Reality - čo k tomu patrí...

Reality - vcelku zložitá oblasť

Téma realít je dnes značne neprehľadná. Dnes už nemáme len reality v zmysle "nehnuteľnosti", ale aj reality ako zábavnú šou. Keď človek chce kúpiť pozemok, rodinný dom, alebo byt, narazí na nový svet. Nové pojmy, nové firmy. Veľké očakávania a strach zo sklamaní.

 

Podobne, ako každá iná oblasť, aj reality majú svoje zákonitosti, terminológiu. Je dobré, ak sa v nej zorientujete. nechcem aby ste mali pocit, že sa musíte stať expertom, ale niečo vedieť je dobré.

Ak totiž nemáte ani základné znalosti, bude to z vás na prvý pohľad čitateľné. Potom záleží na tom, s kým vás náhoda zvedie dohromady.

  • Možno vás nájde seriózny realitný maklér. Môže vám navrhnúť dobrý obchod, pomôže vám ho uzavrieť a vy budete mať z realít ten správny pocit. Získate čo ste potrebovali. To je ideálny scenár. Stáva sa často, ale málokto o takom príbehu hovorí.
  • Pri smole však narazíte na podvodníkov. Alebo na neseriózneho realitného makléra. Ten zacíti, že sa nevyznáte. Ľahká korisť. Zneužije svoje možnosti a spraví s vami nevýhodný obchod. Budete sklamaní a nespokojní. Taký príbeh sa potom ľahko šíri. Samozrejme nie vo verzii "nechal som sa obabrať, lebo sa nevyznám", ale vo verzii "všetci realitní makléri sú podvodníci".

Preto je dobré zorientovať sa. Aj reality majú svoje zákonitosti, slovník, slang. Pokúste sa doň vniknúť. Existujú na túto tému knihy, weby, časopisy. Čítajte. Viem, znamená to investíciu času a do toho sa chce len málokomu. No neznalosť býva niekedy až nepríjemne drahá.

Predstavte si, napríklad, že keby ste mali lepšie informácie o tom, ako upraviť byt pred predajom (alebo nájmom), predali by ste ho o 2000 eur drahšie. Také informácie môžete získať prečítaním jednej nehrubej knihy. To je práca na 8 hodín čítania. Boli by ste ochotní čítať, ak by vám niekto zaplatil 250 eur za jednu hodinu čítania? V realitnom biznise je dôležité vedieť. Inak spravíte začiatočnícke chyby a tie sa s vami budú následne ťahať.

Ako príklad môže slúžiť ak chcete predať byt. Nesprávne ho upravíte, zle ho odprezentujete realitným maklérom, či v inzerátoch. Nevyvoláte záujem. A je zle, pretože prinajmenej v danej sezóne už byt asi nepredáte. Tí s najlepším prehľadom si vás už niekam zaškatuľkovali ako zlú ponuku. Teraz už nebudú reagovať na vaše nové a možno aj lepšie inzeráty. Už idete hrať viac na šťastie, ako na kalkulovaný odhad. Všetko to môže vzniknúť, ak chcete do realitného biznisu vstúpiť rýchlo a bez znalostí.

Je jasné, že bežný človek sa o realitný trh nezaujíma. Raz či dvakrát za život chce predať, kúpiť alebo prenajať nejakú nehnuteľnosť. Nič viac. A spravidla rýchlo. Ani tých 8 hodín času nepočká, za ktoré by prešiel aspoň jednu knihu. Práve takto nejako začínajú tie smutné príbehy o tom, ako niekoho ogabali, podviedli, alebo predali za zlú cenu.

Stavebný pozemok či rodinný dom na kľúč?

Nie je jednoduché vybrať si, či človek chce rodinný dom na kľúč, stavebný pozemok, alebo nový byt v novostavbe. Práve o tom je reality biznis. Každá z možností kúpy má svoje výhody aj nevýhody. Je neľahké zorientovať sa v tom. A tak sa slovíčko reality môže stať nočnou morou rodiny. Kúpiť nový rodinný dom a hneď bývať? Alebo radšej stavebný pozemok, na ktorom si postavíte rodinný dom ideálne podľa vašich predstáv? Ťažko povedať. Pre niekoho môže byť lepšie kúpiť si proste byt.