Pôrod

Pôrod dieťaťa je zázračným okamihom, kedy nový človiečik prvýkrát uzrie svetlo sveta a zakúsi život mimo maternice.

Pôrod sa delí na tri fázy. Prvou fázou (alebo tiež dobou pôrodnou) je tzv. otváracia fáza, ktorú charakterizujú sťahy maternice, čiže kontrakcie, počas ktorých dochádza k otváraniu krčka maternice. V tejto fáze zvyčajne rodička trpí najviac, nakoľko kontrakcie sprevádzajú intenzívne bolesti v oblasti podbruška a krížov.

Prvá doba pôrodná trvá niekoľko hodín, dlhšia býva najmä u prvorodičiek.

V druhej dobe pôrodnej – tzv. dobe vypudzovacej – prichádza na svet samotné bábätko. To sa deje, ak je už materničný krčok otvorený na cca desať centimetrov a je tak dosť veľký na to, aby ním prešla hlavička dieťatka. V tejto fáze rodička musí zapojiť všetky svoje sily, aby bábätko vytlačila. Najťažšie sa tlačí hlavička, zvyšok telíčka už potom ide ľahšie.

Keď sa dieťatko konečne narodí, pôrodný proces ešte nie je skončený a prichádza na rad tretia doba pôrodná. Musí sa totiž ešte vypudiť placenta a plodové obaly. Odlúčenie a porodenie placenty a plodových obalov trvá zhruba do desiatich minút. Ak by totiž zostali zvyšky placenty v maternici, mohlo by to mať za následok rôzne zdravotné komplikácie.

Lekár skontroluje úplnosť placenty a ak treba, vykoná sa zašitie pôrodných poranení. Tým sa prakticky pôrodný proces končí.

Niekedy sa ešte vyčleňuje aj štvrtá doba pôrodná – označuje dve hodiny po pôrode, kedy rodička ostáva na pôrodnej sále a pod kontrolou lekárskeho personálu. V tejto dobe dochádza ku krvácaniu a maternica sa začína vracať do pôvodného stavu – zavinuje sa. Kým sa však krvácanie ustáli a maternica nadobudne pôvodné rozmery, nejaký čas ešte potrvá.

Pôrod dieťaťa je pre ženu (ale i pre muža) nezabudnuteľným a silným zážitkom. Niektoré mamičky pri prvom pohľade na svoje práve narodené bábätko plačú, iné sa usmievajú a u niektorých sú pocity veľmi zmiešané. Nečudo, veď sa práve začína celkom nová fáza života, kedy už nič nebude ako predtým.

O pôrode by sa toho dalo napísať naozaj veľa. Každá žena, ktorá porodila aspoň jedno dieťa vie, že to je hrdinský výkon.

Pôrod je okamihom, na ktorý sa len tak nezabúda. Nech je to prvý, druhý či hociktorý pôrod v poradí, vždy je jedinečný a originálny.

Pôrodom sa končí jedno výnimočné obdobie – teda tehotenstvo, no začína sa ďalšie nádherné obdobie života a to je materstvo, alebo rodičovstvo (aby sme nezabúdali aj na oteckov).

Väčšina žien privádza svoje deti na svet klasickým, čiže vaginálnym pôrodom, časté sú však aj cisárske rezy. Tie sa vykonávajú len v nutných prípadoch, ak klasický pôrod z nejakého dôvodu nie je vhodný a mohol by ohroziť ženu alebo dieťa. U nás sa na požiadanie rodičky cisárske rezy zatiaľ nevykonávajú.

Porodiť dieťa môžete rôznymi spôsobmi. Dnes väčšina pôrodníc umožňuje aj rozličné alternatívne metódy, kedy si žena môže zvoliť polohu, v akej chce rodiť a nie je teda odsúdená len na rokmi overenú polohu na chrbte so zdvihnutými nohami. Táto poloha je síce pohodlná pre pôrodníka, no nie pre rodiacu ženu.

Pôrod do vody je taktiež možná alternatíva, i keď názory pôrodníkov sa líšia.

U nás sa zväčša deti rodia v pôrodniciach, no niektoré ženy túžia porodiť svoje bábätko v domácom prostredí. Domáce pôrody zatiaľ u nás nie sú bežnou záležitosťou, vo svete sa týmto spôsobom však rodí bežne. O ženu sa celý čas stará pôrodná asistentka a v prípade potreby sa k pôrodu privolá lekárska pomoc. Známe domáce prostredie má pozitívny vplyv na psychiku rodiacej ženy, nakoľko nie je stresovaná cudzím prostredím nemocnice, neznámymi ľuďmi a podobne.

Je dobré si pre svoj pôrod dôkladne vybrať tú najlepšiu pôrodnicu – dnes si môžete vyberať z množstva pôrodníc a preto sa počas tehotenstva oplatí prezrieť si tie, ktoré sa vám pozdávajú, získať o nich čo najviac informácií, pomôžu aj referencie mamičiek, ktoré v danej pôrodnici rodili.

Väčšina pôrodníc ponúka rodičkám možnosť epidurálnej analgézie, vďaka čomu sa možno do istej miery zbaviť pôrodných bolestí, taktiež je možný pôrod s účasťou partnera či inej sprevádzajúcej osoby (môže to byť napríklad mama, sestra či kamarátka).

Pokiaľ máte dobrý vzťah so svojím gynekológom a chceli by ste, aby pri vašom pôrode bol prítomný práve on, dohodnite sa s ním. Veľa gynekológov poskytuje túto možnosť za určitý príplatok. Pre vystrašenú rodičku je to iste dobrá pomoc, ak vie, že je pri nej skúsený a známy lekár, ktorý pozná ju ako i priebeh tehotenstva a tak mu môže o to viac dôverovať.

Na pôrod je teda dobré sa vopred pripraviť, aby žena v tento výnimočný deň nebola zbytočne vystrašená a vystresovaná. V tom môžu pomôcť aj prípravné kurzy na pôrod, kde sa budúce mamičky naučia okrem iného aj spôsoby predýchavania kontrakcií a tíšenia bolesti a tiež stretnú sa s ďalšími tehuľkami, s ktorými môžu zdieľať svoj strach a obavy, ale tiež radosti.

Psychická pohoda je jedným z dôležitých faktorov dobrého zvládnutia pôrodu, a preto sa snažte čo najviac eliminovať napätie a negatívne pocity, ale verte, že všetko dobre dopadne a že to zvládnete na jednotku.

Napísala MaJa.