iPad - ako využiť tablet?

Tablety sú na trhu už nejaký čas a zdá sa, že sa stanú jednou z dominantných zložiek počítačového priemyslu. Tablet sme mohli vidieť už u posádky v Startreku. Potom to postupne skúšali rôzne firmy, ale Apple prišla prvá s funkčnou verziou tabletu. iPad sa stal priam drogou a takmer až synonymom slova tablet. Prečo práve iPad? Prečo je tablet tak atraktívny? Aký iPad si vybrať? O tom bude tento článok.
Na úvod upozorním, že veľmi veľa z toho, čo napíšem, platí aj pre Android tablety. Tým sa však v tejto sekcii nebudem venovať. Vo väčšine prípadov je jedno, či máte iPad, alebo ktorýkoľvek Android tablet. Sú však aplikácie, ktoré sú k dispozícii len pre iPad a na iných tabletoch si neškrtnete. Keďže tablet sa používa pre zábavu, spomeňme tvorbu hudby – killer aplikáciou je GarageBand. Je zmluvne dostupná len na produktoch Apple a zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by sa to malo zmeniť. Podobných drobností sa dá asi nájsť viacero a to v prospech obidvoch platforiem. Je to vec názoru a diskusie.

Prečo je iPad tak atraktívny

Skúsme sa pozrieť do minulosti. Počítače vždy mali jednu vlastnosť – boli a sú pomalé. Vy ste na niečo klikli a nasledovalo čakanie. Možno krátke, možno dlhšie. Žiaľ, aj sekunda či dve sú čakanie. iPad prišiel s tým, že po náznaku dotyku reagoval okamžite a to nekompromisne.
Z psychológie je známe, že čím rýchlejšia odozva, tým ochotnejšie niečo používame. iPad nám dal pocit kontroly nad dianím. Apple skvelo vyriešil práve túto drobnosť. Tablet vám dá najavo okamžitú odozvu pri dotknutí sa displeju. Následné čakanie, kým sa niečo stane je potom efektne zamaskované nejakou animáciou. Práve pocit okamžitej odozvy a úplnej kontroly zariadenia dáva predpoklad, aby sme ho používali radi a často. Ak k tomu pripočítame fakt, že zábava je na tablete ľahká, je rozhodnuté. iPad tak v sebe skombinoval vlastnosti, ktoré majú potenciál vyvolať v používateľovi až prvky závislosti.

Keďže Apple je firma, ktorá v prvom rade predáva, stal sa iPad atraktívnym cieľom aj pre programátorov. Bežný používateľ Apple produktov je pripravený platiť. Dokázal to už nákupom Apple zariadenia – porovnateľný výkon, neraz lepší, sa dá kúpiť aj inde. Lacnejšie. Ak sú používatelia iPadu ochotní platiť, rýchlo sa pre nich našli programátori a množstvo lákavých aplikácií. S rozšírením Androidu sa to postupne bude meniť.
iPad, samozrejme, tiež môže znamenať aj určitú prestíž. Je elegantný a drahý, je „in“. Tento faktor môže byť rovnako atraktívnym dôvodom, prečo ho uprednostniť. Aj keď funkciu splní aj bežné auto, prečo by si niekto kúpil Mercedes? Podobné je to s tabletami iPad.

iPad, alebo Android?

Rozhodnutie nemusí byť ľahké. Obidve platformy majú svoje výhody a nevýhody. Aj keď so mnou nemusíte súhlasiť, môj postoj je že na telefonovanie je asi lepší Android a ako tablet iPad. Tento názor mám vytvorený z predpokladu, že telefón predsa len používam viac na telefonovanie, trocha navigácie a minimum iných akcií. Mal som aj iphone, takže viem porovnať, že pre daný účel je v podstate jedno, či vlastním telefón za 250 alebo 900 eur. Pri iných predstavách o využití telefónu vám môže vyjsť iný výsledok.
Pri tablete je však dosť dôležité aj to, čo dokáže. Keďže sa v ňom asi budete nielen zabávať, asi vás bude zaujímať:

Bezpečnosť iPad

Ukazuje sa, že aj keď nie dokonale, sú tablety Apple o nejakú tú triedu bezpečnejšie. Nemusí to byť problém, ak sa s tabletom len hráte. No pokiaľ tablet používate aj v práci, začína to byť zaujímavejšie. Asi máte prístup k dátam a heslám. Tu už by stálo za úvahu myslieť na to, kto číha za dverami.
iPad je bezpečnejší, pre poloprofesionálne a profesionálne nasadenie by som povedal, že nie je čo riešiť.

Kvalita aplikácií IOS verzus Android

Už som naznačil, že ide o peniaze. Pre IOS sa jednoducho stále viac oplatí písať aplikácie. Preto mnoho programátorov radšej vyvíja platené riešenia pre iPad, než by lákali Androistov, aby sa odhodlali kúpiť. Dokonca aj veľké firmy jasne ukazujú, že vývoj aplikácií pre IOS je dnes jednoducho ďalej. Skúste si porovnať Google maps na tablete iPad a na Androidobom tablete. Pritom Google ako autor Androidu by azda mohol svoje mapy mať lepšie...
Jednoducho ak si niekto kúpi iPad, akosi automaticky zadá číslo kreditky a kúpi si aplikácie, ktoré chce. Aj tak stoja väčšinou bagateľ. Androidové zariadenie si vašu kreditku nevypýta tak agresívne. Rýchlo zistíte, že aj zadarmo sa dá stiahnuť veľa aplikácií a neskôr sa vám už nebude chcieť platiť. Je to vec postoja.
Zariadení bežiacich na IOS teda iPady a iphony je presne známe a to neveľké množstvo. Programátori preto môžu svoje aplikácie optimalizovať presne na rozlíšenie vášho zariadenia. Konkurenčná platforma má tisícky rôznych veľkostí displeju. O to ťažšie naprogramovať bezchybne všetko tak, aby to fungovalo na každom displeji.
iPad vám poskytne kvalitou lepšie aplikácie a niektoré na Androide ani nie sú.

Aktualizácie IOS

Keďže Apple si drží vývoj hardvéru a softvéru v rukách, môže priebežne aktualizovať aj svoje zariadenia. Ak teda príde s vylepšením operačného systému, plošne ho odošle aj na váš iPad, či iphone. To neznamená len vylepšenia funkcionality, ale aj bezpečnosti.
Proti tomu Android vyvíja goolge, ale jeho finálne „vloženie“ do prístrojov riadia výrobcovia harvéru. Google svoj systém priebežne aktualizuje a vylepšuje. Ak máte mobil, musíte čakať, či vôbec výrobca prinesie aktualizáciu. Ak áno, zvyčajne dosť mešká. Neplatí to o všetkých zariadeniach, ale väčšinou. V tomto je iPad jednoznačne výhodnejší.
Ak chcete mať okamžite aktualizovaný operačný systém, kúpte si iPad.

Cena hardvéru

Hneď ako sa dostaneme ku samotným črevám prístrojov, iPad asi začne rýchlo strácať body. Konkurenčné zariadenia ponúkajú často lepší výkon za menej peňazí. V prípade zábavy a bežnej práce však výkon nemusí byť tým najdôležitejším kritériom. Aj keď rýchlosť procesoru či veľkosť pamäte sú dôležité, rozdiel medzi 1,2 a 1,0 gigahertzami nie je tak masívny. Navyše ak máte nie ideálne optimalizovanú aplikáciu, môže na výkonnejšom zariadení bežať horšie.

Kvalita batérie

Do iPadu sa bežnými prostriedkami nedostnete. Ak sa vám batéria postupne opotrebuje, budete musieť navštíviť servis. Zariadenia na platforme Androidu majú batériu vymeniteľnú, čo vás možno tak raz za dva až tri roky môže potešiť. Denne však môže sklamávať jej nižší výkon. Neplatí to vždy, ale zvyčajne je iPad s výkonom batérie na tom lepšie.

Ktorý iPad kúpiť

Ak sa v Apple store poradíte, po krátkom rozhovore vás pracovník bude priateľsky držať za plece a pomalým krokom pristúpite k najdrahšiemu zariadeniu. Najnovší a najdrahší iPad je tým, čo je pre vás najlepšie. Otázka znie, či to prežije vaša peňaženka.
Urobme si teda bleskový prieskum trhu. Budem predpokladať, že do veci chcete vložiť najmenej peňazí, ako sa len dá. V dobe písania článku sú k dispozícii viaceré modely a trh je neprehľadný. Upracme.

  • iPad 2
  • iPad 3
  • iPad 4
  • iPad mini

Toto je základné rozdelenie. K tomu ešte budú dva dovetky.

  • iPad môže mať rôzne veľkú pamäť. 16 giga je najmenšia a na bežnú činnosť vám s prehľadom postačí. Iste, viac pamäte je fajn, ale zvážte, čo všetko musíte mať vo svojom tablete. Ak máte poruke počítač, tak toho veľa nebude. Ani na dovolenku si so sebou neberiete aj klavír, v iPade stačí mať aktuálne dáta. Inak platí, že akýkoľvek veľký úložný priestor budete mať, vždy ho zaplníte.
  • iPad môže mať modul s pripojením na mobilný internet. Ak nemáte vážny dôvod využívať internet aj v teréne, zbytočne vám to navýši investíciu. Nielen za samotný iPad, ale aj za mobilné dáta.

Z týchto dvoch parametrov už viete určiť, akú výbavu má iPad mať, aby vám slúžil. S ohľadom na úvodnú predstaviť kúpiť lacno to bude 16 gigová verzia bez mobilného internetu. Takže internet máte buď cez wi-fi, alebo cez mobil a bluetooth, ak to umožňuje.
Teraz si upracme vo verziách iPadu. Pôvodná verzia sa už nepredáva. Na trhu sú verzia 2 a 3. Medzi nimi sú dva významné rozdiely, ktoré sa navzájom takmer vynulujú.

  • iPad 3 má neporovnateľne lepšiu kvalitu grafiky. Aj pri pohľade lupou uvidíte nevídane ostrý, jemný obraz. Ak veľa čítate, tento rozdiel by ste mali brať vážne. Retina displej, ako sa to volá, určite oceníte.
  • Toto skvelé rozlíšenie zoberie značnú časť výkonu procesora a batérie. Inými slovami iPad 3 má síce dvojnásobne rýchlejší procesor a lepšiu batériu, ale absolútnu väčšinu navýšenia tablet spotrebuje len na parádu zobrazenia.

V praxi to znamená, že ak nepožadujete žiletkovo dokonalý obraz, dosť ťažko nájdete rozdiel medzi iPad 3 a iPad 4. Rýchlosť rovnaká, výdrž batérie rovnaká. Rozdiel v cene okolo 120 eur. iPad 3 má navyše o niečo vyššiu hmotnosť, hrúbku a batéria viac kúri.
Do úvahy by prišiel aj iPad 4. Navýšenie výkonu poteší, ale keďže nateraz je to najnovší model, tomu zodpovedá aj jeho cena.

Ako si vybrať iPad

Z týchto úvah teda vychádza ako optimálna voľba iPad 2, 16 giga bez mobilnej siete. Pokiaľ neviete čo ktoré čísla znamenajú, alebo prečo by ste mali kúpiť drahší iPad, je to znak, že iPad 2 je vhodná voľba. Ak totiž neviete prečo by ste mali priplatiť, nebude to mať význam.

iPad mini áno alebo nie?

Aby Apple dokázalo osloviť aj ľudí, ktorí nechcú platiť, pripravil aj zmenšenú verziu tabletu iPad mini. V ňom je cena v menej výživnej kategórii. Menší rozmer vás môže osloviť. Pokiaľ je to váš prípad, môže byť dobrým nápadom siahnuť práve po tomto zariadení. Znova podľa starého dobrého kľúča – iPad mini so 16 giga pamäte a bez mobilnej siete. Bude o niečo cez 50 eur lacnejší než odporúčaný iPad 2.

Cena za iPad nie je nikdy konečná

Na záver článku jedno drobné varovanie. Samotný iPad je zariadenie, ktoré je drahé. Ak je určený na zábavu, je skôr veľmi drahé. Nielen samotný prístroj stojí neraz toľko, čo zarobí bežný zamestnanec za mesiac. Aby ste iPad využili naplno, mali by ste počítať s tým, že doň v priebehu času ešte nakúpite nejaké aplikácie. Možno to budú len desiatky eur, ale počítajte s tým, ako s celkovými nákladmi za prevádzku zariadenia.
Okrem toho pre iPad sa dá kúpiť pomerne veľa rôznych zariadení a doplnkov. Počítajte s tým, že asi čoskoro kúpite nejaké puzdro. Možno také, ktoré sa dá použiť ako podstavec a to hneď zhltne aspoň dvadsku či šesťdesiadku. Ak máte fotoaparát, možno zatúžite po čítačke kariet za 30 eur. No a takto sa časom budú nabaľovať rôzne drobnosti.
iPad je nateraz v kategórii luxusný tovar. Preto aj príslušenstvo, ktoré by inak stálo bagateľ predávajú za celkom zbytočne vysoké ceny. Podobne, ako na drahšie autá je všetko drahšie.
Keď to však všetko rozdýchate, potom si môžete so svojím tabletom užiť dosť zábavy. Alebo ho využiť pri práci.