Byt - bývať dobre

Sú pravdepodobne dva druhy názorov na bývanie.

  1. Byt
  2. Rodinný byt

Byt je súčasťou nejakého domu, o ktorý sa spravidla niekto stará. (Ako, to radšej neriešme.) Mať byt, to znamená z práce prísť domov, otvoriť si dvere a byť v malom svetíku, ktorý si tvoríme sami.

Rodinný dom je celok, ktorý vyžaduje viac údržby, pretože je celý váš.

Byt je zas len malou časťou domu. Zdieľate ho s cudzími ľuďmi. Ak sa sused rozhodne klepať rezne, cez steny bytu sa táto akustická informácia dostane aj k vám. Na druhej strane byt znamená väčšinou kompaktnejší útvar, ktorý sa upratuje asi predsa len ľahšie, ako rodinný dom.

Čo je teda lepšie? Ťažko povedať. Obidve varianty majú svoje výhody a nevýhody. Dá sa povedať, že byt je asi častejšie voľbou ľudí s nižším príjmom. Prosím, neberte to doslovne - vieme, že byt môže stáť aj 90 miliónov, takže nie každý byt je pre chudobných. No dá sa pozorovať, že mnoho ľudí, ktorí majú byt sa po zlepšení finančnej situácie hrabe z bytu preč, do rodinného domu. Pocit, že sú vo vlastnom, že majú svoj mikrosvet, to všetko byt asi úplne neumožní.

Byty sa však často stavajú vo väčších mestách. Ten, kto sa pohybuje napríklad v centre Bratislavy, ocení tu aj byt. Akokoľvek to môže byť byt so zlým odhlučnením (električky, ruch...) je to byt v blízkosti. Poruke je všetko. Školy, zábava, kiná, obchody a ak treba, dá sa prejsť aj peši. (Netreba mať auto prirastené ku zadku stále.)

Byt však znamená aj ťažkosti hlavne s domom, v ktorom sa nachádza. Susedia sa často nevedia dohodnúť a to môže komplikovať život. Napríklad sa namontuje elektronický vrátnik a penzisti začnú zamykať vchod, lebo sa po dome potĺkajú čudné indivíduá. (Tie ľudia ochotne vpustia, stačí zakričať "pošta".) Potom už vrátnik nefunguje. Alebo sused fajčiaci na balkóne... A mnoho iných maličkostí diskvalifikuje byt v porovnaní s s rodinným domom.

Byt verzus dom - niet odpovede

Je v podstate jasné, že neexistuje nejaká univerzálna odpoveď. Súhrnne sa dá povedať, že je to celé "o cene". To znamená že ak by sme mali k dispozícii ideálny rozpočet, taký, ktorý nemá dno, pravdepodobne zvíťaí dom.

  • Rodinný dom predstavuje veľké pohodlie, priestor, určitú izoláciu a súkromie. Často je pri ňom záhradka a človek má na výber, kde pobudne. S ideálnym rozpočtom by však bolo treba myslieť aj na opravy, údržbu a tu by ideálnym riešením bolo mať sluhu. Potom nie je čo riešiť.
  • Byt naproti tomu predstavuje lacnejšie riešenie. Samozrejme, nemusí, sú aj luxusné byty. Ale byt vo väčšine prípadov predstavuje menší priestor. Rodina sa musí vtesnať do niekoľko málo izieb, často bez balkóna, či záhradky. To môže však byť aj výhoda - odpadá veľa starostí a servisu. Byt sa nachádza v dome, ktorý má správcu a veľa vecí nemusíte riešiť.

Čo je teda lepšie? Vráťme sa nohami na zem. Pre veľkú väčšinu obyvateľov nebýva k dispozícii ideálny rozpočet. Skôr býva problém vôbec zohnať peniaze aj na dlh. Je tu časť ľudí, ktorí majú dobre platenú prácu a tí si môžu dovoliť väčšie investície.

Je však na zváženie, akú veľkú finančnú čiastku chcete vraziť do svojho pohodlia? Dom alebo byt. K tomu auto, možno dve. Vybavenie. To spolu navŕši vcelku pekný účet, ktorý je potrebné zaplatiť, ak chcete žiť v pohodlí, prípadne v luxuse. Keď ste v príjmovej skupine ktorá si to môže dovoliť, potom nie je čo riešiť.

Luxus alebo menej luxusu? Aká je cena?

No je veľa ľudí, ktorí si zaplatia za luxusne / pohodlný životný štýl. Celý deň potom "lietajú" po zakázkach a bojujú o holé prežitie, pretože len na splátky musia zarobiť stovky eur. Po práci sadnú do auta a vyše hodiny sa tlačia v zápche, kým prídu do svojho vysnívaného rodinného domu. Tam ich však nečaká sluha s večerou, ani pohodlie. Potom je na zváženie, či malý a nepohodlný bytík neposkytne viac pohodlia. Nemusíte totiž potiť toľko krvi, aby ste mohli zaplatiť za rodinný dom.

Je jasné, že ak niekdo zdedí byt, či dom, tam je situácia jednoduchšia. Aj v takom prípade však odporúčam, spravte si finančnú kalkuláciu. Koľko vás vaša nehnuteľnosť stojí? Sú totiž aj také prípady, kedy rodina žije v dome, ktorý príliš nevyužijú. Keby ho prenajali a žili v menšom byte, možno by jeden z domácnosti nemusel vôbec pracovať.

Jednoducho viem, že byt sa dnes považuje skôr za menej luxusné riešenie. No zrátajte si, aká je cena za luxus a porovnajte to s o niečo menej luxusným riešením. Môže sa stať, že zistíte, že len o málo menšie pohodlie vám spraví tak masívny rozdiel v rozpočte, že si zaň môžete raz za rok dovoliť skvelú dovolenku. Alebo niečo iné, čo vám prospeje.

Tak byt ako aj dom totiž spadajú do sféry súkromia. Tam si chodíte odpočinúť, regenerovať, nabrať silu. Uistite sa, či vlastníctvo nehnuteľnosti, v ktorej ste plánovali regenerovať nie je tak náročné, že regenerovať nestihnete. Nehnuteľnosti sú finančne náročné a ak sa "uštvete" pri získavaní prostriedkov na ne, poškodíte si zdravie. Potom sa vízia pohodlia a vlastného bývania môže stať len ideálom, za ktorým sa dá len večne ísť, ale vždy sa stráca kdesi nad obzorom.

Je šialené, ako je dnes nastavená cenová hladina nehnuteľností. Škoda, že aj tie najhoršie byty sú dnes k dispozícii za tak vysoké čiastky, aké bežný človek nemôže zložiť "na stôl" bez toho, aby sa na desaťročia zadĺžil.