Hry detí

Hra má v detskom veku veľký význam. Detské hry sú vždy prispôsobené aktuálnemu veku dieťaťa. Inak sa hrá napríklad trojmesačné dieťa, a iné hry sú blízke batoľatám po jednom roku a podobne.

Pomocou hry sa dieťa učí spoznávať svet, osvojuje si komunikačné zručnosti a rozvíja svoju motoriku. Pri hre s rodičmi sa prehlbuje vzájomné puto a rodičia tiež môžu nahliadnuť do detského sveta fantázie, prejaviť svoju spontánnosť.

Neoddeliteľnou súčasťou života dieťaťa sú aj rôzne hračky. V najútlejšom veku sú vhodné rozličné hrkálky pre bábätká. Ako bábätko rastie, naučí sa postupne tieto hrkálky uchopiť do rúčky, podávať si ich z jednej ruky do druhej a cvičí si tým teda aj motoriku.

Pre najmenšie bábätká sú obľúbené aj závesné kolotoče nad postieľku. Tie sa točia dokola a zároveň hrajú príjemnú melódiu. Nejedno bábätko dokáže fascinovane pozorovať točiaci sa kolotoč nad svojou postieľkou aj hodnú chvíľu, no pre niektoré deti to nie je nič zaujímavé. Každé dieťatko je iné a javí záujem o iné hračky.

Pre malé bábätká sú tiež vhodnou hračkou rôzne hrazdičky, hracie podložky a podobne.

Neskôr, asi od veku šiestich mesiacov začnú dieťa zaujímať aj náučné hračky. Obľúbené sú napríklad vkladačky, kedy do rôzne tvarovaných otvorov treba vkladať hračku v príslušnom tvare. Za správny úkon väčšinou hračka odmení drobca nejakou melódiou a podobne.

Dnes je na trhu neskutočný výber rôznych didaktických, teda náučných, hračiek pre deti v rôznych vekových kategóriách, takže si stačí len vybrať zo širokej ponuky.

Postupne začínajú deti zaujímať iné predmety na hranie. Batoľatá často zaujímajú hračky, ktoré vlastne ani nie sú hračkami. Zahrajú sa skôr s predmetmi každodennéhno života – hrnce, varešky, rôzne misky, krabice a mnoho iného.

Napriek tomu, že hračiek je na trhu dostatok a rodičia často v snahe dopriať svojmu dieťaťu to najlepšie kupujú jednu hračku za druhou, treba si uvedomiť, že to hlavné, čo dieťa potrebuje, je naša pozornosť. Ak ho zahrniete hračkami od výmyslu sveta, nečudujte sa, ak ho nebudú zaujímať a bude túžiť po hre s vami.

To najlepšie, čo pre svojho drobca môžete urobiť, je venovať sa mu a hrať sa aj spolu s ním. Iste, deti treba nechať hrať sa aj samé a netreba ich vyrušovať, pokiaľ sú zahĺbené do nejakej hry, no veľký význam má pre ne aj hra s rodičmi.

Tip: veľa rôznych tipov na pohybové hry pre deti nájdete aj na stránke telocvikari.sk. Ako príklad môže poslúžiť úpolová hra "na zlodeja", pohybová hra "sanitka", alebo netradičný "spikeball".