Kolobežka pre dospelých

Kolobežku máme asi odjakživa spojenú s detským svetom. Predstavuje pomerne bezpečnú hračku na ktorej sa dá vyblázniť. Dieťa potom dospeje a môže sa venovať niečomu serióznemu. Aspoň tak to bývalo za socializmu. Kolobežka bola drevená, dospelý človek by asi skôr niečo odlomil, ako by sa odviezol pár metrov. Tie lepšie boli kovové, ale tiež by vydržali len krátko. A najmä - rozmery boli pre deti.

Spomínate? Nič moč. Takže aj preto sa kolobežkovanie po dlhé roky netýkalo dospelých. Viem, boli aj iné modely, ale dosť zriedkavé.

V poslednej dobe sa však situácia veľmi zmenila. Pravdepodobne to súvisí s príchodom elektrických kolobežiek ktoré sa stali obľúbenou kratochvíľou mladých. Tí majú prirodzenú túžbu vyskúšať všetko nové. Ako sa začali rojiť po mestách elektrické kolobežky postupne sa odvážili vysadnúť na kolieska aj jazdci na obyčajných kolobežkách. Ono už totiž dostať vcelku dobré stroje.

Vľavo lacnejšia (ale už použiteľná) hrkotálka s PU kolieskami 27 centimetrov. Vpravo malá skladacia a veľká neskladacia športová kolobežka. Jednoducho výber tu je a kto chcem môže si kúpiť kolobežku na vlastný pohon. Ak elektrické kolobežky majú vstavaný motorček, tak športové kolobežky majú vstavané chudnutie.

Možno sa pýtate, prečo kolobežka môže byť tak populárna. Je to pomerne lacný dopravný prostriedok, ktorý aj v tej najlacnejšej verzii dokáže reálne pomoc pri preprave po meste. Na krátku vzdialenosť je možno aj lepšia, než auto. Pokiaľ sa niekto potrebuje dostať do práce na vzdialenosť dva či štyri kilometre kolobežka predstavuje najmä v meste veľkú výhodu. Nie je potrebné žiadne parkovanie, či státie v zápche. Nie je potrebné platenie účtov, poistiek, servisu. Stačí vám kolobežka a hotovo. Iste, aj tú možno po pár tisíc kilomeroch dáte servisákovi na doladenie, ale to bude stále smiešna cena oproti autu. A navyše mnoho z chlapov vie kolobežku servisovať doma. Oproti bicyklu je to prakticky bezúdržbová záležitosť.

V tomto článku sa budem prednostne venovať obyčajným a športovým kolobežkách. Ide o zábavný a príjemný dopravný prostriedok pre deti aj dospelých.

Lacná skladacia kolobežka pre dospelých i deti

Poďme najskôr škrečkovať a šetriť. Za pomerne nízku cenu si môžete kúpiť jednoduchú kolobežku. Investícia okolo 100 eur. Unesiete aj dospelého zhruba do 100 kg. Tak si vyskúšate či vás tento typ prepravy baví alebo nie. Kolobežka pre dospelého by však mala spĺňať trochu iné parametre detská hračka! Dôvodov je viacero ale Začnime hneď bezpečnosťou.

Pokiaľ dospelý človek ide na kolobežke s malými kolieskami tieto kolieska sú relatívne oveľa menšie ako v prípade že na rovnakej kolobežke ide oveľa menšie dieťa. Pritom dospelý má o niečo viac síl. Ak sa mi podarí rozbehnúť sa plnou rýchlosťou, prípadný pád by potom mohol byť vážnejší.

V roku 2018 som jazdil na malej kolobežke s 20 centimetrovými kolieskami.

V roku 2019 sme prešli na 27 centimetrové PU kolieska. Oveľa lepšie. Ale aj tak je dojazd na takejto kolobežke tých 20 až 25 kilometrov.

Navyše jazda dospeláka na "detskej" kolobežke u dospelých spravidla nie je hrou. Netrvá niekoľko minút niekde v blízkosti domu. Ide o jazdu ktorá má nejaké vlastnosti a trvanie. V praxi to potom bude znamenať že na malých kolieskach príde jazdec po niekoľkých kilometroch doslova vytrasený. Vibrácie ktoré pri kolobežkovaní na malej a lacnej kolobežke vznikajú môžu byť výrazné. Mladému človeku to pravdepodobne nejaký čas prekážať nebude. Vôbec. Starší občan však dosť rýchlo zistí že po niekoľkých jazdách cíti bolesti v kĺboch. Mrzutá záležitosť. Pri kolobežkovaní na malej kolobežke trpia kĺby na členkoch, čiastočne kolená a najmä zápästia.

Malá kolobežka má samozrejme aj rôzne výhody. Veľmi zaujímavým je fakt že ak ju niekde ponecháte pred obchodom z pravidla ju nie je potrebné ani zamknúť. Vidíme to často pri obchodoch. Jednoducho takúto kolobežku vám nikto nekradne. Slušných ľudí to ani nenapadne (tých je väčšina). A grázli? Ukradnúť detskú kolobežku znamená skôr problém! Riziko, že ho dochytia je zbytočné a aj tak bude ťažké zbaviť sa jej za niekoľko eur. Takže idete nakupovať? Proste ju necháte pred predajňou.

Detská kolobežka je spravidla ľahká a malá. To platí aj pre kolobežky ktoré sú určené pre dospelých - majú rovnaké vlastnosti. Takú kolobežku rozpoznáte podľa toho že má malé kolieska. Keď sú vyrobené z polyuretánu. Ide o pomerne tvrdý materiál. Tento materiál kolobežke prepožičiava také vlastnosti že na rovnom povrchu ide obrazne povedané ako raketa. Ak máte kvalitný asfalt, tak na takejto kolobežke budete veľmi rýchly a jazda je príjemná. Tvrdosť PU koliesok však spôsobí, že takmer akákoľvek nerovnosť či puklina v asfalte spôsobujú silné vibrácie Ak chcete jazdiť častejšie toto bude vec ktorá vás nebude baviť.

Na malej kolobežke som najazdil stovky kilometrov, tak to píšem zo skúsenosti.

Malá kolobežka z PU kolieskami je ďalej výhodná aj preto že ju veľmi jednoducho zoberiete do autobusu po schodoch či ju ľahko umiestnite v byte.

Ak sa však chceme porozprávať na tému bezpečnosť potom jednoznačne môžem povedať že kolobežka s malými kolieskami z polyuretánu nie je vhodnou voľbou. Vnímame ju ako detskú hračku a tak sa k nej aj správame. Máme pocit že ide o bezpečné zariadenie, ale to nie je pravda. Dospelý človek sa na takomto zariadení môže zraniť ľahko. Či už sa zraní z nepozornosti pri jazde, alebo do neho niekto narazí. Jednoducho téma kolobežka a zdravie by dopadla vo veľký neprospech malých kolobežiek. Dôvodom sú aj už spomínané vibrácie. Ak chcete jazdiť niekoľko kilometrov denne alebo možno dokonca niekoľko desiatok km týždenne na malej kolobežke, bude vážne trpieť viacero zložiek vášho pohybového aparátu. Môžete zistiť že chrbtica s tým nie je celkom OK, alebo že máte po jazde rôzne bolesti. Môžete si privodiť aj neurologické problémy, pretože vibráciami sa môžu poškodiť rôzne nervové systémy. Prejaví sa to napríklad tým že po jazde dlhší čas budete čudne cítiť ruky. Napríklad budete cítiť rôzne brnenia a podobné. Jasné - párkrát to zažiť, nevadí. (Dúfajme...) Ale ak mienite kolobežkovať často a veľa, potom PU kolobežka proste nie je pre vás.

Už niekoľko odsekov textu sa zaoberám malými kolobežkami a snažím sa vás presvedčiť, že sú vlastne asi skôr zlé ako dobré. Právom očakávate že chcete vedieť, čo je skôr dobré ako zlé.

Športová kolobežka

Je niečo čo rozpoznáte podľa toho že to síce nemá pedále, retiazku, ani hačí sedátko, ale má to bicyklistické kolesá. Veľké, nafukovacie. Už z názvu "športová kolobežka" sa dá vytušiť, že ide o nástroj ktorý je určený skôr ako športový doplnok a nie hračka.

Kolobežky tohto typu majú kolieska veľkosti okolo 16 až 28 palcov. Často má každé koleso iný priemer.

Ukážka špičkovej športovej kolobežky. Ide o pretekársky stroj - všimnite si, že má len prednú brzdu. Všetko je podriadené tomu, aby bola čo najľahšia. Na takej mašine sa za deň dá najazdiť 120 aj viac kilometrov. Menšie športové kolobežky môžu byť aj skladacie.

Ukážka malej športovej kolobežky, ktorá je skladacia. Veľkosť koliesok už je istým handicapom, ale stále je to stroj aj na dlhšie jazdy. Posledne sme na týchto kolobežkách prešli za deň 63 kilometrov. Dalo by sa aj viac, iste bude čoskoro príležitosť. Jazda Viedeň - Bratislava nám tento rok nevyšla (nešli sme lebo opatrenia cezhraničný prechod zbytočne komplikujú), ale odhadujem, že tých 75 až 80 kilometrov by sa na tomto stroji dalo prejsť bez problémov. Ale myslím, že rovnaká trať by sa jazdila na veľkej kolobežke jednoducho ľahšie.

Ukážka skladacej športovej kolobežky s predným 26 palcovým kolesom. Toto je kompromis medzi veľkým strojom a spratnoťou. Ale taká kolobežka už má skôr vlastnosti veľkého stroja pri jazde a veľkého bremena pri prenášaní, či v dopravnom prostriedku.

Športová kolobežka s veľkými kolieskami je spravidla výhodná v tom že máte oveľa menšiu jazdu môžete jazdiť rýchlejšie a teda aj ďalej. Spravidla platí vzťah medzi veľkosťou a bezpečnosťou. Čím väčšia kolobežka bezpečnejšie by mala byť jazda. To neplatí vždy absolútne ale dá sa s tým počítať.

Bezpečnosť na kolobežke

Na športovej kolobežke budete podávať športový výkon Predpokladám že sa na to teda pripravíte tak ako na šport. Inými slovami to znamená že budete mať

 • prilbu
 • ochranné rukavice
 • okuliare
 • samozrejme to znamená že počas jazdy nebudete piť alkoholické nápoje
 • nebudete sa rútiť po chodníku kde sú chodci a nebudete riskovať svoj ani iný život.

Keď si budete chcieť kúpiť svoju prvú športovú kolobežku asi budete mať zlý pocit. Budete mať pocit že ste sociálny prípad. Len socka nemá na kolobežku s motorčekom. Tento argument si hneď môžete vypustiť zo svojho zoznamu. Športová kolobežka je zhruba rovnako drahá, ako bežná elektrická kolobežka. Takže nie ste žiadna socka ale človek ktorý sa zaujíma o svoje vlastné zdravie. Predsa len je niečo iné jazdiť po meste s motorčekom alebo na vlastný pohon.

Mnoho ľudí sa dnes zaujíma aj o ekológiu. Kolobežkovanie podobne ako bicyklovanie patrí ku doprave ktorá je priateľská ku ekologickým... Jazdiť na vlastný pohon znamená, že ste v podstate celkom sebestačný.

 • Nemusíte kolobežku nikde nabíjať. (Bez spotreby elektriny...)
 • Nemusíte riešiť ako sa za niekoľko mesiacov či málo rokov bude likvidovať ekologicky vaša stará batéria.

Ja viem. Ak kolobežkár papá bifteky, tak to asi ekológii (ani jeho zdraviu) nemusí pridať.

Bezpečnosť pri jazde na chodníku nepodceňujte!

Chodci sa správajú horšie, ako malé deti. Nájdete ich aj na cyklocestách, majú neviditeľné vodítka a na nich psov. Robia prudké pohyby, keď to nečakáte, alebo prudko vybiehajú z vchodov, dverí, kríkov a schodísk. Preto jazdite v meste pomaly a s rukami na brzdách!

Čo je lepšie bicykel alebo kolobežka?

Odpoveď je neľahká. Ak sa chceme pozerať na to čo robí väčšina, tak jednoznačne zvíťazí bicykel. O celé míle vpredu pred kolobežkou. Je to logické.

 • Bicykel je rýchlejší,
 • bicykel je obľúbený,
 • je to aj o niečo menej namáhavý športový výkon.

Na bicykli nikoho neprekvapíte a nikto sa za vami nebude pozerať. Naproti tomu kolobežka je ešte stále skôr prekvapením. Pokiaľ teda hovoríme o kolobežke s väčšími kolieskami. Malých kolobežiek a najmä elektrických kolobežiek je dnes tak veľa že už človek rozmýšľa o tom či sa nedá niekde kúpiť na ne repelent. Ak však vyjdete do mesta s veľkými kolieskami tak všetci ktorí si všimnú že nie ste na bicykli sa budú s istým prekvapením po vás obzerať čo je to za exotiku. To niekomu môže vyhovovať a niekomu to môže vadiť.

Jazda na športovej kolobežke je však príjemný zážitok. Povedal by som priam že je to zábava, ale ak ste to neskúsili, tak by ste mi aj tak neuverili. Na rozdiel od bicykla na ktorom sa vlastne sedí v predklone a v zhrbenej pozícii.

Na kolobežke stojíte len na jednej nohe. Rôzne hýbete a pohybujete celým telom. Výsledkom je že pracujete takmer so všetkými svalovými skupinami v tele. Už po niekoľkých jazdách pravdepodobne zistíte že tento typ pohybu vám robí dobre na stuhnuté svalstvo. Ak ste predtým mávali rôzne čudné bolesti chrbta stuhnuté svalstvo a podobné radovánky, po niekoľkých jazdách na kolobežke možno a príjemným prekvapením zistíte že bolesti sú fuč.

Kolobežkovanie a úrazy

Téma, ktorú je dobré mať na mysli už od začiatku. Predsa len hovoríme o pohybe, ktorý na rozdiel od chôdze sčasti záleží nie len na vás.

 1. Na kolobežke musíte udržiavať balans. To po niekoľkých stovkách hodín už asi nebude problém. Ale ani po tisícoch hodín to pre vás nebude úplne prirodzený pohyb, na aký je človek naprogramovaný evolúciou. Jednoducho môže sa stať, že pri rýchlosti okolo 10 či 20 km z nejakých dôvodov nezvládnete riadenie, alebo zakopnete. V priebehu zlomkov sekúnd sa vám môže pred nohy, alebo ruky, dostať kovová prekážka v podobe vašej obľúbenej kolobežky. Potom môžete neplánovane a nekontrolovateľne letieť ktorýmkoľvek smerom. Spravidla však na zem.
 2. Aj keby ste boli Superman, ktorý sa nikdy nepotkne a nikdy nespraví chybu, stále je tu riziko že kolobežkou prejdete po prekážke ktorá sa prejsť nedá vaša rýchla jazda sa skokovo zastaví a fyzika vás katapultuje v smere jazdy ktorá už nie je jazdou.
 3. Tretím dôvodom prečo môžete skončiť s úrazom aj na kolobežke pri nízkej rýchlosti je že napríklad do vás vrazí niekto iný.

Všetky tieto dôvody sú dostatočne silné na to aby ste pred jazdou boli pripravení aj na takúto situáciu. Preto je potrebné mať všetky bezpečnostné prvky ktoré môžete. Už som hovoril o prilbe rukaviciach. Proste na to treba myslieť.

Neznamená to, že chcete prejsť "len kúsok" a pôjdete bez zabezpečenia. Práve vtedy sa TO môže stať...

Preto platí: pred jazdou nikdy nepite alkohol. Teda ani radler, či desinu.

Rýchlosť na kolobežke

Na športovej kolobežke sa budete rútiť takou rýchlosťou, akú vlastnou silou dokážete vyvinúť. Ak pôjdete po rovine bez prekážok, počítajte s tým, že 12 až 16 kilometrov za hodinu to pôjde skôr ľahko.

Keby ste to chceli porovnať s pretekármi, tak špičkový pretekár ide po rovine na trati dlhej 15 kilometrov priemernou rýchlosťou 30 kilometrov za hodinu. Veľmi dobrý pretekár okolo 25 kilometrov za hodinu. Dobrý pretekár jazdí okolo 20, až 23 kilometrov za hodinu. Podotýkam, že ide o priemernú rýchlosť, to znamená, že v špičke môže byť vyššia.

Výhody jazdy na kolobežke

Je to zábava. Skúste a uvidíte. Viem, ja som bývalý lenivec a tak presne rozumiem tomu, ak mi poviete, že pre vás to zábava nie je. Platí! Nebudem vás presviedčať. Niekoho baví bicyklovanie, niekoho beh, niekoho dvíhanie činiek, niekoho dvíhanie krígľov a niekoho sedenie pred televízorom. Takže nevnucujem, len odporúčam skúsiť.

Klady:

 • Pretože nie sú oficiálne označené, ako bicykel, môžete ísť (opatrne) po chodníku. Viem, pre bicyklistov asi u nás neplatili nikdy žiadne pravidlá a robia si čo chcú.
 • Na jazdenie stačí pomerne krátky cvik a už máte výsledky.
 • Sú ľahké a ľahko sa prenášajú a prepravujú - najmä tie menšie.
 • Pomáhajú budovať svaly a kondíciu.
 • Môžu prispieť k zmierneniu bolesti chrbta.
 • Zoznámite sa s ďalšími kolobežkármi.

Zápory:

 • Do kopca musíte tlačiť. Trikrát fuj! Fuj, fuj, fuj.
 • Jazda je namáhavejšia, ako sedieť na bicykli.
 • Sú pomalšie ako bicykel a nie sú flexibilné na rôznych terénoch - najmä tie s menšími kolesami.
 • Ľudia si myslia, že ste divní, ak jazdíte na kolobežke a máte viac ako 15 rokov

Tak čo. Odhovoril, alebo nahovoril som vás? :-)

Ďalšie informácie o kolobežkovaní: