

Pre väčšie deti, ktoré už viac vnímajú a majú už možno aj nejaké svoje obľúbené činnosti, vyberáme zasa darčeky prispôsobené ich veku a záľubám. Rovnako volíme vhodné darčeky aj podľa toho, či chceme obdarovať chlapca alebo dievča.

Pre dievčatká sú bežnými darčekmi najmä bábiky, kočíky a postieľky pre bábiky, domček pre bábiky a podobné „dievčatkovské“ záležitosti. Vhodným darčekom pre väčšie dievčatká sú však aj detská trojkolka, bicykel, či odrážadlo, zaiste mnohé dievčatká poteší i hojdací koník, tabuľka na kreslenie, knižky a veľa iného. Táto druhá skupina darčekovi je rovnako vhodná aj pre chlapcov.

Vyslovene chlapčenskými darčekmi sú azda autá a autodráhy, rôzni roboti či obľúbení transformeri a podobne. Avšak aj mnohé dievčatká sa rady zahrajú s takýmito hračkami a podľa detských psychológov a iných odborníkov je to celkom v poriadku a nemali by sme deťom v tom brániť. Aj chlapci sa môžu pohrať s bábikami. Treba sa len zbaviť predsudkov a hlavne nesnažiť sa za každú cenu trvať na tom, že váš syn sa v žiadnom prípade nebude hrať s bábikami, lebo to jednoducho správni chlapci nerobia.

Stavebnice sú tiež obľúbeným darčekom, ktorým možno potešiť dievčatá i chlapcov a naviac takéto hračky rozvíjajú aj kreativitu a ďalšie schopnosti dieťatka. Vždy treba vyberať stavebnice určené veku dieťaťa.

Školáci už asi nebudú až takými nadšenými „príjemcami“ hračiek, a tu už výber naozaj závisí najmä od ich záľub. Prípadne môžete svojmu školákovi darovať nejakú školskú pomôcku, školskú tašku, kalkulačku, sadu pier, pravítka, ceruzky a podobné školské záležitosti.

Staršie deti túžia už skôr po darčekoch v podobe mp3 prehrávačov, hudobných a filmových CD-čiek a DVD-čiek, mobiloch a podobne.

Každopádne, pri výbere darčeka pre deti by sme mali vždy myslieť na to, či z danej veci bude mať obdarovaný radosť. Ak chcete darovať niečo dieťaťu vašich známych, je dobré vopred sa spýtať na jeho záujmy, prípadne požiadať jeho rodičov o tip na vhodný darček, aby ste neprišli s niečím nevhodným.