Rodinný dom

Rodinný dom, rodina, 2 deti, pes. Tuším tak nejako sa definuje americký sen. A podobný sen má aj mnoho našincov. Pomocou dobrej práce (na rovinu: hlavne pláce) získať majetok a žiť spokojným životom "na úrovni. Rodinný dom sa potom stáva nielen symbolom majetnosti, ale aj priestorom, kde sa človek často po tvrdej práci môže uchýliť.

Rodinný dom ako radosť

Mať svoj rodinný dom je pre rodinu spravidla príjemné. Je v ňom dostatok priestoru. Rodinný dom máva často viac kúpeľní, priestrannú kuchyňu. Rodinný dom poskytne každému aspoň jednu izbu. Navyše rodinný dom máva často aj menšiu, či väčšiu záhradu. Tam sa môžete v pokoji oddávať odpočinku, alebo necháte deti nech sa v bezpečí vybláznia s rodinným psom.

Výpočet plusov, ktoré prináša rodinný dom je nekonečný. Je to majetok, akýsi pocit istoty, zázemia. Hlavne ak ho človek staval (no skôr pomáhal stavať) máva k nemu aj citový vzťah.

Často si v rodinnom dome môžete kúriť nezávisle na ústrednom kúrení. To znamená že ak vám je zima, zmeníte nastavenie - na rozdiel od paneláku, kde ste bezmocní. Tam si môžete dokúriť elektrickým ohrievačom a platiť dvojnásobok za to málo tepla... Rodinný dom si často staviate v dnešnej dobe a to znamená zateplenie.

Rodinný dom ako starosť

Na druhej strane prináša rodinný dom aj veľa starostí. Tak, ako každá vec, časom starne. Je potrebná údržba. Rodinný dom často vyžaduje drobné opravy, kosenie trávnika, často aj nejaké údržbárske práce.

To už znamená najať (a platiť) si človeka, ktorý vám tieto činnosti môže transparentne zaistiť. Výhodu majú tí, ktorí sa po práci radi venujú práve údržbárskym prácam, či záhradníčeniu. Pre nich je rodinný dom sústavným zdrojom nových podnetov a nápadov.

Rodinný dom - kde bude stáť

No a keď už tak človek rozmýšľa, že by si kúpil dom, začne to pravé peklo. Kde ho postaviť? Prvá a logická by bola úvaha postaviť si dom blízko pri pracovisku. Na Slovensku to znamená väčšie mestá, hlavne asi Bratislava. No kto si len letmo pozrie ceny pozemkov v Bratislave, rýchlo sa znechutene odvráti.

Bývať vo vlastnom rodinnom dome v Bratislave je problém. Ak nemáte to šťastie, že ste ho zdedili, kúpa pozemku a stavba rodinného domu v Bratislave je pre veľkú väčšinu aj schopných ľudí jednoducho nevýhodná.

Možno by rodina nejakým spôsobom tie milióny aj dala dohromady a s prázdnymi vreckami by sa aj nasťahovali. No akosi chýba logický dôvod, prečo bývať práve v Bratislave, ak tu aj človek pracuje. Už pár kilometrov za Bratislavou sa rodinný dom i stavebný pozemok dajú kúpiť za zlomok ceny. A s prihliadnutím na stále upchatejšiu dopravu v Bratislave je vlastne celkom jedno z ktorej strany zápchy idete vstúpiť do Bratislavy - či z jej srdca, alebo z okrajov...

Rodinný dom na kľúč

Kto si kupuje rodinný dom, má možnosť siahnuť po hotovej stavbe. Mnoho architektov a firiem ponúka postavené rodinné domy na kľúč, stačí zaplatiť a nasťahovať sa.

Také rodinné domy sú spravidla postavené univerzálne. Je to akási architektonická konfekcia. V lepšom prípade nevyzerajú príšerne, väčšinou ide o štandardné stavby, ktoré sa snažia vyhovieť väčšinovému záujmu. Často naozaj stačia.

Budúci záujemca o rodinný dom si môže klásť otázky, či je dom postavený kvalitne, či boli použité kvalitné materiály aj v tých oblastiach stavby, kde sa nedá vidieť. Keďže vieme, ako často robotníci svoju prácu flákajú, tieto obavy sú celkom pochopiteľné.

Rodinný dom podľa vlastnej predstavy

Postaviť si vlastný rodinný dom, taký, čo vyhovie vašim vlastným zámerom a vkusu je akcia pre trpezlivých. Rodinný dom sa stavia pomaly. Skôr, než za jeden až dva roky sa neposťahujete...

Navyše stavať si vlastný rodinný dom znamená aj zvedavosť. Stále máte v hlave myšlienku "teraz mi tam stavajú rodinný dom". A tak sa na stavbu domu chodíte pozrieť. A často nachádzate drobné chyby, nedostatky. Neraz to potom prebieha tak, že sa zmeníte na stavbyvedúceho, pretože robotníkov treba stále posmeľovať, aby sa dali do práce, aby neflákali a aby múry boli aspoň trocha rovnejšie, ako krok opilca.

Akokoľvek znamená takáto stavba rodinného domu stres, rodina počas stavby nadobudne k domu osobný postoj. Získajú k nemu vzťah "toto som si postavil sám".