Podlahy

Výber podlahy do interiéru musí zohľadňovať viacero dôležitých kritérií. Každý typ podlahy má svoje výhody i nevýhody. Pri voľbe podlahovej krytiny zvažujte rozpočet, estetickú stránku a životný štýl domácnosti. Berte do úvahy vlhkosť v jednotlivých miestnostiach, teplotu a intenzitu slnečného žiarenia. K dispozícii máte takmer neobmedzené možnosti, vďaka ktorým ulahodíte všetkým potrebám členov domácnosti.

  • Drevené podlahy sú považované za jednu z kvalitných, ale cenovo náročnejších alternatív. Podlahy z dreva patria medzi silné a odolné podlahy. Údržba je maximálne jednoduchá. Postačuje suché vysávanie alebo zotretie vlhkou handrou. Po uplynutí desiatich alebo pätnástich rokoch je nutné prebrúsenie povrchu, ktoré dodá podlahe pôvodný punc. Na trhu sú drevené podlahy dostupné vo viacerých prevedeniach. Drevená podlaha je viacgeneračnou podlahovou krytinou.
  • Keramická dlažba ponúka okrem vysokej životnosti širokú škálu dekoratívnych možností. Pri výbere môžete naplno zapojiť svoju predstavivosť. Dlažba je pre širokú verejnosť cenovo dostupnou záležitosťou. Udržiavanie keramickej dlažby je nenáročné. Nevýhody sa prejavujú najmä v zimných mesiacoch, pretože dlaždice sú na dotyk chladné.
  • Laminátové podlahy sú lacnejšou a dostupnejšou alternatívou drevených podláh. Sú jednoduché na údržbu. Ide o pevnú a odolnú podlahovú krytinu. Neodporúča sa aplikovať do miestností so zvýšenou mierou vlhkosti.
  • Cenovo dostupnou a kvalitnou podlahou sú vinylové krytiny. Vyrábajú sa z PVC materiálov. Disponujú dobrými zvukovými a tepelnoizolačnými vlastnosťami. Sú odolné voči opotrebeniu. Nebezpečenstvo poškodenia hrozí pri strete s ostrými predmetmi. K dispozícii je pestrá paleta vzorov a farieb, ktoré sa ľahko prispôsobujú interiéru ako celku.
  • Koberce patria medzi cenovo dostupné a stále atraktívne alternatívy podlahových krytín. Výber pozostáva z rozličných tvarov, farieb a veľkostí. Vyrábajú sa z prírodných a syntetických materiálov. Inštalácia je maximálne komfortná. Vyžadujú pravidelnú a dôkladnú údržbu. V prípade alergií sa veľké koberce neodporúčajú, pretože sa v nich udržiavajú prach a roztoče.

Podlaha v byte je maličkosť, ktorú často prestaneme vidieť v tej chvíli, ako si ju prezrieme po jej kúpe. Preto by som odporúčal pozerať sa na podlahu práve týmto spôsobom. Rozdiely medzi jednotlivými materiálmi síce sú, ale nie v každom nasadení musíte nutne siahnuť po najdrahších materiáloch.

  1. Budú po miestnosti behať naboso deti, hrať sa na podlahe?
  2. Alebo prídete z práce a pôjdete spať?
  3. Chodíte doma v prezuvkách, bosí, alebo v topánkach? Čo vaše návštevy?

Ja sa prikláňam k tomu, neotročiť podlahe. Pekne v topánkach, návštevy sa vyzúvať nemusia a ak byt nevyzerá ako z katalógu, tak sa vlastne nič nedeje. V katalógovom byte je to síce pekné, ale studené. Neraz som bol na návštevách, kde každú chvíľu niekto syčal na deti aby niečo nerobili, lebo tá plávajúca podlaha bola tak drahá a teraz musí vydržať. Presne tento prístup sa mi nepáči. Radšej zvoľte takú podlahu, ku ktorej nebudete mať takpovediac citový vzťah.