Koľko stojí taká svadba?

Cena za svadbu bude oveľa vyššia než ste plánovali a oveľa vyššia než ste na ňu mali.

Je mnoho vecí, ktoré prídu na rad až vo chvíli, keď je neskoro.

Mnoho vecí, ktoré súvisia so svadbou, si človek pri prvotnom plánovaní obradu a hostiny vôbec neuvedomí a až v priebehu času zistíte, že je mnoho vecí, ktoré musíte zariadiť, kúpiť, objednať, či pripraviť.

Nie žeby som vás chcel odstrašiť od organizovania svadby, len vás upozorňujem, že akokoľvek sú prvé odhady optimistické, nakoniec zaplatia všetci aj tak viac ako očakávali.

Mnoho ľudí uvažuje v prvej fáze o lacnej a malej svadbe, ktorá bude lacná, ale v skutočnosti sa ukáže, že bude potrebné nakúpiť také množstvo vecí, že nakoniec sa siaha aj na úspory, či dokonca niektorí ľudia sú donútení si na to aj požičať.

Aby ste neboli neskôr zaskočení tým, čo všetko je potrebné zaplatiť - alebo aspoň ignorovať, je vhodné, ak si urobíme aspoň orientačný zoznam toho, čo všetko bude potrebné počítať do výdavkov.

Niektoré položky je možné považovať za položky jednorazové, ktoré sa už opakovať nebudú, ale niektoré sa dajú použiť opakovane, napríklad ženíchov oblek môže ženích časom používať aj v profesionálnom živote a podobne.

Šaty nevesty môžu mať veľa zložiek, ktoré je často potrebné dokúpiť osobitne, pretože mnoho neviest si chce na tento deň kúpiť kompletné šaty na jediné použitie. Taká vec stojí dosť veľa peňazí a je dobré, ak s tým v rozpočte plánujete. Tieto položky by mala uhradiť predovšetkým nevesta, alebo nevestini rodičia. Myslite predovšetkým na svadobné šaty v prípade potreby na pokrývku hlavy, často je potrebné kúpiť nové topánky a nezanedbateľnú súčasť môže tvoriť aj návšteva kaderníka, či príprava mejkapu a podobne. V prípade, že na svadobnú cestu plánujete niekam cestovať, je možné že bude potrebné si na túto akciu si kúpiť nové šaty.

Veci, ktoré sa týkajú ženícha by si mal ženích platiť sám, alebo to zabezpečí jeho rodina. Predovšetkým by sa malo myslieť na nový oblek s novou košeľou a kravatou. Samozrejme topánky a ostatné vybavenie, ktoré k chlapovi patrí. Tak isto platí, že ak sa plánuje odísť na svadobnú cestu musí byť ženích vybavený primeraným oblečením.

S pozvanými hosťami môžu byť náklady predovšetkým po stránke ubytovania, pokiaľ máte rodinu vo vzdialených mestách je vhodné, ak im zabezpečíte ubytovanie a to na vaše náklady.

Ak budete na svadbe mať aj družičky mali by ste zabezpečiť pre ne šaty, čo môže byť nezanedbateľná položka, ktorú by mala znášať skôr nevestina rodina. Ak majú družičky dávať darčeky, tak tieto by mal zabezpečiť manžel.

Ďalšou nezanedbateľnou položkou budú napríklad oznámenia, alebo menovky na svadobnej hostine a iné technické vybavenie, ktoré zvyčajne platí nevestina rodina. Tieto čísla môže vyskočiť na dosť vysokú sumu, predovšetkým v prípade, že si dáte oznámenia tlačiť v luxusnej firme a navyše ak plánujete tieto oznámenia posielať poštou, aj poštovné poplatky, predovšetkým do zahraničia, môžu nečakane navýšiť náklady na celú operáciu.

Ďalším bodom svadobnej kalkulácie by mali byť kvety, nevyhnutnou bude pravdepodobne nevestina kytica. Pravdepodobne by mohli byť vhodné kvety pre družičky a rodičov a prípadne tzv. pierka do sák a do gombíkových dierok  zúčastnených svadobných hostí. Tieto kvety by mal platiť skôr ženích a v prípade, že mienite vyzdobiť aj miesto hostiny, či svadobnú sieň tak túto položku by mohla platiť rodina nevesty.

So svadbou budú súvisieť aj mierne poplatky v prípade, ak budete organizovať cirkevný sobáš. Nech už robíte obrad akýkoľvek, často býva jeho súčasťou nejaká hudobná produkcia, organista, alebo spevák, či chór, ktorým je potrebné niečo zaplatiť.

Niekedy sa stáva, že v obradnej sieni vystupuje malé komorné umelecké teleso a nemajú stanovený cenník, iba sa akosi potichu očakáva, že im bude zaplatené. Je to síce zvláštny zvyk, pretože za vhodnejší postup by som považoval, keby sa povedalo jasne, kto za čo koľko chce. Ale v prípade, že súčasťou vášho svadobného obradu má byť aj živá produkcia, či iné služby, nezabudnite sa ešte pred svadbou spýtať koľko a komu je potrebné zaplatiť, či aké očakávania majú organizátori vášho svadobného obradu v súvislosti s platením realizácie týchto služieb.

Veľmi veľkú časť rozpočtu pravdepodobne miniete na organizáciu hostiny, počítajte minimálne s nákladmi na jedlo, ale často stojí niečo prenájom miestnosti, jej výzdoba a v prípade, že použijete nejakého zabávača, či hudobnú skupinu, ktorá vám zabezpečí následnú zábavu, aj títo pravdepodobne budú požadovať primeraný honorár.

Väčšiu časť týchto výdavkov by mala hradiť nevestina rodina, podľa tradície by mala hradiť nevestina rodina komplet celú hostinu a veci s ňou súvisiace vrátane vybavenia, bielizne, či prípravy svadobnej torty a dopravy na svadbu.

V prípade, že na svadbe je potrebné použiť viac motorových vozidiel na prepravu okrem nevestinho auta, by ostatné vozidlá mal platiť ženích alebo jeho rodina.

Ďalšou položkou budú dokumentaristi, fotograf a kameraman. Tieto položky platí rodina nevesty, ale v dnešnej dobe odporúčam, aby ste hneď počítali s okamžitou digitalizáciou tohto materiálu a každému môžete odovzdať hotové nosiče s kompletnou reláciou, čím významným spôsobom môžete ušetriť. Aj keď samozrejme odovzdať hotové fotografie je originálne a pre mnohých výhodnejšie, toto práve je cesta ako čiastočne znížiť inak vysoké náklady.

V prípade, že do svadby chcete zahrnúť aj svadobnú cestu, je to položka, ktorá pôjde z vrecka ženícha a jeho rodiny.

V prípade, že je potrebné počítať s ďalšími výdavkami myslite minimálne na to, že na niektoré svadby bude možno potrebné povolenie, prípadne dovybavenie si niektorých dokladov, ktoré so svadbou súvisia.

Svadobné prstene by mal uhradiť manžel, alebo jeho rodina. V prípade, že organizujete aj pred svadbou nejaké stretnutie, či zoznamovaní večierok, tento obrad by mal byť hradený rodinou ženícha.

Ubytovanie a svadobnú noc by mal hradiť ženích.

Zoznam služieb, ktoré môžete využiť pri organizácii svadby:

  • Video a filmovanie svadobného obradu.
  • Fotograf a fotografovanie.
  • Zabezpečenie hudobnej produkcie na svadobnú hostinu, alebo svadobnú zábavu.
  • Doprava na svadbu, alebo zo svadby na hostinu.
  • Kadernícke služby pre zúčastnených, je dobré myslieť na to, že kaderníka bude chcieť pravdepodobne navštíviť každý a preto je vhodné s touto položkou v rozpočte počítať.
  • Aj vizážistické služby sa dajú využiť, mejkap a vhodná úprava celkového účesu sa týka najčastejšie nevesty, ale môžu ju využiť aj rodičia.
  • Tvorba oznámení o svadbe, alebo o chystaní svadby patrí tiež do rozpočtu.
  • Okrem toho môže pre luxusnejšie svadby prísť do úvahy aj objednávka špeciálnych šiat alebo darčekových predmetov, či pohárov.
  • Pre náročnejších zákazníkov môže prísť do úvahy aj využitie agentúry, ktorá zabezpečí všetky prípravy a organizáciu.
  • Toto je, samozrejme, finančne náročnejšia alternatíva organizácie svadby, za to však vám odpadne hodne starostí a dá sa predpokladať, že priebeh svadby dopadne viac ako dobre.