MiroSoft Bore Simulator

Recenzia nového simulátora nudy. Ak máte pocit, že váš život je príliš činorodý, kúpte si softvérový simulátor nudy. Spoznáte, aké to je naozaj sa poriadne nudiť.Po rôznych strieľačkách, leteckých a vlakových simulátoroch sa na scéne objavil aj prvý simulátor nudy. Hráč svoju pubertu prestrieľal, celý krvavý si zalietal, až na staré dospelé kolená usadá k balíku MiroSoft Bore Simulator 1.0.
Hra sa dodáva v nezaujímavo šedivej škatuli, v ktorej nájdete 8 CD diskov s hrou a asi dvetisícstranový manuál napísaný drobulinkým písmom.
A už ideme inštalovať.
Inštalácia, žiaľ, prebieha mimoriadne zdĺhavo. Každú chvíľku vás trápi nejaká otázka:

Už počas inštalácie je nutné klikať pomaly, pretože človek, ktorý kliká rýchlo, sa nenudí.

Už počas inštalácie je povinné klikať pomaly, pretože človek, ktorý kliká rýchlo, sa nenudí.

Po vložení posledného disku si hra vyžiada 125-ciferné sériové číslo.

Je to už zároveň prvý level hry, pretože okrem niekoľkých pedantov nik normálny toto číslo nenaťuká správne na prvý raz. Ak ho nezadáte správne, inštalácia sa ukončí a musíte začať znova.

Po troch reštartoch systému sa objaví nápis, že systém netreba toľkokrát reštartovať, stačí raz. A spustí sa registračná procedúra.
Každá kópia hry musí byť totiž registrovaná priamo na ústredí MiroSoftu. Program vygeneruje desaťmiestne kontrolné číslo, ktoré nadiktujete znudenej operátorke, ktorá vám vytvorí prístupový PIN kód. Jediný zádrhel je v tom, že ho musíte sami uhádnuť, pričom vám ale operátorka môže trochu pomáhať použitím metódy teplo – zima.
Teraz si už môžete konečne hru vychutnať. Podmienkou je použitie maličkej webkamerky, ktorá sa dodáva s hrou a pripojíte ju cez USB port. Nemá kvalitný obraz, ale stačí.

Webkamerka umiestnená na monitore sa hodí pre tých, ktorí sa radi hojdajú na stoličke.

Pre ľudí, čo si radšej podopierajú hlavu, je výhodnejšie snímať sa zboku.
Hra pomocou webkamery kontroluje, či sa naozaj nudíte. Ak áno, priratávajú sa vám body.

Pokúšal som sa rôznymi spôsobmi hru oklamať, ale nepodarilo sa mi to. Kamerka napríklad rozpozná, ak pred ňu predsuniete fotku so statickým obrázkom, ako sedíte. Nepomôže ani, ak použijete vypchatú figurínu. Pokúsil som sa dokonca program obabrať tak, že som si ľahol do postele a spal. Autodetekcia zistila, že som zaspal a keďže spiaci človek sa nenudí, vypla počítadlo.

Skóre teda získavate naozaj len poctivou a čestnou nudou.
Prostredia
Podľa nastavenia programu sa môžete nudiť v rôznych prostrediach. Môžete sa nudiť ako strážca na stredovekej pevnosti, bezpečnostný technik v jadrovej elektrárni, alebo ruský kozmonaut na Mire, ktorý čaká na príchod blahobytu tam doma. Lokalizovaná verzia obsahuje aj modul simulácie, že ste poslancom slovenského parlamentu. Tento level som vydržal hrať celých 6 hodín, ale potom som cítil, že už začínam hlúpnuť.
Zúfalstvo ma prinútilo ukončiť level Parlament, ale ešte sa mi nechcelo vypnúť program. Práve v tejto fáze hry si môžete len tak klikať na tlačidlo KLIK. Nič to nespraví, na nič to nie je, ale veď vám sa aj tak nič iné nechce. A tak si po ňom len klikáte a klikáte. Nebaví vás to, ale čo iné máte robiť? Nuda v tejto fáze hry dosahuje takých hĺbok, že by ste až revali od zlosti. Ale – nechce sa vám s tým začať.
Záver
Hra MiroSoft Bore Simulator je skvelou ukážkou toho, čo je to naozajstná nuda. Hlavne pre inak čulých a činorodých ľudí predstavuje oázu sladkého zúfalstva z ničnerobenia, keď síce je do čoho pichnúť, len sa vám prosto nechce. Vrelo odporúčam! Po ukončení a odinštalovaní hry vám zaručujem, že budete na svete o hodný kus spokojnejší, že nuda nie je vaším skutočným problémom a museli ste ju iba simulovať.
26.09.2002