Trillian

Chcete on-line komunikovať? Môžete. Rýchlorozpustné „masažéry“, ako rád znevažujem pseudoprekladom Instant Messengery, sa v poslednom čase rozmnožujú ako huby po daždi. Nápad on-line komunikácie je síce výborný, ale problém nastane vo chvíli, keď si máte vybrať ten správny program.
Jeden vás potrápi reklamou, iný na váš počítač nasadí špióna a ďalší je príliš málo rozšírený. Všetky svorne a dychtivo bujnejú a nabaľujú na seba rôzne služby, ktoré omračujú na prvý pohľad senzačnou batériou možností. Po inštalácii však tieto možnosti len pribrzdia výkon počítača a keď nie, tak sú vám nanič.
Jedným zo spôsobov, ako sa z tejto zamotanej situácie dostať, je prestať používať tento druh programov. Neraz otravujú erotickými linkami, alebo vás obťažuje toľko známych, že vám na samotnú prácu nezostane čas. Ak si však viete masažéry „udržať od tela“, mohol by vás zaujať program Trillian.
Je to zadarmo dodávaná aplikácia, ktorá vás (zatiaľ) nepotrápi reklamou, ani špióna (snáď) nenasadí. Po inštalácii sa rozvalí na vyše 14 mega voľnej pamäte a bude vám k dispozícii.
Služby poskytuje s dôrazom na kvantitu. Pomocou jediného programu môžete začať komunikovať s ľuďmi, ktorí používajú rôzne komunikačné programy. Nezáleží na tom, či je váš kamarát posadený pred ICQ, Windows Messangerom, alebo iným komunikátorom. Trillian o týchto programoch vie a dokáže s ich užívateľmi nadviazať kontakt. Tým je zaručená kvantita.
Pokiaľ ide o kvalitu, Trillian neposkytuje plný luxus, ani možnosti, ktoré sú k dispozícii v jednotlivých špeciálnych programoch. Na základné veci však postačí. Vzhľadom na to, že ide o pomerne mladý program, nájde sa v ňom ešte kde-tu chybička, ale napriek tomu to začína byť jeden z najsťahovanejších programov okamžitej komunikácie na internete týchto dní.

Pohľad na čulú debatu na IRC. Príjemný dizajn, úsmevy sa dajú vkladať priamo ako obrázky:

Vyjadriť náladu teda nie je problém, zato však pre ľudí, čo využívajú naplno napríklad IRC, tu budú chýbať rôzne užitočné drobnosti: farbenie správ, či spustenie skriptov, samozrejmé v programe mIRC, na ktorý sa z neznámych príčin zatiaľ nevzťahuje zákon o predávaní a držaní drog a iných nebezpečne návykových prostriedkov.

Pohľad na bežné okno s ľuďmi, ktorým môžete posielať správy, alebo ich nabádať priamo k rozhovoru. Ak sa vám dizajn programu nepozdáva, môžete si stiahnuť rôzne „skíny“ a zmeniť jeho vzhľad.
Ak máte chuť skúsiť to, stiahnite si bezplatnú verziu z adresy www.ceruleanstudios.com. Na základné veci sa používať dá a možno sa vám zapáči. Ak áno, môžete autorom dobrovoľne zaplatiť a motivovať ich vo vývoji. Pokiaľ máte veľa kamarátov voľne roztrúsených v rôznych sieťach, určite bude výhodnejšie zapnúť si len jeden masažér než viacero produktov tohto druhu naraz.
12.07.2002