Bezpečnosť dát v iPade

Nechcem podceniť význam domácich dát, ktoré máme v iPade. Rodinné fotky, či emailovú komunikáciu s kamarátmi by asi nikto nechcel stratiť. No v prípade straty či krádeže iPadu sa toho zas tak veľa nestane. Len ťažko proti vám môže niekto vytiahnuť vašu korešpondenciu, alebo fotky. (Teda ak nebláznite a nefotografujete problematické zábery – potom sa dá na tablet pozerať ako na profesionálne zariadenie.)

Tablet v profesionálnom nasadení môže obsahovať firemné dáta, ktoré by sa nemali dostať von. Predstavte si, že v tablete máte viacero zmlúv, nejaké tajné informácie, heslá k účtom alebo sieťam. Iste, ukradnutý tablet sa väčšinou môže dostať do rúk bežného zlodejíčka. Ten ako prvé spraví na iPade hard reset. Ale vždy musíte počítať aj s možnosťou, že sa vášho iPadu zmocní konkurent s cieľom získať vaše dáta.

Pritom nemusí ísť len o krádež iPadu. Tablet je drobný predmet a často ho necháte niekde ležať len tak, bez dozoru. Útočník sa môže k nemu dostať oveľa ľahšie, než ku vášmu počítaču.

Dáta v iPade môžu byť aj citlivé

Preto pri profesionálnom nasadení iPadu musíte myslieť práve na to, aké dáta máte v jeho útrobách. Jasné, čo sa dá, je dnes už celkom slušne zálohované do cloudu. Takže prípadná krádež tabletu nie je tak vážnym problémom. Premyslite si však, či je v poriadku, ak sa ku ktorémukoľvek zo súborov vo vašom iPade náhodne dostane ktokoľvek. Aj konkurent.

V tomto budú rôzne firmy rôzne. Pre niekoho by zdieľanie dát s konkurenciou nepredstavovalo problém. Pre inú firmu by však únik dát mohol znamenať aj likvidáciu. Zoznamy klientov, podrobnosti o chystaných projektoch, marketingové stratégie a podobné dáta musíte chrániť.

Je extrémne nepohodlné myslieť na zabezpečenie. Aj keby to malo znamenať len špeciálne gesto pre odomknutie obrazovky, často sa nám nechce. Preto nebudem túto tému ďalej rozvíjať. Jednoducho poviem:

  • Práca s iPadom cez wi-fi v cudzej sieti nemusí byť bezpečná.
  • Prístup do iPadu bez zabezpečenia môže byť nebezpečný.
  • Prístup k súborom a dátam bez hesla môže byť nebezpečný.

Preto spolu s tým, ako sa budú tablety iPad postupne dostávať do profesionálnej praxe bude potrebné s týmito zariadeniami sa naučiť aj pracovať. Aby sa váš tenký a ľahký pomocník nezmenil na nástroj, ktorý vám poškodí biznis.