O čom rozmýšľate?

Ak si prečítate článok o duchoch, asi budete aspoň počas čítania o duchoch rozmýšľať.Ľudské vedomie a myslenie je priamo ovplyvnené okolím. Ak človeka naháňa tiger, alebo veriteľ, nebude asi riešiť filozofické otázky. (Ani naháňaný, ani naháňajúci.)
Máme zdanlivo veľa času. Ale ako s ním hospodárime? Venujeme sa v myslení, úvahách, alebo rozhovoroch témam, ktoré sú pre nás prospešné? Alebo témam, ktoré sú možno zaujímavé, ale v konečnom dôsledku sú prospešné pre iných?
Často svoj čas venujeme veciam málo podstatným. Kritizujeme nefungujúce veci, hovoríme o tom, čo natárali politici, čítame klebetníky, držíme v hlavách výsledky futbalových zápasov. To všetko je často vlastne celkom príjemné trávenie času.
Ale doba je tvrdá, vyžaduje rast. Nezdá sa to na prvý pohľad. No nástup nových technológií, komunikácií a prístrojov mení svet a charakter prostredia, v akom sme "zasadení". Ktovie dokedy vystačíme so slovenčinou. Sú takí, čo sa skúšajú pozerať na čínštinu...
Konkurencia tvrdá už bola. Je ešte tvrdšia. Veľkí sa spájajú, malí končia. Finančné záujmy z veľkej časti populácie vyrábajú nevoľníkov. Rôzne lákavé ponuky pôžičiek, "investície" do technológií, ktoré zastarajú skôr, než ich dovezú z továrne do predajní. Hypotéky na mikroluxus. Daj prachy a nestaraj sa, čo bude zajtra.
A naša pozornosť je sústavne odvádzaná k nepodstatným malichernostiam, aby sme si nevšimli, že vlastne len strácame čas.

Chvíľami mám pocit, že sa to týka hlavne nás, starších. Vyrástli sme v režime neslobody i zdanlivých istôt. Doba sa prudko mení. Je sloboda. Zanikajú písacie stroje, nahradil ich laptop - či ako sa tie debničky volajú. To, čo sme poznali, končí. Ak sa nestaráme o príjmy, sme bez nich - ešte pred pár rokmi nás učili, aké zle je mať príjmy. Stačí sa chvíľu nevzdelávať a vlak sa rozbehne tak rýchlo, že doň už nenaskočíte.

Ak budem celý večer masírovať knihu o tom, ako sa starať o svoje peniaze, možno sa niečo podučím. Ak budem celý večer čumieť na karaokestar dozviem sa, že mám platiť. Za SMS, za šampóny, žiletky. A na čo nemám, môžem si požičať.
Objem informácií, ktoré aktuálne spracováva ľudský mozog je obmedzený. Ak si vykolíkujeme územie masmédiami, vyčiarkneme zo svojho života akýkoľvek rast. Intelektuálny, citový, osobný, finančný.
Je dobré občas si spraviť revíziu myšlienok.
Čomu ste sa venovali včera večer vy? Bolo to pre vás prínosné?