Detské jasle

Kedysi bolo bežným javom, že popri materských škôlkach existovali aj jasle pre najmenšie deti. Klasické detské jasle už však akosi vymizli a dnes majú rodičia možnosť prihlásiť svoje ratolesti v prípade potreby najmä do súkromných jasličiek (tie ale fungujú len v niektorých mestách) a sú určené pre deti od šesť mesiacov do troch rokov.

Možno sa práve rozhodujete, či umiestniť svojho drobčeka do jasličiek, ak nejaké vo vašom okolí sú. Vo väčšine prípadov rodičia dávajú do jasličiek dieťa vtedy, ak im rodinný rozpočet nepostačuje a je nutné, aby do práce šla aj matka. Prípadne vtedy, ak sa žena jednoducho nechce vzdať dobrého pracovného miesta a záleží jej na budovaní kariéry.

Názory psychológov a ďalších odborníkov na „odloženie“ dieťaťa do jaslí sú rôzne, no zväčša poukazujú na to, že ak je v jasliach príliš malé dieťa, môže to mať naňho skutočne negatívny dopad. Predsa len, kým je dieťatko malé, potrebuje istotu matkinej prítomnosti a priskorý nástup do jaslí, mu môže spôsobiť rôzne traumy a psychické problémy.

Ak už dieťa naozaj musíte dať do jasličiek, snažte sa ho na túto zmenu pripraviť – malo by byť zvyknuté na spoločnosť iných detí a na odlúčenie od matky, aby to pre neho nebol priveľký šok.

Dieťa by malo byť v jasliach len počas nevyhnutného času, ktorý matka musí stráviť v práci. Jasle predsa nie sú miestom, kam dieťa odložíme, aby sme mali väčšinu dňa pokoj a mohli si žiť vlastný život. Majú pomôcť tým rodičom, ktorí jednoducho inú možnosť nemajú.

Ale poďme aj k pozitívnejším veciam. Čo všetko sa dieťatko v jasliach naučí? Určite sa naučí mnoho nových vecí, stane sa samostatnejším, zvykne si na kolektív rovesníkov, získa množstvo nových zážitkov. Taktiež si osvojí základné hygienické návyky, naučí sa možno nejaké tie riekanky a básničky a podobne. Veľa, samozrejme, závisí aj od veku konkrétneho dieťatka a jeho osobnosti. Niektoré sa v jasličkách naučia veľmi veľa, iné menej.

Rovnako rozdielne deti znášajú samotný fakt, že do jasličiek chodia. Kým niektoré sa doslova tešia na svojich jasličkových kamarátov, iným môže pobyt v jasličkách spôsobovať ťažkosti a chodia tam neraz s plačom.

Pri výbere jaslí (ak vôbec budete mať na výber, keďže ich je naozaj pomenej) je dobré môcť navštíviť konkrétne zariadenie a poriadne si ho poobzerať. Všímajte si jednak zariadenie, ale tiež to, ako sa vychovávateľky správajú k deťom a ako na vás jasle pôsobia. Vaše dieťa tu bude tráviť dosť času, preto venujte výberu jasličiek dostatok pozornosti.