Finančná kríza - ako ušetriť na svadbe?

Nastala finančná kríza, počujeme zo všetkých strán a pre mnohých z nás to znamená, že sa musíme uskromniť. Plány na svadbu sa musia zjednodušiť a hlavne finančne odľahčiť. No na druhej strane, prečo platiť viac, keď nemusíme. Sme mladí a šikovní, poradíme si.

Chceme krásnu a poriadnu svadbu a preto nemôžeme šetriť na všetkom. Musíme si spraviť poradovník a ujasniť si, čo je pre nás najdôležitejšie. A tak si sadnite so svojím partnerom a napíšte na papier zoznam vecí, ktoré na svadbe chcete mať. Tento zoznam zostavte samostatne vy a váš partner. Dajte si limit, nech je to maximálne 10 vecí a zoraďte ich podľa dôležitosti.

Na zozname bude pravdepodobne svadobné šaty, svadobná torta, svadobné oznámenia, hudba, svadobná cesta, svadobná hostina, svadobná kytica,... . Keď tento zoznam s partnerom spíšete, isto sa budete vedieť dohodnúť, na podrobnostiach. Musíte mať nádherné svadobné šaty a na svadbe stačí len Dj. To bol len príklad, samozrejme. Keď si spolu sadnete a prediskutujete to, tak isto dokážete spraviť nejaké kompromisy na oboch stranách.

Keď ste sa rozhodli, čo je pre vás dôležité, treba zostaviť predbežný rozpočet. Vášho partnera to asi nebude baviť, takže toto bude len vašou robotou. No už pri písaní zoznamu ho môžete požiadať, aby ku každej položke napísal aj cenové rozpätie, koľko to môže stáť. Teda minimálnu a maximálnu cenu, ktorú ste ochotný obetovať. Musíte si dopredu jednoducho stanoviť rozpočet.

Svadbu áno, ale za rozumnú cenu! Veľmi často sa pokúšame ušetriť trocha peňazí na veciach, ktoré sú nezmyselné. Napríklad dlho špekulujeme, či si kúpiť lacnejšie rožky, alebo jogurt. No pri výbere mobilného telefónu či auta sa na nejakú tú stovku veľmi nepozeráme. Nech už je to rozhodnutie z krku. Podobne aj v prípade sobáša často konáme týmto spôsobom. Na maličkostiach sa sporí a iné veci sa plytvajú.