Projekty rodinných domov

Keď sa už rozhodnete pre rodinný dom vystavený na pozemku, asi vás budú zaujímať projekty rodinných domov. V tejto oblasti je pomerne široká ponuka riešení. Projekty rodinných domov môžete získať doslova ušité na mieru s architektom, alebo si môžete vybrať v katalógoch rodinných v ktorých sú už hotové projekty rodinných domov.

Katalóg rodinných domov

Vyberať si projekt rodinného domu z hotovej ponuky nie je na prvý pohľad ideálne riešenie. Kto chce bývať, asi prvé ho napadnú exkluzívne projekty domov, také, aby jeho budúci dom bol zaujímavý, nápaditý, elegantný. Po krátkom čase prezerania ponúk však zistíte, že individuálne projekty domov sú podstatne drahším riešením. Také projekty vyžadujú mnoho z práce architekta (i profesistov) riešiť znova, špeciálne. Najhoršie však je to, že na tvare rodinného domu nie je zas tak jednoduché vymyslieť niečo iné, elegantné a podľa možnosti aj nadčasové. Také projekty domov už musí navrhovať skúsený architekt. (Neraz až tak skúsený architekt, že si do návrhu jednoducho nedá hovoriť laikmi.)

Potom práve prídu na rad hotové projekty rodinných domov. Katalógová ponuka je síce pomerne široká, ale človek môže mať pocit, že si vyberá z architektonickej "konfekcie". Preto sa mnoho projekčných štúdií snaží navrhovať stále nové projekty domov. Tým sa dá zabrániť tomu, aby človek nebýval v dome, ktorý stojí na ulici, ktorá je akoby napečiatkovaná rovnakými domami robenými podľa jedného projektu.

Projekty domov môžu byť overené

Voľba staršieho návrhu projektu domu môže mať aj tú výhodu, že ide o projekt preverený časom. Niekedy sa dá taký projekt rodinného domu vidieť aj "naživo", naozaj postavený dom (domy). Je to predsa len trocha iný pohľad, ako keď vidíme hygienicky čisté architektonické vizualizácie, akými bývajú projekty domov doplnené.

Projekty domov na kľúč

Objednať si z ponuky projektov domov má aj tú výhodu, že dostávate komplexné riešenie. Projekty domov spravidla už obsahujú vlastný projekt architektúry, to, čo bude "viditeľné". Vzhľad domu, riešenie interiéru. Súčasťou projektu domu je aj "neviditeľná" časť práce architekta. Projekt statiky, riešenie zravotechniky (prívod, odvod vody, riešenie čo s dažďovou vodou). Projekt domu ďalej obsahuje veľmi dôležitú časť - zateplenie domu a kúrenie. Projekt domu musí myslieť aj na elektroinštaláciu a požiarnu ochranu.

Práve tu sa rozhoduje o tom, ako nákladný projekt domu bude v budúcnosti. Často je potrebné myslieť na budúcnosť - koľko garáží má projekt obsahovať?

Projekt domu a čo ďalej?

Projekty domov sú len začiatkom stavby. Treba počítať s tým, že ich cena býva v ráde percent z ceny za stavbu rodinného domu. Preto asi prvé, čo je potrebné vedieť, ak si prezeráte projekty domov, ako budete celú stavbu (často aj s pozemkom) financovať. V tom nám asi projekty domov nepomôžu.

Ak sa zaoberáte myšlienkou postaviť si dom, overte si najskôr spôsob jeho financovania. Nespoliehajte sa na to, že sused vravel, čo stačí splniť, aby človek dostal pôžičku. Choďte do banky a overte si to. Niekedy vec prekvapí a zistíte, že vám banka v danej ekonomickej situácii nepožičia. Potom vám ostane len ďalej listovať si projekty domov a cenníky, ako chudobný hosť v reštaurácii. Vyberať podľa ceny neraz znamená dať si niečo, na čo vlastne ani nemáte chuť.

Nedívajte sa preto na projekty domov len cez najnižšiu cenu. Rodinný dom je investícia na roky, v našich končinách často aj na celý život.

Rýchlou pomôckou pri financovaní rodinného domu môže byť napríklad úverová kalkulačka Tatrabanky (na hypotekárny úver).