Pamätám si, že tak pred 20 rokmi mi v stene stačila jedna "zlodejka" a všetko, čo som potreboval bolo v prúde. Viem, prístrojov bolo menej. Nejaký telkáč, nejaký gramec a stolová lampa. Všetky tieto vymoženosti mali tlačítko zvané vypínač, ktoré oddeľovalo zariadenie od elektriky. Ak ste zariadenie vypli, bolo vypnuté.
Nie, toto nie je článok pre pomocné školy. Taká samozrejmosť, ako úplné vypnutie spotrebiča totiž dnes už nie je až tak samozrejmou. Naopak.
Opravári zistili, že úplné vypnutie televízora prístroj zaťažuje oveľa viac, ako keď sa vypnú len niektoré okruhy. A tak začali montovať do televízorov režim "stendbaj". Prístroj má väčšinu obvodov vypnutých, ale vypnutý vlastne nie je. Ide o pomerne malý odber. Kým sa jednalo o jeden televízor, dala sa taká spotreba celkom ignorovať.
No časy sa menia. Domácnosti sa začínajú plniť spotrebnou elektronikou.
V jednej izbe máte CD player s malými reproduktorčekmi - 2 adaptéry. Holiaci strojček na nabíjacie batérky - 1 adaptér. Televízor, malú vežu, rádiobudík, počítač, k nemu reproduktory typu domáce kino, starý fax. Nabíjačka na mobil. To je spolu 10 zariadení, ktoré sú trvalo pripojené k prúdu. Každé má svoj adaptér, alebo je v režime standby.
V druhej izbe je "veľký počítač", tiež s reproduktormi, skenerom, prenosným harddiskom, nabíjačka na ďalší mobil, jasné že telkáč, nejaká veža, nabíjačka na batérie do foťáku, router na internet, svietiace hodiny... Pokojne narátate ďalších 10 zapnutých adaptérov.
Tieto zariadenia iste nemajú masívny odber, ale väčšinou je pohodlné zapnúť ich a nehať v sieti. A nestarať sa.
Uvádza sa, že odber takýchto zariadení býva okolo 3 až 5 W. Ak by sme rátali priemerne len 3 W, je to pri 20 zariadeniach rovnaké, ako keby sme nechali trvale zapnutú 60 W žiarovku. To nie je tak veľa - poviete si. Desať halierov za hodinu, ak cena je 3 koruny za 1kW.
No ak to všetko necháte zapojené stále, za odber zaplatíte mesačne okolo 140 korún, ročne je to okolo 1600 korún. Bagateľ?
V skutočnosti ten odber je vyšší - stačí si ohmatať adaptéry - mnohé sú celkom horúce. (Napríklad taký router na internet je rozhorúčený takmer na hranici pálenia, alebo "debnička" akú postaví káblová televízia k televízoru, mnohé nabíjačky...) Ani sa mi nechce douvažovať možné riziká požiaru pri tak veľkom množstve káblov...
Veľa z adaptérov nemusí byť zapnutých trvale. Riešením môže byť nákup predlžovačky s vypínačom. Je to pohodlnejšie, ako sa trápiť vyťahovaním adaptérov z prúdu.
Nuž čo, len som si povzdychol. Aj teraz mi tu bzučí celkom pekný húfik adaptérov. Asi je to daň za dobu, v akej žijeme. Len som si chcel povzdychnúť.