Záhrada

Záhrada akosi patrí k domu a životu v prírode. Záujem o záhradkárstvo bol veľmi silný hlavne v období pred rokom 1989. V tom čase sme všetci mali akosi viac času, menej povinností. A tak mať vlastnú záhradu bola záležitosť nielen rekreačná, ale aj praktická. Kto nemal rodinný dom, pri ktorom je záhrada - väčšia či menšia - zvyčajne automaticky, ten si záhradku niekde kúpil, alebo prenajal. Dom a záhrada patria akosi k sebe.

V súčasnosti sa zdá, že záujem o domáce pestovanie či záhradníčenie značne ochladol. Doba je rýchla a ľudia strácajú trpezlivosť ak ihneď nevidia výsledky. V hypermarketoch sa dnes dá kúpiť ovocie a zelenina na počkanie, málokomu sa dnes chce pestovať napríklad domáce jablká, ak sa dá za triezvy peniaz ísť a vybrať si v obchode. Záhrada dá ovocie či zeleninu naraz a to znamená starosti - zaváranie, konzervovanie... No komu sa dnes chce?

A tak nečudo, že pri väčšine rodinných domov dnes vidíme asi skôr okrasné záhrady, nie robotárne a otrokárne. Dom a záhrada pri ňom sú fajn. No niekedy na nich nájdete najstaršiu generáciu s motyčkami, ako posilňujú svoje zdravie aspoň takouto činnosťou.

Okrasná záhrada

Ak už máte rodinný dom, zvyčajne to chce nejaké vyplnenie hliny, ktorá sa nachádza medzi domom a plotom. No a najprirodzenejším spôsobom, ako využiť pozemok asi je záhrada. Dom a záhrada to je nielen americký sen. Práve záhrada je často jedným z dôvodov, prečo ľudia chcú bývať v rodinnom dome - vyjdú von a sú v krásnej záhradke.

Aj tu je potom v hre otázka, či záhradu má zariaďovať záhradný architekt, alebo si ju chcete zariadiť sami. Tu sú proti sebe dva nezmieriteľné tábory.

  • Tí, čo chcú záhradu, ale nemajú čas radi si nechajú poradiť od odborníkov a využijú záhradnícke služby. Títo ľudia sa možno čudujú tým, čo na záhrade "makajú".
  • Tí čo všetok voľný čas venujú záhrade sa často vo veci vyznajú a radi si záhradu navrhnú sami. Je jasné, že ten, kto sa vo veci vyzná bude sa čudovať - ak máš dom a záhradu, tak sa staraj, pomyslí si.

Dom a záhrada teda prináša v tomto pohľade hlavne estetický zážitok.

Záhrada na pestovanie plodín

Ak máte pestovateľského ducha, potom môžete záhradu využiť na pestovanie domácich plodín. Iste mi dáte zapravdu, že ovocie a zelenina vypestované vo vlastnej záhrade majú predsa len inú chuť, ako tie z obchodu, či trhoviska. A zrejme majú aj vyššiu výživovú hodnotu.

No ak ste aj majiteľom domu a záhrady, často zistíte, že pestovať si plodiny vo vlastnej záhradke je náročná činnosť. Chce to pravidelnú údržbu, často je v lete treba zaistiť zalievanie namiesto odchodu na dovolenku. Nakoniec je tu úroda, ktorú treba nejako spracovať...

Záhrada a zdravie

Kombinácia dom a záhrada prináša možnosť pravidelne fyzicky pracovať na čerstvom vzduchu. Či už vás to baví, alebo nie, je to zdravé. Ľudia, ktorí celý život pracovali na záhrade majú často menej zdravotných ťažkostí.

Na druhej strane ak si chcete svoju kondičku vylepšiť, nemusíte hneď utekať na záhradu. Záhradnícke práce sú totiž často jednostranné. Napríklad okopávať treba v predklone, čo jednostranne zaťažuje chrbticu. A tak po práci v záhrade by bolo správne siahnuť po uvoľňovacích a doplnkových cvičeniach - čo spraví málokto.

Potom sa dá povedať, že v porovnaní žiadny pohyb verzus práca v záhradke je lepšia tá práca. No porovnanie posilňovňa verzus záhradka dopadne zvyčajne v prospech posilňovania.

Ak teda chcete záhradku použiť ako niečo na prospech zdravia myslite na heslo že práca unavuje a šport posilňuje.

Relaxácia v záhrade

Záhrada sa však priam ideálne hodí na relaxáciu. V príjemnom prostredí okrasnej záhradky, zelene, kvetín môžete tráviť voľný čas odpočinkom. Aktívnym i pasívnym.