Stavebný pozemok

Stavebné pozemky sa kupujú z rôznych dôvodov. Najčastejšie je cieľom kúpiť si stavebný pozemok a postaviť na ňom rodinný dom. No stavebný pozemok sa dnes oplatí kúpiť aj z dôvodu investície.

Stavebný pozemok na stavbu

Ak kupujete stavebný pozemok na výstavbu rodinného domu, je dobré uistiť sa, či na ňom naozaj môžete stavať. Najmä ak kupujete stavebný pozemok napríklad od roľníka, je možné, že to ešte stavebný pozemok nie je. Možno je to len lúka a vy z nej iba chcete spraviť stavebný pozemok. Premena ornej pôdy na stavebný pozemok však nie je celkom jednoduchá. Niekedy tomu bránia úrady. Občas sa tak potom stane, že niekto kúpi lacnú lúku s cieľom, že si na nej postaví dom. Neskôr sa ukáže, že na stavbu domu nedostane stavebné povolenie. A hotovo. Lacno kúpená lúka sa zmenila na drahý pasienok. Nikdy z nej nebude stavebný pozemok.

Preto je vhodné, aby ste sa pri kúpe stavebného pozemku vždy radili. Ak kúpite stavebný pozemok od špecialistu - developera (prikladom je Mandi invest Stupava) - máte v rukách záruky, že kupujete naozaj stavebný pozemok, spravidla s vybudovanými inžinierskymi sieťami a stavebným povolením postaviť si dom.

Stavebný pozemok ako investícia

Druhou možnosťou je stavebný pozemok len kúpiť. Nič viac. Taká investícia sa vám oplatí. Ceny stavebných pozemkov sa raketovo dvíhajú a tým poskytujú jeden z najbezpečnejších spôsobov, ako investovať s vysokou návratnosťou.

Stavebný pozemok si žiada čas

Asi hlavnou nevýhodou pre tých, ktorí kupujú stavebný pozemok je to, že sa nebudú sťahovať skôr, ako zhruba za dva roky. Po kúpe pozemku ešte nejaký čas trvá, kým sa doriešia všetky formality. Potom až môžete začať so stavbou. Stavebný pozemok je preto riešenie pre tých, ktorí sa nemusia ponáhľať do nového. Stavebný pozemok je skôr strategické rozhodnutie, plánovanie, kde chceme byť o pár rokov, nie dnes.

Nové stavebné pozemky

Niektorí developeri vytvárajú nové stavebné pozemky v mestách či obciach. Využívajú na to rôzne parcely, ktoré predtým slúžili ako opustené vinohrady, či opustené pole. Stavebný pozemok potom kúpite ako časť väčšieho celku. To má výhody.

  1. Developer vám môže vymerať parcelu podľa vašej predstavy.
  2. Dostanete stavebný pozemok v štvrti, kde bude v budúcnosti dobrá spoločnosť.

Stavebné pozemky nie sú lacná záležitosť. Ak prirátame aj stavbu domu, chce to investíciu niekoľko miliónov. To nie je čiastka, akú si môže dovoliť zaplatiť hocikto. Stavebné pozemky sú preto akýmsi spoločenským filtrom. Stavebný pozemok si kupujú úspešní a schopní ľudia, často manažéri. A tak sa z nich časom stanú susedia. Majú rovnaké záujmy, podobne zmýšľajú. Budú si dobre rozumieť a vznikne medzi nimi susedské priateľstvo.

Stavebný pozemok na lúke, z ktorej sa o pár rokov stane "dobrá štvrť" je preto investícia do budúcnosti. Vaši susedia vám nebudú závidieť, že ste úspešní. Asi budú vyhľadávať pokoj, takže bývanie bude príjemné.

Stavebný pozemok sa preto asi oplatí kúpiť práve v takejto konfigurácii - myslite aj na svoju budúcnosť, akých budete mať susedov.

Stavebné pozemky sú budúcnosť

Ak kupujete stavebný pozemok, spravidla to znamená, že pracujete s akousi víziou do budúcnosti. Asi máte určitý zámer, ktorý chcete uskutočniť. Možno postaviť dom, alebo neskôr pozemok predať so ziskom. Tu sa teda dá hovoriť o investícii. Pokiaľ sa v realitách vyznáte, zrejme je to dobrý nápad. Myslieť na budúcnosť a plánovať je užitočné.

No budúcnosť môže priniesť aj ohrozenia. Je dobré zamyslieť sa nad týme ešte pred prípadnou kúpu pozemku. Najmä ak plánujete postaviť rodinný dom na novom pozemku je dobré myslieť na to, že stavba domu je náročná. Často sa stáva, že rodina sa plne sústredí na stavbu. Často pri nej svojpomocne pomáhajú, kontrolujú stavebné práce. Na stavebnom pozemku po rokoch vyrastie palác. Rodina sa doň nasťahuje a nastane akési prázdno. Tlak nutnosti stavebných prác rodinu niekedy tak pohltí, že sa kamsi vytratia vzťahy. A po dostavaní domu môže prísť ťažká kríza, sklamanie, dezilúzia.

Najmä pri prechode z mesta na dedinu hrozí veľký kontrast. V pracovnom ruchu a zhone je človek vo virvare a nadobudne pocit, aké úžasné by bolo byť niekde na lazoch, v samote. A tak si kúpi stavebný pozemok niekde v tramtárii. Len úbohých 20 minút cesty od mesta, to ste doma skôr, než keby ste bývali v meste a šli električkou...

V ostrej prevádzke sa však ukáže, že za 20 minút sa to dá stihnúť v noci o tretej (pri porušení všetkých platných dopravných priestupkov). No ak idete do práce, ste v kolóne. A rovnako plazivým krok - sun - krok tempom sa aj z práce vrátite. Z 20 minút máte reálnu hodinu. Ale nevadí. Ten pokoj, ktorý máte vo svojej pevnosti stojí za každé utrpenie. Začnete pozývať svojich známych. No nie každý má chuť terigať sa niekam za mesto. Deti odrastú a väčšina známostí je tiež naviazaná na školu a mesto. Koľko áut budete potrebovať?

Nechcem vás týmto textom od stavebného pozemku odhovoriť. Ak niekto chce kúpiť nehnuteľnosť, je to väčšinou dosť nevyvrátiteľná fixná idea. Len upozorňujem, že čas beží a vek stúpa. Môže sa stať že stavebný pozemok aj s novým domom sa stane problémom, ktorý vás neskôr odreže od života v meste. Nemusí to byť prekážka, ale môže. Uživiť dom, kúpiť si pozemok to je pre manažéra finančne dostupné. Čo neskôr, keď už nebudete vládať robiť? Aby ste nemuseli predávať dom pod cenu?