Pavúk, ako domáce zviera

Pred časom sa u nás doma začali objavovať čierne mravce. Nerád by som pôsobil politicky nekorektne, ale neviem, ako ich inak nazvať. Lezú zo záchodu - po vodovodných rúrkach vedú distribuovaný útok po celom paneláku.
Náhodou som si raz všimol, ako sa jeden z nich zachytil o pavučinu. A z mravca sa naraz stal obed. Na záchode je totiž u nás už roky trpený jeden pavúk, pretože ak ho aj zabijeme, za chvíľu vždy príde iný. Na rovnaké miesto.
Čoskoro sa pod pavučinou objavila kôpka mŕtvych mravcov. Tí, čo sa nezamotali, odniesli si otrávený pokrm zvaný Lafarex, ostatní spestrili jedálny lístok pavúkovi.
Tým samozrejme u nás vyskočil rejting pavúkov zhruba o tri body. Okamžite som zahájil prístupové kroky na uznanie pavúka za súčlena domácnosti. Hneď na úvod sme otvorili kapitolu o územnom členení. Pavúk má nárok zdržiavať sa v rohu na záchode a my máme povinnosť neodstraňovať mu pavučiny z jeho územia. Ďalšou kapitolou sú muchy. Zaviazali sme sa, že nikto z obyvateľov bytu nebude muchy, mole, či mravce jesť, ani koštovať. V prípade zachytenia pohybu akéhokoľvek hmyzu, bude tento odovzdaný bez zbytočného omeškania do správy pavúka. Tento bod je síce pre nás mierne diskriminačný, ale vzhľadom na to, že pavúk je menšina, radi ukážeme dobrú vôľu. Nie sme predsa blbí politici.

Pohľad na mŕtveho mravca zamotaného v pavučine.

Ceľkový pohľad do rohu, pavúk v strede, mravce sú čierne bodky a lákadlo na mravce Lafarex je ten žltý prášok.
Pobyt pavúka na záchode v spojení s jedom zvaným Lafarex po niekoľkých dňoch znovu odstránil tranzit čiernych mravcov cez náš záchod.
V tejto fáze sme sa však dostali do situácie, kedy aj delegácie, ktoré k nám prídu na návštevu, začínajú prinášať darčekové muchy, či lahôdkové mole. Je to milé spestrenie návštevy.

Neviem odhadnúť, ako na prenášanie múch vo fľaštičkách s vodou zareagujú členovia Slobody zvierat.

Je však faktom, že z morálneho hľadiska je aj utopenie čo i len jedinej malej mušky reálnym problémom, ktorý pravdepodobne bude musieť byť riešený. Je to bez akýchkoľvek pochýb zásah do ekosystému planéty. Navyše ide o dokonanú vraždu narodeného života.

Určitým problémom zostáva aj otázka, či za muchu nemôže byť omylom považovaná napríklad delegácia z iného sveta. Je jasné, že ak existujú mimozemšťania, nevieme, ako budú vlastne vyzerať, lebo SETI mlčí. Problémovým miestom je nielen ich vzhľad, ale aj veľkosť.

Pavúk si s touto muchou poradil bez problémov, takže obavy, že to bolo UFO sa rozptýlili. Hoc... v rohu sme našli vyzlečenú pavúčiu kožu.

Niečo podobné som videl aj v jednom dokumentárnom filme z kozmu (Votrelec). Že by?
O pár dní som však zbadal, že sa na jeho pavučine usadil cudzí pavúk s dlhými nohami.

Sedel pár hodín na jednom mieste.

Domáci, menší pavúk vyčkával obďaleč, čo bude. Nakoniec niekam zmizol.
O pár dní ušiel aj veľký pavúk a náš záchod po dlhých rokoch už nie je strážený. Takže pavúk, ako biologická zbraň nie je najspoľahlivejší.
Riešením by asi bolo držať ho v klietke a nejako zjednať, aby mravce vytvorili pred klietkou len jeden rad.
Potom, čo sme zostali bez pavúka, zašiel som kuknúť do obchodov so zvieratami, ako to vyzerá s pavúkmi. Majú také veľké chlpaté opachy po 500 korún, ale kto to bude furt holiť?
10.02.2001