Rekonštrukcia, renovácia, úpravy

Rekonštrukcie, renovácie a úpravy budov či interiéru sú ako návšteva zubára. Počas rekonštrukcie sa veci nedaria, sú ťažkosti. Po jej skončení potom už máte čo ste chceli.

Rekonštrukcia

Rekonštrukcia je prepracovanie niečoho existujúceho. Z toho vyplýva, že rekonštrukcie sú spravidla materiálne, časovo (i nervovo) náročnejšie. Rekonštrukcia prichádza do úvahy, keď súčasný stav prestal vyhovovať. Napríklad rekonštrukcia bytového jadra znamená často rozsiahle zmeny, stavebné úpravy.

Renovácia

Renovácia je oprava, alebo obnovenie. Renovácie sú teda menšie úpravy. Renovácia nezvykne meniť funkčnosť, mení sa skôr vzhľadová stránka veci. Napríklad renovácia dverí znamená, že dvere po renovácii budú vyzerať ako nové.

Rekonštrukcia a často aj renovácia vyžadujú plán

Myslite na to, že naplánovať treba úplne všetko a taktiež rátať aspoň s minimálnymi finančnými aj časovými rezervami. Príprava je najdôležitejšou etapou celého procesu modernizácie. Predvídavosť a dôkladnosť vo fáze prípravy vás ochráni pred množstvom nepríjemných prekvapení pri samotnej realizácii stavebných prác. Pred začatím prác treba navrhnúť spôsob a postup realizácie - plán realizácie z vecného a časového hľadiska. Kvalitný plán práce je základom úspechu.

V prvom rade si musíte jasne zadefinovať vaše očakávania a možnosti. Následne sa obráťte na vami vybranú firmu a skonzultujte s nimi mieru reálnosti vašich požiadaviek. Následne na to by ste mali obdržať hrubý odhad cien a termíny, v ktorých by sa rekonštrukcia mohla realizovať. Naozaj dobrá firma neponúkne len konkrétne stavebné práce, ale aj komplexné poradenstvo pri výbere materiálov a vlastný názor na vec založený na predošlých skúsenostiach, čo sa vám, pokiaľ nie ste v tejto oblasti zbehlý, môže zísť. Často krát totiž rekonštrukcie stroskotávajú na neprimeraných až nerealizovateľných požiadavkách klientov.

Následne na to by ste mali od firmy dostať presnú a záväznú kalkuláciu cien (ak ste ju nedostali, trvajte na jej vydaní) a konkrétny termín s časovým rozsahom potrebným na vykonanie kompletných prác.

Cena za renováciu môže byť tvrdá

Dosť často sa dá myslieť ešte na jednu maličkosť. Je to ako cesta na trhovisko.

  • V minulosti znamenalo ísť si kúpiť zeleninu na trh to, že bude čerstvejšia a lacnejšia než tá z obchodu.
  • Dnes kúpite zeleninu z rovnakého skladu ako veľkoobchod (česť výnimkám) len drahšie. No stále zotrváva pocit, že výhodnejšie je skočiť na trh.

To isté sa týka renovácie, napríklad dverí. Možno máte dvere v zlom stave a uvažujete o ich renovácii. Najradšej by ste, asi, vymenili dvere za nové. To by bolo najlepšie riešenie. Ale nemusíte sa pozrieť ani do katalógov aby ste vedeli, že taký špás bude riadne drahý. Preto hneď prejdete k druhej možnosti, teda k renovácii starých dverí či iného vybavenia. Je to zdravá úvaha - podstata zostane, zlepšíme len povrch.

No ak sa pozriete na kalkulácie za renováciu, často budete nepríjemne prekvapení, koľko to vlastne má stáť. Firmy, ktoré ponúkajú renováciu často majú k dispozícii kvalitné materiály, takže výsledok naozaj stojí za to. No pripravte sa na to, že taká renovácia môže nakoniec stáť toľko, čo nové zariadenie.

Ak už hovorím o dverách - ako o typickom príklade na renováciu - tak to vnútro dverí je asi tá najmenej podstatná a najlacnejšia časť.

Tak sa paradoxne môže stať, že renovácia bude rovnako drahá, ako keby ste si objednali celkom nový tovar.