Test slovenských freemailových služieb

Slovo free elekrizuje. Láka. Vábi. No môže byť klam i mam. Zadarmo sa môže zmeniť na najdrahšie. Na problém. Zadarmo je bez záruky. Článok vznikol na jar roku 2007. V súčasnosti už nemusia platiť všetky výsledky testu. V článku sa pokúsim o nadčasovosť. Inými slovami nebudem porovnávať konkrétne podrobnosti každej z freemailových služieb, pretože sa môžu kedykoľvek zmeniť. Spomeniem len parametre, ktoré sa dali dohľadať v rozumnom čase. V mase bombastických textov o tom, ako veľmi zadarmo je e-mail u daných poskytovateľov totiž často nie je tak jednoduché zistiť, aké sú skutočné limity - aký veľký e-mail môžete prijať a aký odoslať. Počas testu sa nedajú vyskúšať všetky parametre a možnosti, ktoré sú k dispozícii. Ani som sa o to nesnažil. Služba freemailov je bez záruky a rovnako berte aj tento článok. Skôr, než by som vás lákal, budem vás od použitia freemail služieb skôr odhovárať.
Pre začiatočníka sa môže freemail stať alternatívou uvedenia do sveta internetu. Bez poplatkov môže začať komunikovať so svetom. No na dlhodobejšie a seriózne použitie by som sa prihováral k platenému e-mailu na vlastnej doméne. Po zaplatení bežného webhostingu získate v jednej cene e-mail pre všetkých členov rodiny. Také e-mailové kontá bývajú spoľahlivejšie. Hoc... V poslednom čase dostáva slovo e-mail mierne horkastú pachuť.

E-mail stráca na hodnote

Kto ste začínali na internete pred rokmi, iste si pamätáte, že e-mail patril k najspoľahlivejším formám komunikácie. Ak ste niekomu poslali e-mail, tak prišiel. Po sieti kolovali správy tak, ako mali.
Potom sa e-mail začal čoraz viac zneužívať na spamovanie a hromadné rozosielanie vtipov (neviem, čo je horšie). Prídete ráno do práce, otvoríte poštu a vyvalí sa na vás vyše 100 e-mailov. Áno, neboli ste 12 hodín pri počítači. Z toho najmenej polovica sú somariny, tisíc krát preposlané a vytuchnuté vtipy, reťazové e-maily. E-mail stráca na váhe. Už nie je nosičom originálnej informácie. Nie je prosbou o súrnu pomoc. Neprichádza ním cenná informácia, na ktorú ste čakali. E-mail už dnes väčšinou len otravuje, vyrušuje a zdržuje.
Anonymné feemaily tomuto stavu značne pomohli.
A predovšetkým prestáva byť e-mail spoľahlivý. Všetci významnejší poskytovatelia e-mailového konta sa dostávajú na rôzne blacklisty. Vy potom síce e-mail odošlete, ale niektorý server sa rozhodne, že ho proste zahodí. A hotovo. Váš e-mail neexistuje. Možno ste len stratili čas jeho písaním, možno ste prišli o lukratívnu robotu. Možno si o vás prijímateľ pomyslí, že ste chrapúň (chrapúňka).
V takej atmosfére sa na e-mail dosť ľudí začína pozerať s istou nedôverou, cez prsty. Oplatí sa strácať drahocenný čas na jeho čítanie a na odpovedanie? Veď možno ani nepríde.
Ak som vytvoril predchádzajúcimi riadkami atmosféru skepsy, ste už skoro pripravení čítať článok o freemailoch. No ešte vás skúsim trocha impregnovať skúsenosťami s e-mailovaním na tejto bezútešnej planéte:

E-mail je ako meno

Pokiaľ to nie je nutné, je ideálne nikdy nemeniť svoju e-mailovú adresu. Ak si ľudia raz zvyknú, že vás na určitej adrese nájdu, mala by byť k dispozícii aj o rok, či o päť rokov. Toto tvrdenie by som si ďalej dovolil zahustiť odporúčaním:

E-mail by mal byť len jeden

Predstavte si človeka, ktorý vám dá vizitku, na ktorej sú 4 e-mailové adresy a vy mu o pol roka chcete napísať. To akože máte stráviť desiatky sekúnd odpisovaním všetkých adries? Alebo stačí použiť len jednu? Ktorú? Čo ak sú tie e-mailové adresy už "mŕtve"? Podobné úvahy vám len preblesknú hlavou. Výsledok? Ak to je možné, takému človeku je jednoduchšie vôbec nenapísať.
Z toho vyplýva záver, ktorý ešte viac pritvrdí podmienky hry na e-mail:

Väzba e-mailu na konkrétnu firmu

Nepríjemné je, ak z nejakého dôvodu musíte svoju e-mailovú adresu po čase zmeniť. Môžete síce rozoslať všetkým známym informáciu o zmene adresy, ale to je celkom zbytočné. Také e-maily ignorujú všetci (aj tí, čo sami menia adresy). Preto je dobré vopred si premyslieť, či nie ste v situácii, v ktorej vás okolnosti v budúcnosti donútia zmeniť svoj e-mail. Okrem rušenia a výpadkov freemailových služieb je to najčastejšie väzba e-mailu na nejakého konkrétneho poskytovateľa.
Aby boli atraktívnejšie, ponúkajú poskytovatelia pripojenia na internet spravidla v cene služby aj e-mailovú schránku. Všetko funguje hladko možno aj pár rokov. No potom dostanete od iného poskytovateľa internetového pripojenia atraktívnejšiu ponuku. Čo bude s vašou pôvodnou e-mailovou adresou? Zanikne? Alebo budete ďalej musieť platiť firme poplatok za svoj starý mailbox?
Z tohto pohľadu sa potom javí, ako trocha drahšie, ale zato dlhodobo strategicky najvýhodnejšie riešenie zakúpiť si hneď vlastnú doménu a k nej webhosting. Aj keď toto riešenie nie je zadarmo, považujem to za najlepšiu voľbu pre e-mail, ktorý má byť používaný na seriózne účely.
Ak ste majiteľom domény, je jedno, u ktorej firmy bude fyzicky umiestnené vaše e-mailové konto. E-mail s vašou adresou vám príde bez ohľadu na to. Platený webhosting u seriózneho dodávateľa služby vám dáva viac záruk - zálohovanie dát, dostupnosť služby, žiadna reklama, žiadne zdržanie. Môžete pracovať s veľkými objemami dát, limity na veľkosť príloh sú menej prísne. Na jednej doméne spravidla môžete mať aj desiatky e-mailových kont a tak ošetríte jedinou doménou (za jednu cenu) viacero ľudí.
Tiež je to aj otázka reklamy. Osobne by sa mi nepáčilo rozdávať vizitky s reklamou cudzej firmy v "mojej" e-mailovej adrese. moje-meno@chello.sk by signalizovalo, že som zákazníkom firmy Chello, rovnako moje-meno@stonline.sk jasne dáva na vedomie, že platím za služby telekomunikáciám. Čo koho do toho? Uvádzaním poskytovateľa v e-mailovej adrese vlastne zákazníci robia firme reklamu.
No a adresa moje-meno@post.sk zas dáva tušiť, že buď nemám peniaze, alebo chuť vystúpiť z anonymity.

Free-e-mail a anonymita

Anonymita na internete sa dá dosiahnuť pomocou freemailov takmer okamžite. Chcete sa s zoznámiť, alebo predať ošípanú? Vynadať niekomu v diskusii? Freemail je na to ideálny "nárazník".
Freemail v adrese odosielateľa môže signalizovať problém. Ak dostanem e-mail z adresy typu janko-hraško@azet.sk, nebude to väčšinou e-mail príliš záväzný. Skúsenosť bolestne naučila. Ľudia z freemailu nezvyknú často ani len poďakovať za odpoveď na otázku. Slušnosť a profesionalita síce kážu odpovedať na všetky e-maily, no freemail nevzbudzuje dôveru. Ak vidím v adrese odosielateľa e-mailu niektorého free poskytovateľa, dáva to tušiť, že možno:

  • pisateľ chce zostať anonymný
  • pisateľ sa už nikdy viac neozve
  • pisateľ si len niečo skúša, nudí sa, hrá sa
  • pisateľ nemá peniaze na vlastný e-mail (pre obchodovanie zlý signál)
  • pisateľovi nestojí komunikácia e-mailom za to, aby za ňu zaplatil, možno mu veľmi nezáleží ani na mojej odpovedi
  • pisateľ mi nedôveruje a neposiela skutočnú adresu (možno ani totožnosť)

To všetko sa dá tušiť za adresou freemailu. Inými slovami:

Je to len anonym

Ak mám málo času, odstrihnutím všetkej anonymnej korešpondencie z freemailov sa ho dá ušetriť značné množstvo. Len si to skúste a spracujte do štatistík. Stačí odfiltrovať všetky majly z yahoo, msn, gmail, hotmail, zoznam, seznam a podobných free serverov do špeciálneho priečinka "anonymné". Uvidíte, ako málo naozaj dôležitých vecí týmto kanálom prichádza.
Aj keď viem, že v zahraničí majú freemaily vyššiu kredibilitu, u nás by som minimálne firmám neodporúčal používať freemail. Je to podobné, ako keby nejaký webshop do kolónky kontakt uviedol poštový priečinok 123 namiesto adresy sídla firmy. To vždy smrdí problémami, podvodom, špekuláciou.

Platené služby na freemailovom konte

Práve z toho dôvodu by som bol veľmi opatrný pri rozhodnutí, či zaplatiť za nadštandardné služby e-mailového konta serveru, ktorý inak zriaďuje freemail. Pohodlie nadštandardných služieb síce možno nie je tak drahé, ale pocit príjemcov, že ste "len anonymný freemajlista" to nezruší.

Gmail - nedá sa nespomenúť

Veľa ľudí dnes využíva gmail.google.com (zriaďovateľ Google) pretože si pochvaľujú jeho dobre navrhnuté prostredie a možnosti. Ten by som ostatne odporúčal zvoliť ako pravdepodobne najlepšiu voľbu freemailu v súčasnosti. No stále zostáva a zostane len freemailom, akokoľvek je oku sympatický.
Aj keď teda budeme freemail považovať za akýsi nárazník, alebo ochranu súkromia, potom naň budeme klásť rôzne požiadavky.

E-mail a poloha jeho majiteľa

Kto vysedáva pred počítačom, potrebuje dobrý poštový program a ten mu stačí ku šťastiu. Poštový program sa postará o stiahnutie e-mailov z internetu a o ich spracovanie.
No sú ľudia, ktorí sa pohybujú po rôznych mestách, či po svete. Nemajú poruke vždy svoj počítač. Potom sa im hodí, aby e-mail bol dostupný cez www rozhranie. Zadáte meno a heslo a dostávate sa do prostredia, v ktorom sú vaše e-maily, nech ste kdekoľvek na svete. Túto funkciu dnes splnia všetky freemaily. Všetky majú web rozhranie, no len niektoré freemaily umožňujú zadarmo pracovať aj s poštovým klientom. Používanie e-mailu pomocou pop3 by ich totiž pripravilo o kliknutia a návštevnosť.

E-mail a jeho dostupnosť

Ak používate freemail, môže sa často stať, že služba bude nedostupná. Pripojíte sa, ako vždy - a nič. Technická podpora spravidla otázky skôr ignoruje, ako vybavuje a vy neviete, či to skúšať hneď, o chvíľu, alebo o pár dní...

Namiesto siedmych nových správ sa vám zobrazí smútočné oznámenie a punktum. Je to výpadok na pár minút? Na pár hodín, či dní? Alebo, nebodaj, navždy? Nuž, uvidíte. Ak potrebujete s e-mailom pracovať a je piatok poobede, prognóza bude často dosť zlá...

Výpadky naozaj nie sú nič mimoriadne, seriózny poskytovateľ ich aspoň oznámi. Ale musíte s nimi počítať - služba je zadarmo a tak nemáte možnosť ostro protestovať. Len odísť.

Chaos v adresách

Práve riziko, že freemail nebude fungovať práve vtedy, keď ho treba najviac, vedie často k tomu, že začiatočníci uvádzajú na seba hneď niekoľko e-mailových adries naraz. A vy ste postavení pred voľbu, čo ďalej.

E-mail z pohľadu rokov

No e-mail spravidla používame dlhší čas. V horizonte niekoľko málo rokov sme neraz svedkami vzniku atraktívnej služby (trebárs miesto.sk, kiwwi.sk). Ponúkne vám zadarmo a doživotne e-mail. O dva-tri roky po takej službe nezostane ani len funkčná doména. A kam sa pôjdete sťažovať? Lampární je dnes už málo a zrejme sa v nich tvoria pridlhé rady.

Nemáte záruku, že vám vôbec zostanú dáta

Nielen, že pri voľbe free e-mailu riskujete, že stratíte svoju elektronickú identitu, môžete prísť aj o dáta. Ak na svojom e-mailovom konte máte uschované dôležité informácie, môžete ich stratiť. Služba vôbec nemusí zaniknúť. Stačí niekoľkodňový výpadok. Ak nastane v nevhodný deň, máte problém. Alebo porucha serverov, trvajúca pár hodín. Po znova spustení sú možno niektoré dáta "v ťahu". Hotovo. Márne budete srdcervúco plakať do telefónu technickej podpore. Ak sa vôbec niekam dovoláte...

Ja, ja, ja, moja skúsenosť

Proti týmto slovám sa v diskusii iste ozve niekoľko ľudí, ktorí napíšu niečo v zmysle "ja mám na freemaili XY už 5 rokov poštu a doteraz som nemal jediný problém". Je isté, že veľa ľudí môže byť so službami freemailov naozaj celkom spokojných. No to ešte neposkytne žiadnu záruku pre iných používateľov.
Aj ja som bol pred časom veľmi spokojný so svojim webom "politická plieseň", ktorý som mal na serveri miesto.sk. Presnejšie povedané: bol som veľmi spokojný, ale len do chvíle, kým ten server nezanikol. Človek sa asi musí popáliť, potom si už dáva lepší pozor.
Preto radím pre serióznejšie použitie opatrnosť pri voľbe bezplatnej služby. Bezplatnosť totiž znamená aj bez záruky. Možno to fungovať bude, možno nie.

E-mail a doba vtipov plniacich kontá...

"Zlyhanie" freemailu môže byť spôsobené aj takou maličkosťou, že vám niekto stále posiela vtipy a rôzne videá. Každý taký e-mail môže mať niekoľko mega a za pár dní máte plnú schránku. Dôležité maily už neprijme. Neraz som ľuďom podrobne odpovedal na otázku, ale moja odpoveď nebola nikdy doručená, pretože mailbox prijímateľa bol preplnený. Ten, kto sa pýtal nedostal odpoveď a ja som bol za ignoranta.
Na prvý pohľad by situáciu mohlo riešiť to, že mnoho freemailov ponúka naozaj veľký dátový priestor. Ale poznáte zásadu, že každý disk je malý disk. Ak je majlové konto veľké, ľudia si ho neprečisťujú a časom sa stále viac zaplňuje...
Nepríjemné bývajú aj epidémie vírusov. Kým ich ešte nepoznajú antivíry, môžu ich prísť aj stovky mega za deň. Už sa to stalo. Stane sa to zas.

E-mail a bezpečnosť, či rodinné tajomstvá

Akokoľvek seriózny je poskytovateľ e-mailového priestoru, nezveril by som mu citlivé dáta. Stačí, aby sa firme prestalo dariť, predá svoj produkt tretej strane a niet záruk, čo bude ďalej. Iste, pri desaťtisícoch používateľov a státisícoch správ je malá pravdepodobnosť, že sa niekto bude vŕtať práve vo vašej pošte. Ale citlivé dáta nepatria na internet.

Freemail - je to naozaj zadarmo?

Určite nie. Nič také, ako obed zadarmo neexistuje. Oko za zub. Vy dostanete zadarmo možnosť používať poštu, ale zároveň:

  • Budete exponovaní reklamou. Možno len niekedy, alebo len pri prihlásení.
  • Do vašich správ bude možno reklama pripájaná a budete ju tak distribuovať svojim známym hneď pri svojom podpise. Zvýšite tak návštevnosť webu, na ktorom je freemail. Alebo ich inzertného klienta.
  • Ako pravidelnému návštevníkovi vám môžu byť ponúkané nadštandardné e-mailové služby a vy po nich siahnete.

Nehovorím, že freemail je lukratívny. Ale pre zriaďovateľa má svoj zmysel v konkurenčnom boji. Možno vám "len" ukáže nejaké zaujímavé novinky, ale chce vás. Potrebuje vaše kliknutia, aby rástol.

Dnes zadarmo. Čo zajtra?

Aj keď sa dá predpokladať, že freemail zostane zadarmo, isté to nikdy nie je. Ak sa zriaďovateľovi nedarí, má možnosť službu zrušiť, predať, alebo spoplatniť. Ktorú z možností si zriaďovateľ freemailu zvolí vy neovplyvníte.

Prílohy, prílohy, pirohy

Problémom môže byť aj filtrácia niektorých príloh. Nech už sú dôvody akékoľvek (kapacita konta, limit veľkosti e-mailu, primitívna antivírusová ochrana) niektoré e-maily vám vôbec nemusia prísť. Alebo síce prídu, ale budú zaradené medzi stovky iných nevyžiadaných správ a vy ich prehliadnete.

Pozor na názvy liekov a komerčné slová

Mnoho e-mailov môže byť omylom vyhodnotených, ako spam, alebo rizikový e-mail. Stačí spomenúť v subjekte e-mailu niektoré slovo často používané v spamoch a váš e-mail nemusí byť doručený. Slová, ako viagra, či xanax sa môžu stať kľúčom k problémom. Aj rôzne prílohy (napríklad exe) môžu byť považované za možnú vírusovú infiltráciu a dovidenia.

Technická podpora

Freemail využívajú veľké množstvá ľudí, často začiatočníkov. Títo zaplavujú technickú podporu triviálnymi otázkami a tak radšej ani nepočítajte s tým, že dostanete odpoveď. Hlavne v čase, keď vznikne nejaký technický problém a vy by ste sa radi spýtali, dokedy bude trvať výpadok služby, nič sa nedozviete.

Dnes tak, zajtra onak - veci sa menia

Nuž a teraz sa už pozrime na najznámejšie súčasné služby, ktoré na Slovensku poskytujú freemail. Ich vlastnosti som testoval 15 a 16 januára 2007 a popisujem ich stav ku tomuto dátumu.

pobox.sk

15 megová schránka. Ak chcete využívať pop3/IMAP4 konto, je potrebné zaplatiť 280 korún.

Pre zväčšenie priestoru na jedno giga je potrebné zaslať SMS správu. Potom sa schránka zväčší na gigovú a príloha môže byť až 10 megová. Nie je však z popisu jasné, koľko sa za odoslanie tejto SMS účtuje. Tak snáď len bežná cena za SMS...
Problémové majly zaradí táto služba automaticky medzi spam, sú však doručené. Ak je majl krátky a ponáša sa na spam, je "právom" odfiltrovaný. No bežný slovenský text obsahujúci problémové slová v názve, príde tam, kam má.

centrum.sk

Solídny priestor na e-mailovanie 1 giga s možnosťou práce cez pop3 rozhranie.

Možnosť notifikácie na SMS. Ako doplnok je poruke služba Poznámky. Funguje rovnako, ako e-maily, len nikam nemusíte posielať správu, je to len poznámka pre vás. Doručí e-maily obsahujúce prílohy aj problémové slová v subjekte.

post.sk

Úctyhodný dátový priestor na 3 giga majlov zadarmo.

Služba pop3 je spoplatnená na 299 korún. V e-mailoch sa zobrazujú reklamy. Atraktívnou voľbou môže byť oneskorenie odoslania e-mailu. Môžete určiť, že e-mail bude odoslaný až o niekoľko hodín. Služba plánovača sa môže hodiť na pripomínanie udalostí a povinností, samozrejme, vyžaduje prítomnosť na internete a to na danej stránke...
Doručí e-maily obsahujúce spakované prílohy aj problémové slová v subjekte. Prílohy s koncovkou exe však server zamietne a odosielateľ je na to upozornený e-mailom, ktorému rozumie asi len skúsenejší používateľ internetu.

This message was created automatically by mail delivery software.
A message that you sent could not be delivered to one or more of its
recipients. This is a permanent error. The following address(es) failed:
volskeoko@post.sk
SMTP error from remote mail server after end of data:
host smtp-1.post.sk [....]: 550 Error:
attachment type not allowed

Ľudia sú schopní zavíriť sa aj pri používaní internetového majlovacieho programu (vlastnou rukou otvoria zazipovaný vírus a oprobujú, čo to je, zvedavosť im nedá, aj keď vedia, že to je riskantné...). Filtrácia exe súborov je teda skôr sporným krokom.

szm.sk

50 mega priestoru pre prácu.

Služba umožňuje jednoduchú prácu s e-mailom, no láka vás zaplatiť za nadštandardné funkcie.
Vzhľad sa snaží čo najlepšie napodobniť vlastnosti aplikácie, takže až tak nepripomína web.
Doručí e-maily obsahujúce prílohy aj problémové slová v subjekte.

atlas.sk


Aplikácia je prakticky totožná so službou PoBox, zmeny sú len v dizajne.

azet.sk

Asi najznámejšie miesto, kde sa dá stretnúť veľa ľudí, ktorí sa v práci ukrutne nudia. Email umožňuje všetky základné operácie, prehľadne je riešené prijatie nového majlu. Priestor 2 giga je dôstojný.

Doručí e-maily obsahujúce prílohy aj problémové slová v subjekte.

inmail.sk

16 megový priestor.
Štandardné (teda plnohodnotné) možnosti majlovania. Doručí e-maily obsahujúce prílohy aj problémové slová v predmete.

Zoznam.sk

Ponúka 75 MB priestoru.
Pri registrácii ako jediná služba vyžaduje kontakt na alternatívny e-mail alebo telefón. Inak umožňuje plnohodnotnú prácu s e-mailom. Doručí e-maily obsahujúce prílohy aj problémové slová v predmete.

Stupne víťazov: Mierne šikmá plocha

O všetkých službách sa dá povedať, že majú zhruba vyrovnané možnosti. Niektorá má navyše plánovač, iná umožňuje bezplatnú prácu s POP3 kontom. No ak sa pozriete na možnosti ovládania cez web rozhranie, hlavné rozdiely nájdete hlavne v celkovej veľkosti schránky. Komfort ovládania je porovnateľný.
Všetky freemaily štandardne poskytujú antivírusovú a antispamovú ochranu, možnosť práce s adresárom, priečinkami, filtre, vkladanie podpisu. Častou je i notifikácia na SMS, cena sa pohybuje na úrovni dvoch korún. Notifikácia sa dá aktivovať aj na základe filtrov, aby vás neobťažovali SMS správy pre všetky e-maily, ale len pre vami zvolené.
Začína byť dostupná aj kontrola iných POP3 účtov, takže cez jednotné rozhranie môžete dať kontrolovať e-maily aj z iných kont.
Reklama je na webe prakticky vždy, aj keď niekedy ide len o propagáciu vlastných produktov, či stránok. Do e-mailov sa reklama vkladá často a služby, ktoré to počas testu nerobili, môžu kedykoľvek začať, možno len nemali obsadenú danú reklamnú pozíciu.
Víťazom sa stáva...
Porovnanie by sa patrilo nejakým spôsobom uzavrieť, určiť víťaza testu alebo niečo na ten spôsob. Na objektívne hodnotenie by bolo potrebné so službou pár týždňov pracovať a hľadať problémy, ktoré na prvý pohľad nový návštevník nezbadá.
Po tomto teste by som ako poskytovateľa freemailu odporúčal voliť Azet alebo Zoznam.
Sú to silné a známe firmy, ktoré sa internetom dokážu dlhodobo uživiť a dosť pravdepodobne nebudú chcieť spoplatniť napríklad nadštandardné e-mailové služby. E-mail ich asi neživí, možno ho aj dotujú, ale jeho spoplatnením by asi viac stratili, ako získali. Hlavne sa nedá čakať ich rýchly krach.
Zadarmo znamená kompromis
Je fajn mať dostupné služby, ktoré umožňujú zadarmo pracovať s e-mailom. Ťažko povedať, či sú schopné svojim poskytovateľom zarobiť, asi im poslúžia skôr ako reklama, než zdroj tučného zisku.
Na pracovnú, či vážnejšiu súkromnú korešpondenciu radšej siahnite po platenom riešení. No na bežné zábavky, či nejaké skúšky sa takéto služby môžu celkom hodiť. Žiaľ práve také použitie ich zriaďovateľom asi veľmi k zisku nepomôže.
Napísal © Miro Veselý 09.04.2007