Drevené a plastové okná

Plastové a drevené okná sú obľúbené. Právom. Plastové okná sú elegantným riešením. Dobre vyzerajú a majú výborné vlastnosti - izolujú teplo i hluk.

Plastové okná

Asi najčastejšie ľudia siahajú po plastových oknách. Dôvod býva jednoduchý - cena. Plastové okná sú lacnejšie. Ich vlastnosti sú pritom porovnateľné s drevenými oknami. Moderné technológie výroby plastových okien umožňujú čoraz menšiu časť okna zastaviť plastom.

Drevené okná

Po drevených oknách siahajú náročnejší zákazníci. Hlavným dôvodom tu je klasický materiál. Drevo. Je osobnejšie, ako plast. Je trvácne a veľmi pevné. Na držanie skla stačí menej materiálu, takže drevené okná majú väčšiu časť okna presklenú.

Drevené a plastové okná do nového i starého domu

Kto sa zaujíma o reality, asi kupuje rodinný dom, alebo sa zaujíma o stavebný pozemok. No plastové i drevené okná sa oplatí dať aj do existujúceho bytu. Najmä v panelákoch v meste oceníte plastové okná pre ich izolačné vlastnosti. Veľa panelákov dnes ešte nemá vyriešené zateplenie domu. V bytoch je potom zima. Plastové okná v tom môžu hodne pomôcť. (To platí aj pre drevené okná, ale pre jednoduchosť vyjadrovania používam len pojem plastové okná.)

Plastové okná izolujú

Tepelná izolácia plastových okien je dosiahnutá už tým, že tieto okná majú dvojité sklo. Tenká medzera medzi sklami tak vytvára tepelnú izoláciu. Plastové okná tak slúžia ako určitý štít.

Druhý spôsob tepelnej izolácie, ktorú plastové okná poskytnú je utesnenie. Kým doma máte staré okná, často cez rámy prefukuje vzduch. To spôsobí mierny, ale trvalý pohyb vzduchu v miestnosti. Teplo sa vytráca. Plastové okná umožnia úplné utesnenie.

Plastové okná majú na to špeciálnu polohu v ovládacom kĺbe, väčšinou je to poloha celkom dole. V tomto stave okno celkom tesní. Je výhodné použiť takéto uzavretie okna vtedy, keď máte v byte zimu a nechcete tepelné straty.

Pre dlhodobé utesnenie okien v zime je však dobré kontrolovať ich okolie. Najmä blízko pri streche, alebo balkóne sa môže pri úplne utesnených plastových oknách na stenách kondenzovať vzdušná vlhkosť. To by mohlo spôsobiť rast plesní.

Preto sú plastové okná vybavené aj polohou riadiacej páky našikmo. Tu je plastové okno zatvorené, avšak nie je utesnené úplne. Umožňuje veľmi diskrétne prúdenie vzduchu v miestnosti. Ak v byte práve sušíte prádlo, je vhodné nastaviť plastové okná práve do tohto stavu. Umožnia jemnú cirkuláciu vzduchu, čím sa byt síce mierne ochladí, ale posunie sa tak rosný bod mimo vnútorných stien.

No a o tom, že plastové okná izolujú aj hluk asi písať netreba. Kto z nás si už nevšimol, že po vstúpení do predajne v ktorej majú plastové dvere po ich zatvorení už nepočuť hluk ulice?

Investícia do plastových okien nie je malá. Ich vlastnosti však zlepšujú životnú pohodu. V rušných oblastiach skvalitnia spánok. Plastové okná sa oplatia...

Skúsenosti s plastovými a drevenými oknami

Na záver ešte napíšem laický pohľad na okná. Žil som vo viacerých bytoch kde boli okná asi všetkých druhov. Preto ich môžem porovnať. Samozrejme, nie odborne, ale pocitovo.

  • Staré okná sú nanič. Roky som na nich lipol. Nechcelo sa mi ich zmeniť za plastové okná. Nevidel som na to dôvod - nejaké tepelno a zvukovo izolačné vlastnosti som nebral do úvahy. Až dnes viem, že to bola veľmi chybná predstava o tom, aký zmysel majú plastové okná. Trvalý aj keď len jemný prievan v byte v zime znamená okrem iného aj trvalú zimu. A v lete horúčavu. Hluk aj cez zatvorené okná môže značne rušiť spánok - to zistíte už prvú noc keď s hrôzou zistíte že síce bývate pri rušnej ulici, ale cez nové okno takmer nepočuť hluk.
  • Drevené okná asi majú nejaké výhody, ale nemal som tú česť ich pocítiť. Je to prírodný materiál, bla bla, ale každú chvíľu musíte privolať technika, aby vám to došteloval.
  • Plastové okná sú asi viac bezúdržbové. To je u mňa zaujímavejší argument, než cena. Je fakt, že za rovnaké obdobie od montáže sa u drevených okien musel objaviť servisák, u plastových okien nie.

Potom je tu otázka koľko skiel. Tu vám bude každý dodávateľ plastových okien odporúčať to svoje riešenie. Technické parametre vám asi povedia málo a tak sa dá spoliehať asi len na odporúčania. Nám odporúčali trojvrstvové ale nakoniec sme zvolili dvojvrstvové, ale o niečo hrubšie. Neviem porovnať, čo je lepšie.

Každopádne plastové okná sú dobrá investícia, ktorá sa vám vráti v podobe zvýšeného komfortu bývania.