3 - Redakčný systém v PHP

Články, krátke správy, ankety, diskusie čitateľov k článkom. To všetko a kopu iných možností môžete mať na svojom webe. Zadarmo, bez programovania a v slovenčine.

Jiří Lukáš vytvoril užívateľsky veľmi príjemný redakčný systém, ktorý vám poskytne všetko, čo treba na dobrý web. Nawww.supersvet.cz ho uvidíte v akcii, aj stiahnete. Pretože ma zaujal,preložil som ho do slovenčiny. Keď sa s ním trochu zoznámite, zistíte, že sa dá meniť aj jeho vzhľad.

Inštaláciu sme si popísali v pondelok a dnes nás čaká administrácia. Prvým krokom bude, že sa prihlásite ako administrátor. Do tohto režimu sa dostanete po zadaní adresy www.vášserver.sk/admin.html alebo www.vášserver.sk/phprs/admin.html, podľa toho, akú ste si zvolili. (Neskôr, keď budete chcieť len vkladať články, môžete sa prihlásiť ako redaktor www.vášserver.sk/writer.html.)

Ako meno zadajte admin a ako heslo zadajte heslo. Hneď potom sa dostanete do ponuky, z ktorej sa ovláda celý systém.

Hneď zmeňte svoje meno a heslo na niečo iné. Ak sa budete o web starať viacerí, môžete hneď vytvoriť prihlasovacie mená a heslá aj pre nich. Mená vyplňte riadne, budú použité v článkoch ako mená autorov článkov.

Editácia článkov

Zobraziť články vyvolá zoznam všetkých publikovaných článkov na webe.

Tu môžete ktorýkoľvek článok zmazať, pozrieť si, ako vyzerá, alebo upraviť.

Titulok je hlavný názov článku. Úvod je krátke zhrnutie, o čom bude článok.

Nasleduje vloženie hlavného „tela“ článku. Článok môžete vložiť rôznymi spôsobmi.

Najjednoduchšie je napísať alebo vložiť napísaný článok do kolónky.

Ak chcete do článku vložiť aj formátovanie či obrázky, musíte článok vložiť ako normálny HTML kód.

HTML kód ukazujúci napríklad na obrázok je štandardný – napríklad:

<p>Tu bude obrázok <img src="obrazky/obrazok.jpg"></p>

Na web potom pošlite aj súbor „obrazok.jpg“ do podadresára „obrazky“.

Týmto spôsobom môžete vložiť aj CSS štýly, tabuľky, farby písma...

Najpohodlnejšie sa k HTML verzii svojho článku dostanete, ak si ho vyrobíte v nejakom HTML editore a hotový kód skopírujete a vložíte ako „telo“ článku.

Vyberiete si tému článku, dátum vydania môžete zmeniť alebo ponechať. Dátum stiahnutia je tu pre prípad, že chcete, aby článok bol dostupný len po určitý čas. Potom z hlavnej stránky „zmizne“.

S veľkým úspechom sa stretnete, ak sem zadáte aj možné preklepy a chyby, alebo slangové výrazy. Napomôžete tým čitateľom, aby sa dostali k správnemu článku, aj keď nepoznajú dokonale gramatiku.

Nakoniec zadáte, či chcete článok hneď publikovať a s akou prioritou. Priorita určí, že článok bude vyššie a „na očiach“. Súvisiace články sú užitočnou možnosťou – ak môžete, spájajte články aj v súvislostiach. Napríklad v kuchárskej knihe môžete „spojiť“ všetky recepty na polievky. Je to pre čitateľov veľmi príjemné.

Uložením spôsobíte publikovanie článku. Zjaví sa na hlavnej stránke.

Editácia noviniek

Podobne ako pri vkladaní článku môžete sem vložiť krátke aktuality, ktoré sa zobrazia vpravo.

Úprava blokov

Blokmi sa nazýva menu vľavo. Tu – žiaľ, treba to spraviť v HTML – môžete úplne zmeniť názvy a obsah jednotlivých menu webu. Aj tu platí, že pohodlnejšie sa vám to pripraví v HTML editore.

Úprava tém (rubrík)

V tomto menu môžete nastaviť hlavné témy, do akých budú zaradené jednotlivé články. Každej téme priraďte obrázok – odporúčam, aby ste vytvorili vlastné a v jednotnom rozmere.

Konfigurácia

Tu nastavíte, koľko článkov bude na hlavnej stránke. Čím menej, tým lepšie. Nech sa web načíta rýchlo. Určíte, či chcete anketu a ak ich máte viac, tak ktorú. Platnosť článkov na hlavnej stránke je užitočná, ak ste zadali článok, ktorý má obmedzené obdobie, počas ktorého je aktuálny. Nakoniec určite, koľko noviniek má byť vidieť.

Teraz viete už všetko dôležité, aby ste mohli začať. Ostatné vlastnosti systému už zistíte aj bez návodu a nastavujú sa podobne ako tie predošlé.

Môžete ďalej publikovať súbory na stiahnutie, zaujímavé internetové odkazy, organizovať ankety, alebo zapnúť či vypnúť zobrazovanie reklamných bannerov. Môžete si prehliadnuť všetky komentáre k článkom, ak niektoré nechcete, zmažete ich. Nájdete tu „zoznam“ registrovaných čitateľov. Ako hlavný administrátor môžete povoliť alebo zamietnuť články, ktoré redaktori pripravili na publikovanie. Nakoniec si môžete dať zobraziť štatistiku, aby ste vedeli, ktoré články sú najčítanejšie a upraviť spodnú časť stránky.

Záver

Jednoduché a prehľadné riešenie, ktoré vám prakticky bez akýchkoľvek znalostí PHP umožní za niekoľko desiatok minút zriadiť si svoj aktívny informačný webserver s prehľadným dizajnom a triezvymi vlastnosťami. Jednoduchá a prehľadná administrácia, zrozumiteľný vzhľad webu zo strany čitateľov. Už čoskoro pribudne aj fotogaléria. Čo viac dodať? Jediné: Želám autorovi phpRS veľa úspechov pri vývoji tohto milého darčeka pre nás.

Nabudúce si povieme niekoľko koncepčných zásad, ako dizajnovať redakčný systém, ako písať názvy a podnázvy a čo robiť, aby bol príťažlivý pre čitateľov.