iPad, alebo čítačka elektronických kníh?

iPad prišiel na scénu približne v rovnakom čase, ako sa objavili čítačky elektronických kníh. Navyše tu je značná podobnosť – je to placaté z jednej strany to má „obrazovku“ a na oboch sa dajú čítať knihy. Tak prečo to neporovnať? Ak nahliadnete na Google, nájdete veľa porovnaní typu iPad vs čítačka. A tak sa jedného dopustím aj ja. Nepôjdem do hĺbky, skôr sa na to pozriem prakticky. Výsledok bude rovnaký, akurát vás nezaťažím množstvom technických parametrov. Ak chcete, dohľadáte si podrobnosti ľahko. Určite nejde len o spor či čítať so svetlom v chrbte, alebo v protisvetle... Aj keď to je hlavný rozdiel.

Čítanie kníh, ako výberové kritérium

Začnime tým, že otázka či iPad alebo čítačka elektronických kníh je značne skreslená. Pýtame sa na funkciu, v ktorej jedno zariadenie je špecialistom a druhé zariadenie ho zvláda okrem iného tiež. Iným príkladom by bolo pýtať sa, či radšej fotoaparát, alebo mobil. Alebo či na operáciu srdca radšej svetoznámy srdcový chirurg, alebo závodný lekár.

Je celkom jasné, že na čítanie kníh bude čítačka lepším zariadením. Toto nevydiskutujeme žiadnou argumentáciou. iPad môžeme porovnávať ako chceme, ak sa pozriete na parametre čítačky elektronických kníh a jeden za druhým sú priam ideálne na čítanie práve u čítačky.

Čítačka je len na čítanie

Je na to optimalizovaná. Pre oči je lepší tento druh zobrazenia, bez únavy môžete čítať aj celé hodiny. Výdrž batérie pokojne aj celý mesiac. Nízka hmotnosť + nízka cena – môžete ju nosiť kde chcete bez strachju že sa poškodí. Prípadná strata alebo poškodenie nie sú dramatickou stratou. Proti čítačke je aj najlacnejší iPad viacnásobne drahší. Jediným parametrom proti nej je čítanie v tme. Ak si chcete trocha nechať poťahať oči, iPad vám poslúži.

iPad je aj na čítanie

iPad naproti tomu má mnoho iných možností využitia. Prečo sa teda vôbec dostal do porovnania s niečím jednoúčelovým? Pretože peniaze. Ak už niekto plánuje investovať do zariadenia tohto druhu peniaze, je to ako výstup na horu. Prejsť do polovice kopca je namáhavé. No ešte trocha a boli by ste na vrchole. Inými slovami. Stojí tablet 4 stovky? To je veľa. Ak už ale máte stovku či dve na čítačku, je to polcesta. Už by stačilo doložiť len raz toľko a mali by ste iPad. No a keď už máte iPad, tak máte aj čítačku kníh, aj všeličo iné.

Toto je základný problém. Preto sa konajú všetky porovnania. iPad je atraktívnejšia hračka, ale chce to viac dukátov. Ak sme ochotní len do čítania vraziť istú čiastku, menej by nás bolelo niečo doložiť za univerzálnejší prístroj. Otázka znie, čo s čítaním?

Budete na iPade vôbec čítať?

Toto je tiež taká trocha rafinovaná otázka. Ak plánujete čítať knihy, kúpa čítačky znamená, že čas, ktorý s ňou strávite budete – neprekvapivo – čítať knihy. To je dobrý nápad. Ak si ale kúpite iPad, možno mu venujete rovnakú porciu času, ako by ste to boli spravili s čítačkou elektronických kníh. Tu však máte na výber okrem čítania kníh aj množstvo iných možností. Zábavu, internet... Lákavé. Budete naozaj na iPad e aj čítať?

V dnešnej dobe je totiž dosť vážnym problémom rozptýlenie pozornosti. Čím viac vecí získa vašu pozornosť, tým fragmentovanejšie je vaše sústredenie. Čím rozdrobenejšie máte činnosti, tým menšie ciele a menej cieľov dosiahnete. iPad sa v tomto zmysle teda javí skôr ako kontraproduktívny.

Pokiaľ ste chceli občas čítať a občas sa baviť, bude asi iPad lepšou voľbou. Zobrazenie na iPade nie je na čítanie ideálne (svieti do očí) ale pri kratších porciách to nebude problém. Ak ste vášnivý čitateľ, potom odporúčam čítačku.

Čítanie vám okrem displeja spríjemní aj hmotnosť zariadenia. Čítačka je niekoľkonásobne ľahšia a vôbec nehreje. V posteli je to príjemná spoločníčka.

Cena a ciele

Záver teda zostáva len logický. Ideálne je mať iPad na to, čo sa robí zvyčajne na tablete. No a keď si chcete prečítať dobrú knihu, lepšie je siahnuť po čítačke. Stačí s prehľadom najlacnejšia.

Mám vyskúšané obidve varianty. Dokonca v minulosti som na čítanie používal aj malý EEE počítač. Komfort ovládania myšou a bezpečná poloha na hrudi. Skvelý zážitok z čítania, o účinkoch na chrbticu sa radšej nezmieňujme. Podobne ako iPad aj počítač ťahá oči. Jas sa dá stiahnuť na minimum. Potom je to príjemnejšie.

Dá sa teda povedať, že kto chce čítať, palicu si nájde. Keď nie inak, môže čítať z papierových kníh.

Gerety kam len dovidíš

Proti záveru, aby ste si nakoniec kúpili čítačku elektronických kníh aj tablet hovorí fakt, že nie je dobré ak sa vám v byte vŕšia rôzne prístroje. Ono je fajn mať poruke rôzne vymoženosti, ale znamená to aj byt preplnený rárohami. Potom nezriedka stretnete ľudí, ktorí majú bežne pri sebe fotoaparát, mobil, tablet, čítačku, MP3 prehrávač a macbook. Nevymýšľam si. Toto som videl na živo. Nie raz. To všetko sa týka ľudí, ktorí majú radosť ak môžu každú činnosť robiť na zariadení, ktoré ju zvládne najlepšie.

  • Fotiť budem fotoaparátom, aj keď iPad, iphone aj notebook tiež majú foťák.
  • Počúvať budem MP3 prehrávač, aj keď by to zvládol iPad, iphone aj počítač – hoc ten by sa v plecniaku horšie ovládal.

A tak ďalej. Práve z tohto príkladu si môžete nakoniec odvodiť aj finálnu odpoveď na otázku, či iPad alebo čítačku elektronických kníh. Odpoveď znie, ako radi vykonávate veci tými nástrojmi, ktoré sú na to špeciálne určené. Ak vám s prehľadom stačia fotky z mobilu, ak nepotrebujete zapnúť veľký počítač, lebo vám stačí tablet... Potom ste ten šťastlivec, ktorý bude veľmi spokojný, ak dostane do rúk iPad. iPad totiž v sebe kombinuje nečakane veľa možností. Nie všetko sa s ním dá spraviť lepšie ako na špecializovanom zariadení. Ale spravíte to.

Záverom pár technických dát

Sľúbil som, že sa technickým parametrom nebudem venovať. Splnil som. Kliknite na iný článok a čítajte niečo iné. Ak vás ale technické parametre neodradia, tu je niekoľko poznámok takpovediac pod čiarou. Pozrime sa na parametre zaujímavé len z pohľadu čítania kníh a na celej čiare víťazí čítačka:

  • Výdrž batérie aj mesiac bez nabitia.
  • Oveľa lepšie sa číta zobrazovacia jednotka. Prečítate viac, menej unavíte oči.
  • Oveľa ľahšie zariadenie.
  • Žiadne zahrievanie.
  • Nižšia cena.

Ako je možné, že po tomto všetkom sa niekto ešte zaujíma o iPad či iný tablet ako o konkurentovi? Pretože tablet má niekoľko „killer“ vlastností, ktoré to celé značne dorovnajú:

  • Nečakane viac možností a zábavy, možnosť telefonovať, robiť hudbu, hrať sa, pracovať...

Práve táto široká paleta možností jednoducho zvádza kúpiť si radšej iPad.