Pred časom sa na webe objavili informácie o tom, že záchod možno vyčistiť aj CocaColou. Alebo o tom, že ak hodíte do CocaColy klinec, za 4 dni sa rozpustí. Znie to vcelku zaujímavo a človek aj tomu tak trocha verí. Ale v bežnom živote si to neskúsime.
Nedávno som kupoval Pulirapid - čistiaci prostriedok na vodný kameň. Ak chcete, považujte to aj za reklamu, ale podobné zloženie (i účinnosť) má i mnoho iných prostriedkov na čistenie.

Zaujalo ma, že na obale výrobku je dominantnou zložkou rovnaká látka, aká sa nachádza aj v malinovkách typu CocaCola. (Nielen v nej.)

Výrobca musí uvádzať zloženie v poradí podľa množstva obsahu. CocaCola Light teda obsahuje vodu, farbivo (karamel), umelé sladidlá, kyselinu fosforečnú. (Bežná CocaCola obsahuje namiesto umelých sladidiel veľa cukru.) Potom ďalšie zložky v menšom množstve.
No a zrazu som si povedal: idem zajtra čistiť mimoriadne zanedbaný záchod. Čo tak spraviť test? Recenziu CocaColy :-) A kúpil som si CocaColu. Na čistenie záchodu. Už som sa tešil, ako to na druhý deň vyskúšam na záchode, ktorý nechce byť menovaný. Priznávam, mal som pritom značne zdvihnutý žalúdok.

Ten záchod sa nečistil asi rok a jeho šťastní majitelia nezvykli ani veľmi často splachovať. Načo? Veď treba šetriť vodou.
Otvoril som kokakolu a dal si pár glgov na posilnenie. Mňam.

Zvyšok koly som vylial do záchodu. Praktický tip: ak by ste to skúšali aj vy, upozorňujem, že kola v záchode prudko kypí.

Od istej chvíle ju treba liať doslova po mililitroch, ináč vám polovica koly zbytočne vykypí do odpadu.

Potom som kolu nechal pôsobiť. Občas som opatrne pomiešal vznikajuvšiu žbrndu. Po necelých dvoch hodinách bola moja zvedavosť vybičovaná na maximum. Ďalej som čakať nedokázal (pôvodne som to tam chcel nechať celý deň). Ostatný raz som kefou poriadne pomiešal malinovku v nezvyklom kalichu a spláchol.

Výsledok ma príjemne prekvapil. Nie je to zlé - pomyslel som si. Nasadil som si žlté rukavice a pomocou starej špongie som asi za pol minúty dosiahol stav, ktorý by sa dal pokojne použiť aj do reklamy.

Reklama