Hračky pre deti

Väčšina z nás si asi ešte spomína na svoje detstvo. Hračky pre deti majú zvláštny význam. Môžu poukazovať na "moc", s hračkami sa dá ukazovať až vyťahovať pred rovesníkmi. Hračky spôsobia veľkú radosť. Nuž a hračky nepomôžu, ak sa nudíme, alebo je nám smutno.

Hračky sú jednoducho mŕtve veci. Ožívajú až po vynaložení istej námahy. Môže to byť námaha v podobe pohybu - ak je hračkou lopta. Alebo námaha v podobe myslenia, ak je hračkou logická úloha. Prípadne jemná zručnosť, ak dieťa chce zlepiť model lietadla. Môže zapojiť svoje pocity, projekciu, napríklad ak má rado svojho plyšového medvedíka.

Hračky teda sú často iba motívom, alebo popudom k tomu, aby dieťa zaktivovalo a zacielilo svoju myšlienkovú a pohybovú koncentráciu a začalo sa venovať niečomu, čo ho bude baviť. A až v tej chvíli sa začína hra.

U hračiek je to podobné ui detí aj u dospelých. Kým po hračke túžime, je to ťažké. V momente ako ju však dostaneme, túžba zanikne a často sa hračka stane nepotrebnou. Znie to kruto, ale ešte aj v tejto oblasti platí Paretovo pravidlo - 80% radosti nám prinesie 20% hračiek. A ešte tvrdšie: 20% z toho čo za hračky zaplatíte spôsobí 80% radosti deťom. Inými slovami.

  • Často sú to lacné veci, ktoré spôsobia viac radosti, ako drahé hračky.
  • Väčšina hračiek, ktoré dieťa má, sa "nepočíta". Hrá sa väčšinou len s niekoľkými z nich.

Mrzuté je to, že nikdy vopred nevieme, čo vybrať, aby to bolo to pravé.

Možno by ešte na úvod témy o hračkách pre deti mohlo byť vhod povedať niekoľko upozornení, ktoré môžu mladým rodičom prísť vhod.

Hračky a alergia

Veľmi obľúbenými sú plyšové hračky, alebo hračky z rôznych materiálov s chĺpkami. Deti ich obľubujú, zaspávajú pri nich. Je dobré myslieť na to, že tieto hračky sa môžu stať zdrojom alergénov. Hlavne v nižších nadmorských výškach (teda netýka sa to oblastí v nadmorskej výške okolo 1400 metrov) sa v posteľnej bielizni, matracoch, vankúšoch a teda aj v plyšových hračkách často môžu usadiť roztoče. Alergia na prach - teda na roztoče je spôsobená práve roztočmi a ich výkalmi. Aj keď sa jedná o takmer mikroskopické objekty, môžu vášmu dieťaťu narobiť ťažkosti.

Ak máte takéto hračky, odporúčame vám z času na čas nechať tieto hračky prenocovať v mrazničke. Bez žartov! Ak hračku necháte v mraze, usmrtí to všetky roztoče. Preto v zime občas vidíte, že niektorí ľudia vynášajú periny a vankúše na balkón, alebo na sneh. Pár hodín ich nechajú zmrznúť a potom vyprášia. Podobne to môžete robiť aj s hračkami pre deti.

Ak vaše deti majú často nádchu, kýchajú, alebo ich svrbia niektoré časti tela (často pod kolenami, v lakťových jamkách, na krku, alebo na miestach kde sa alergén dotýka tela) skúmajte, či nejde o alergiu. Ak dieťaťu nič nie je a po príchode ku svojmu macíkovi začne kýchať a smrkať, skúste ho vylákať na prechádzku. Ak nádcha rýchlo ustúpi a vráti sa znova až po príchode domov, je takmer isté, že vaše dieťa má alergiu na niečo v domácnosti. Môže to často byť prach. Potom treba ísť ku alergológovi, pretože neliečená alergia sa časom zhoršuje a prerastá do astmy.

V prípade alergie potom, žiaľ, nesmiete umožniť dieťaťu aby malo hračky, ktoré ho alergizujú. Akokoľvek to je kruté, musíte mu ich zobrať.

Rizikové hračky

Pri výbere vhodnej hračky je dobré myslieť aj na to, ako bezpečné veci sú. Hlavne u menších detí nedokážete odhadnúť, čo presne bude dieťa robiť. Už veľa detí sa udusilo, keď vdýchlo nejaký menší predmet. Je dobré počítať s tým, že deti sú schopné hračky použiť tak, ako by vám ani nenapadlo. Dávajú si ich do úst, môžu si korálky, alebo predmety vtlačiť do ucha, alebo do nosa. Môžu sa zamotať do igelitovej tašky, alebo obalu, v ktorej je zabalená hračka a udusiť sa.

Živé zvieratká, ako hračka

Nuž a ešte si povedzme o tom, že niektorí ľudia dávajú deťom ako hračky živé zvieratá. Aj tu sú na to veľmi rozmanité pohľady. Mačky, hlodavce a psi môžu byť zdrojom alergénov (mačky obzvlášť). Alergia na zvieratá je problém. Ak sa už objaví, zvieratko MUSÍ ísť z bytu preč. Niektorí lekári upozorňujú, že kontakt so zvieraťom môže alergiu vyvolať a zhoršiť. Iní zas konštatujú, že včasný kontakt so zvieraťom môže naopak učiť imunitný systém dieťaťa, že to nie je nič, na čo treba reagovať precitlivelosťou.

Okrem toho môže zviera dieťaťu ublížiť. Nestáva sa to často a tak milovníci - hlavne psov - považujú za nemožné, že by ich miláčik mohol dieťaťu ublížiť. Žiaľ, ročne sa stáva niekoľko prípadov, kedy pes fungujúci ako hračka dieťa zraní, alebo zabije. Je dobré myslieť aj na takú možnosť.

Zvieratko vo forme hračky pre deti často skončí na rovnakej kope, ako ostatné nudné hračky. Ak dieťaťu kúpite psíka, môžete čoskoro zistiť, že dieťa si ho veľmi neobľúbi a o psa sa musíte starať sami.

Takže to sme možno skončili trocha depresívne a v čiernych farbách. Ak chcete aby sa deti hrali, hračky samotné nie sú až tak dôležité. Dôležitý je svet, ktorý si dieťa vytvára vo svojej hlave. Ten bude určovať, či sa baví, teší, alebo nudí. Ak do tohto sveta hračky zapadnú, potom je veľmi pravdepodobné, že splnia svoj účel.