Riadna kefovačka!

Radi kefujete? Myslím, že väčšina zubárov by vám odporučila rýchlo s tým prestať! Kefovanie zubov tak, ako sme ho poznali ešte pred pár rokmi už dnes nie je in. Sú tu sonické zubné kefky.

Najnovším výkrikom osobnej zubnej čistiacej techniky sú sonické kefky. No možno to nie je ani tak výkrik, skôr také tiché bzučanie techniky. Aby som bol presný, tento výkrik je už vyše dvoch rokov starý. Preto tento článok nie je aktuálnou správou. Skôr dvojročným testom.

Príbeh

Pred dvoma rokmi mi zubár, ako vždy, vynadal za stav ďasien. Spomenul odhalené krčky a presne popísal, ako kefujem. Ako presne robím tie pohyby. Ukázal, že mi takmer stále krvácajú ďasná. (Ako keby som to dobre nevedel...) Vynadanie ukončil odporúčaním, aby som naklusal a kúpil si v meste kefku, ktorá sa volá sonická. Pár minút nato som už len nemo treštil oči na cenovku pod zubnou kefkou. Sonická zubná kefka: 4000 korún. No do kelu! A 5000 korún stála rovnaká kefka inej značky. Stál som pred problémom. Je to len reklamný ťah? Alebo taká kefka môže mať aj nejaký zmysel? Nakoniec som kúpil. Pred pár dňami som videl, že ceny tohto zázraku sa pekne zošplhali na triezvejšie čísla. A napadlo mi, že by možno stálo za to podeliť sa s vami o skúsenosti. Laické. Komu sa čítať nechce: Celkom mi prestali mi krvácať ďasná. Už to mi stojí za tie prachy.

Princíp

Sonická zubná vibruje. Nemá rotačnú hlavicu, je to bežná kefka, ktorá jemne bzučí. Štetinky sa chvejú vo frekvencii okolo 30 tisíc vibrácií za minútu. To samo o sebe odstraňuje zubný povlak aj bez toho, aby ste sa ho priamo dotýkali štetinkami. Má to fungovať tak, že vibrácie sa vo vodnom prostredí dobre prenášajú a účinne narúšajú štruktúru mechanických nečistôt. Navyše tieto vibrácie aj hlušia baktérie, či čo.

Skúsenosti

Prvé umývania zubov mi boli veľmi nepríjemné. Vibrácie ma šteklili v ústach. No po pár dňoch som si na ne začal zvykať a po pár týždňoch to bolo celkom normálnym pocitom. Dnes si neviem poriadne umyť zuby bežnou kefkou. Nech drhnem akokoľvek, sú miesta, ku ktorým sa nedostanem.

Pri práci so sonickou zubnou kefkou nie je problém presne dodržať rady zubára - hýbať ňou smerom od ďasien dolu. Nie je problém. Vy robíte jemné pohyby, vibrácie zuby "drhnú" za vás. Pár pohybov ruky a zuby pod kefkou sú čisté. Cítite to. Môžete si to overiť (špáradlo, jazyk...). Kefka príjemne masíruje aj ďasná.

Aj citlivé zubné krčky sa mi podarilo celkom úspešne pacifikovať. Úprimne: to ma tuším teší viac ako to, že mi už nekrvácajú ďasná. Pomohla tomu špeciálna zubná pasta Elmex gel. Taká príliš malá tuba na príliš vysokú cenu s použitím len raz za týždeň. Ale stojí za to. Chvíľa bolestivých vibrácií s touto pastou v oblasti krčkov a po pár opakovaniach je bolesť preč. Tá pasta remineralizuje zubnú sklovinu. Kefka ju umožní jemne aplikovať.

Pri kúpe kefky som sa dosť bál hlavne výmeny náhradnej hlavice. Aj tá totiž stojí tuším 500 až 700 korún. Pánske huncútstvo. Nehoráznosť. Ale ku kefke som dostal dve také hlavičky a po dvoch rokoch sú obe celkom neporušené. S takouto kefkou totiž netreba vôbec tlačiť, ani drhnúť. A tak sa štetinkám vlastne nič nestane.

Takže to by mohlo byť tak zhruba všetko. Kúpu tejto kefky som zvažoval s veľkou nedôverou. No som rád, že som ju kúpil. Je to dobrý prístrojček. Ak máte chuť viac sa starať o svoje zuby, odporúčam investovať.

  1. S čistkou začnite u zubára. Nech vám spraví kompletnú dentálnu hygiénu.
  2. Okrem sonickej zubnej kefky je dobré čistiť si aj medzizubné priestory. Aj keď reklama tvrdí, že sonická zubná kefka to zvládne, nie je to celkom pravda. Ak máte medzi zubami potravu, kefka ju nevyčistí. No ak si tam aspoň symbolicky prejdete medzizubnou kefkou, či niťou, sonická kefka tam už má šancu narušiť zvyšky.

Tak. Čo na záver? Čestne prehlasujem, že tento článok nie je reklama, ani PR. Nemám žiadny záujem na zvýšení predaja týchto výrobkov. No myslím si, že môžu pomôcť hlavne ľuďom, ktorí majú ťažkosti s ďasnami. Preto som sa chcel s vami podeliť o skúsenosť. Nie som zubár, pred kúpou sa radšej poraďte so svojím zubným lekárom.