E-mailový program The Bat!

Výkonný mailer umožňujúci obrovské množstvo nastavení, vysokú konfigurovateľnosť a maximálnu bezpečnosť v práci s e-majlami. Pilotný článok, v ktorom chcem vedieť, či by ste uvítali seriál o práci s týmto programom.

Pred rokmi som kdesi čítal recenziu, ktorá spievala ódy na nejaký ruský mailer, ktorý má vraj byť veľmi bezpečný a pohodlný. Padali aj iné superlatívy aký je to proste zázrak. Stiahol som si vtedy ten program a nainštaloval ho. Priznám sa, cítil som sa ako blbec.

Možností, ktoré dáva tento program je tak veľa (už vtedy bolo), že bežný nepripravený používateľ, prichádzajúci zo sveta Outlook Express a iných jednoduchých mailerov, sa právom zľakne.

Aj ja som tento program rýchlo odinštaloval, aby som sa vrátil k svojmu obľúbenému Outlooku Express. Po nejakom čase som sa však k Batu znova vrátil – z donútenia. Sám Outlook Express ma k tomu dokopal.

To bolo tak... :-)

To som sa práve triasol od zlosti, keď po reinštalácii Windows 98 nebolo možné nijakým spôsobom zachrániť nastavenia môjho obľúbeného Outlook Expressu, vtedy čerstvo novej verzie 4 a navyše som sa nevedel ani len dostať ku svojim starším majlom, v množstve si 150 000 správ. Aspoň niektoré (!) e-maily som nakoniec zviditeľnil. Problém bol však aj v tom, že som mal v starom majleri precízne nastavené filtre na rôzne elektronické konferencie a týmito filtrami sa maily pekne triedili tam, kde sa mali. Do rôznych podadresárov a podobne.

Majly od ľudí, ktorí si nezasluhujú príliš sústredenú pozornosť sa filtrovali, e-maily ľudí píšucich múdro a k veci sa zdôrazňovali... Po reinštalácii Windows spadla klietka a všetky nastavenia zanikli. V tej dobe neexistovali programy, ktoré by dokázali tieto nastavenia nejakým spôsobom zálohovať, alebo rekonštruovať. Všetky nastavenia proste bolo treba vykonať vždy nanovo. Niektoré e-majly dokonca Outlook Express 4 nedokázal importovať – zo "svojich" súborov typu Outloox Expressu 4. Absurdné!

Preto som urobil svoj druhý pokus o spriatelenie sa s programom The Bat!. Skúsil som doň naimportovať svoje staré maily. Nech ukáže, čo vie, keď ho všetci tak vychvaľujú. A sánka mi spadla až pod zem. S veľkým prekvapením som zistil, že sa Batu podarilo hladko naimportovať všetko, čo som v mailovom archíve vôbec našiel.

Staršie, novšie e-maily. Proste všetko, čo som mal po rôznych CD. Aj správy, ktoré som už aj oželel, že asi už neuvidím, zrazu bolo „na svete“. The Bat! sa nebránil spracovaniu niekoľko sto tisíc mailov aj s prílohami a všetko čo som mal, som mal zrazu po ruke, k dispozícii, pripravené použiť. Dokonca ich dokázal pekne prečistiť a zbaviť duplicít.

V tej dobe niečo také Outlook Express nedokázal. Po niekoľkých hodinách skúšania som začal vnikať do možností tohto programu a zistil som, že v skutočnosti vôbec nie je nepriehľadný. Je len neprehľadne zostavený – na prvý pohľad je k dispozícii priveľa možností a to človeka zmätie. Má však tie isté možnosti, ako Outlook, plus stovky ďalších.

Na prvý pohľad je tento mailer katastrofálne nepriehľadný, pretože na vás vybafne množstvo ikoniek a dlhých menu. Ale je to rovnaké, ako keby niekto chcel jazdiť autom a po jeho zakúpení by nasadol a chcel jazdiť. Bez kurzu, bez znalostí predpisov, bez akejkoľvek skúšky. To by asi ani nenaštartoval. A vrátil by sa ku kolobežke, pretože na ňu sa netreba nič učiť.

Aj majlovanie môže byť kvalitné, ak sa človek na to pripraví. Môže byť efektívne, môže vám šetriť čas. S malou prípravou ušetríte veľké množstvo práce. Investícia niekoľkých hodín, počas ktorých ovládnete tento program sa vám vráti v komforte a rýchlosti práce s majlovaním. Ponúkam vám seriál o práci s majlerom The Bat! Ako ho nastaviť, aké má možnosti, ako ich využiť.