Vysoké Tatry

Vysoké Tatry patria na Slovensku pravdepodobne k tým najatraktívnejším cieľom, kam môžete nasmerovať svoje turistické ciele. Právom. Vysoké Tatry sú veľhory. Nájdete tu teda príležitosť na výlety od tých najjednoduchších (aj pre vozičkárov) až po tvrdé výstupy pre horolezcov. Na tomto webe popisujem skôr výlety pre začínajúceho turistu či pre ľudí, ktorí si na túru musia zobrať aj svoj vek a ten nás zvykne dosť brzdiť. Takže okrem všeobecných tipov na niekoľko pekných výletov po Vysokých Tatrách by som si dovolil spísať pár tipov. Kto sa vo Vysokých Tatrách trocha vyznáte, nemusíte čítať tento článok. Ak ale Vysoké Tatry plánujete navštíviť po prvý raz, môžete tu nájsť aj informácie, ktoré vám pomôžu nielen v turistike, ale aj pri príprave dovolenky vo Vysokých Tatrách.

Príprava do Vysokých Tatier

Vysoké Tatry sa vyznačujú tým, že majú nezávislé počasie. Toto počasie nie je vo vzťahu k

 • počasiu na zvyšku Slovenska
 • predpovediam počasia
 • ľudovým pranostikám a kvalifikovaným odhadom domácich

Inými slovami: ak idete do Vysokých Tatier v lete, oblečte sa na jar, leto, jeseň, zimu a do víchrice. Ak idete do Vysokých Tatier v zime, oblečte sa do víchrice, na severný pól, na zimu, na jeseň a jar.

Najdôležitejšie, čo by ste mali vedieť, že ak skoro popoludní v lete máte takto krásne počasie, Vysoké Tatry ho môžu v priebehu pätnástich minút zmeniť na mrznúce krupobitie spojené s lejakom a bleskami. Táto kataklizma sa môže odohrávať na ploche 100 metrov okolo vás (trocha preháňam) a zvyšok Slovenska trpí neprerušeným suchom a horúčavou. Z toho dôvodu musíte do Vysokých Tatier nabaliť nielen niekoľko kufrov, ale aj rupsak a na každú túru si zobrať aj rôzne druhy oblečenia.

Vybavenie do Vysokých Tatier

Na turistiku vo Vysokých Tatrách vám odporúčam povinne si zobrať okrem fotoaparátu aj vodu a potraviny v prebytku. Musíte totiž počítať s tým, že túra sa môže z nejakých príčin zmeniť. Vysoké Tatry vám zmenia počasie a uviaznete na pár hodín v daždi. Takže nezaškodí baterka ak by túra končila až za tmy. Užitočný je pršiplášť. Prosím vás však: Vysoké Tatry nie sú vhodné miesto, kde sa oplatí predvádzať tie tenké srandy za "ľeň ťeť eľo" z trhoviska. Fúkne a nemáte nič. A ruksak "len za päť euro" sa zmení na "5 eur v keli + značne mokrý problém".

Zoberte si pevný a dlhý pršiplášť inak ste od kolien dole mokrí. Mimochodom pojem od kolien mokrí - rozumejte tomu takto: vo Vysokých Tatrách neprší len zhora dolu. Neraz prší zboku. Ak leje poriadne, tak vám po nohách môže stekať voda ako z pusteného vodovodného kohútika a nezastaví sa. To znamená, že vám skončí v bagandžiach. Počítajte s tým. Riadne návleky od kolien až nad topánky noste nielen ako náladovku proti hadom, ale aj ako poistku. A v kufri majte náhradnú obuv. Nie je príjemné ak absolvujete Vysoké Tatry v mokrých topánkach. Vo Vysokých Tatrách totiž je iná relatívna vlhkosť a aj veci zavesené na šnúre schnú niekoľko dní. Topánky pomalšie, aj keď ich napcháte novinami, či ryžou.

Tiež potrebujete na každú túru mať pri sebe aj odev v ktorom prežijete ak sa ochladí. V lete síce na túru vo Vysokých Tatrách pôjdete v krátkych nohaviciach, ale horúčava sa tu snúbi s búrkami a za pár desiatok minút môžete byť počas túry uprostred oblaku búrky v ktorom sú 4 stupne.

Ak sa chcete poistiť, rátajte s potravinami, ktoré dodajú energiu. Okrem bežného jedla si na každú túru zoberte aj niekoľko energetických tyčiniek zo športovej predajne. Tie si kúpte vopred! Vo Vysokých Tatrách síce športové obchody sú, ale o výživových doplnkoch či tyčinkách tam nepočuli. V jednej ich majú asi sa šesťnásobné ceny. Tieto tyčinky nie sú určené na bežné jedenie, ale na záchranu. Výstup, ktorý väčšina túr predstavuje je pre neskúseného turistu náročný. Ak neodhadnete záťaž, alebo máte zle volené jedlo, počas túry vás môže zastihnúť hypoglykémia. Slabosť, únava, mrzutosť... Malá tyčinka vám vráti silu.

Mne, ako kávičkárovi, sa osvedčilo nosiť aj kofeínové tabletky, alebo instatnú kávu. Ak je zle, pomôže to. Vysoké Tatry vás pri plesách nevítajú zakaždým s pohostením.

Pomalý štart pri tatranskej turistike!

Ak nie ste zvyknutí na turistiku aj doma, počítajte radšej s tým, že Vysoké Tatry budete spoznávať pomaly. Prvý deň si dajte ľahkú prechádzku. Pár málo kilometrov, malé prevýšenie. Napríklad peši z Lomnice do Starého Smokovca. To je asi 6 kilometrov, ak chcete, choďte ďalej. Druhý deň si dajte trebárs výstup na Hrebienok, pozrite si vodopády a choďte späť. Samozrejme, všetko bez lanovky. Až tretí alebo štvrtý deň dajte túru s väčším prevýšením. Vysoké Tatry sa vám pri takom prístupe odmenia, nebudete mať takú svalovicu, ako neskúsený turista.

Čo je ešte dôležitejšie, na turistike vo Vysokých Tatrách? Bezpečnosť. Neskúsená a neroztrénovaná noha sa dá ľahko oklamať a na kamenných cestách sa nerozcvičený turista môže ľahšie zraniť. Preto radím radšej pomaly a bezpečne. Vysoké Tatry sú síce lákavé, ale neriskujte. Precenenie síl je nebezpečné. Môže končiť tragicky!

Pohľad na Bílikovu chtu od Hrebienka. Do tejto oblasti zamierte prvý, alebo druhý deň. Je to ľahká túra. Viem, nie je to veľká turistika, ale aklimatizujete sa.

Dĺžka pobytu vo Vysokých Tatrách

S cvikom a kondíciou súvisí aj to, ako dlho máte byť vo Vysokých Tatrách. Odporúčam aspoň 2 týždne. Vysvetlím. Buďme realisti. Vysoké Tatry nenavštívite len preto, aby ste si spravili čiarku v diári úloh v kolónke turistika. Do Tatier sa ide aj z dôvodu relaxácie a tá nejaký čas trvá. Poďte počítať:

 • Deň 1 len docestujete do Tatier, rozbalíte sa a možno si pozriete okolie pri ubytovaní. Ani sa nespamätáte a deň je v keli.
 • Deň 2 spravíte ľahký výlet, ako som odporúčal. Žiadne navýšenie. Vysoké Tatry uvidíte, ale žiadna turistika. Stačí ľahký výlet. Popri tom dokúpte čo chýba. Vždy sa na niečo zabudne.
 • Deň 3 si môžete dovoliť trocha turistiky, niektorú kratšiu túru s menším navýšením.
 • Deň 4 alebo niektorý iný bude pršať.
 • Deň 5 už môžete ísť na odvážnejšiu túru. Už utiahnete aj dlhšiu chôdzu, môžete zvýšiť prevýšenie. Dá sa uvažovať o turistike na pol dňa, ale stále nepreháňať!
 • Deň 6 si už asi začnete veriť a môžete uvažovať o niektorej stredne náročnej túre, ktorú asi zvládnete hladko.
 • Deň 7 vás už turistika začína baviť. Kondícia sa citeľne zlepšila. Bola by hlúposť práve teraz opustiť Vysoké Tatry! Vlastne teraz vám začne vo Vysokých Tatrách dovolenka. Už si môžete dovoliť aj zaujímavé túry.
 • Deň 8 až 13 si to užite.
 • Deň 14 je čierny, musíte sa zbaliť a opustiť Vysoké Tatry.

Ideálna dĺžka pobytu by asi bola celý život. Ale neviem, kto by vám posielal na účet peniaze. Ak takého máte, nie je čo riešiť.

Počasie vo Vysokých Tatrách

Už som naznačil, že Vysoké Tatry majú extrémne premenlivé počasie, ktoré sa málokedy podarí predpovedať. Môžete sa poradiť v horskej službe, na internete sú tiež mnohé predpovede. Ale nič na ne nedajte, zariaďte sa vždy aj na možnú neplánovanú zmenu.

Prax ukazuje, že asi najkrajšie počasie je vo Vysokých Tatrách v septembri. Koncom augusta bývajú dažde. Leto je nevypočítateľné. Zimné obdobie je vo Vysokých Tatrách len pre lyžiarov a tejto téme sa nevenujem. Ak by som si chcel zlomiť nohu, dá sa to vybaviť rýchlo aj bez toho, aby som musel zaplatiť za vybavenie a ísť mrznúť do hôr.

Ubytovanie vo Vysokých Tatrách

Vo Vysokých Tatrách sú služby na veľmi rôznej úrovni. Mnoho hotelov je katastrofálne drahých. Asi je lepší privát, ale to je tiež lotéria. My sme mali šťastie na veľmi príjemných ľudí a prvotriedne služby. Boli sme aj v hoteloch, ale tam sa mi páčilo menej. Servis slabý, vybavenie pamätá socialistické časy a obsluha stále pracuje ako za minulého režimu. Necítim sa dobre, ak niekto robí svoju prácu podpriemerne a pritom cítite, že by chcel navyše nejaké euro ako všimné, lebo je to zvykom.

Mnohí vám povedia, že Alpy sú väčšie veľhory ako Vysoké Tatry a že v sumáre to vyjde lacnejšie a ak nie lacnejšie tak rovnako, ale lepšie. Verím tomu. U nás ten servis jednoducho nevieme.

Doprava vo Vysokých Tatrách

Vo Vysokých Tatrách je doprava zaistená električkami a autobusmi. Odporúčam vám, prejdite si cestovné poriadky! Niektoré cesty sa dajú autobusom zvládať oveľa výhodnejšie (časovo) než električkou.

Nuž a ku krajším miestam vo Vysokých Tatrách sa aj tak chodí na zadných.

Auto verzus Vysoké Tatry

Vysoké Tatry veľa ľudí absolvuje v aute. Nepovažujem to za dobrý nápad. Auto nechajte doma a do Tatier choďte peši. Ak idete do Vysokých Tatier autom, je to veľmi pohodlné vo chvíli, keď sa presúvate z ubytovania k miestu, kde chcete začať túru. Ušetríte čas pre trmácaní sa v električke. Bodka. A odteraz začínajú problémy.

 • Parkovanie. To je vo Vysokých Tatrách náležite drahé a čas, ktorý ste ušetrili jazdou v aute oproti električke často zabijete, kým nájdete miesto kde zaparkovať. Parkoviská na obľúbených miestach sú dosť obsadené.
 • Turistika na gumičke. Toto je ešte horší problém. Ak idete na túru vo Vysokých Tatrách, je príjemné, ak idete stále niekam ďalej, vpred. Pokiaľ máte auto, vaše túru to značne obmedzí. Musíte vždy ísť len tam a späť. A to je dosť nepríjemná vec.
 • Turista verzus pohodlie. Akosi mi nejde k sebe namáhavý výstup a pohodlná fotelka. Ak idem na túru vo Vysokých Tatrách, tak predpokladám istú dávku nepohodlia a námahy nielen počas túry, ale aj pred ňou a po nej.

Toto je, samozrejme len môj názor. Absolvoval som už Vysoké Tatry viackrát. Autom sa mi to naozaj nepáčilo. Je to veľké obmedzenie.

Stravovanie vo Vysokých Tatrách

Vo Vysokých Tatrách narazíte na nepríjemný problém. Racionálna výživa tam technicky takmer nie je možná. Ak máte auto, môžete sa chodiť dovybaviť do Popradu (áno, občas sa auto hodí a nezabijete maličkosťami pol dňa).

Priamo v areáli Vysokých Tatier (Štrbské Pleso, Smokovce, Lomnica...) sa totiž nachádzajú len maličké obchody s ptravinami. Tie sú vybavené len EXTRÉMNE zle volenu skladbou tovaru. Iste. Predávajú, čo sa kupuje. Makovníky, údeniny, liehoviny, biele pečivo, dobošky... Ak sa ale chcete vo Vysokých Tatrách stravovať celozrnne, nájsť kvalitnú zeleninu a ovocie, tak to si musíte nechať zájsť chuť. Počítajte s tým, že budú problémy. Potom je možno lepšie vopred sa vybaviť aspoň niektorými potravinami.

Reštaurácie a bufety ponúkajú klasickú stravu, ktorá ničím neprekvapí ani nezaujme. Pozor na drahé reštaurácie. Odporúčam skúsiť aj "vývarovne". Napríklad v Starom Smokovci je jedna, kde robia naozaj chutné jedlá za bagateľ. Samozrejme, to predpokladá, že turista sa neurazí, ak si jedlo musí sám priniesť ku stolíku na tácke. Už so spomenul, že isté nepohodlie ku životu turistu vo Vysokých Tatrách asi patrí.

Na túry je dobré v batohu mať nejakú rozumnú energetickú tyčinku. Radšej, ako nejaké keksy plné cukru a nevhodných tukov.

Pre invalidov

Vysoké Tatry majú aj niečo čo ma úprimne potešilo. Poznal som niekoľkých ľudí na vozíčku a tak viem, že je nepríjemne veľa miest, kde sa nedostanú.

Na Hrebienok sa dá dostať lanovkou a odtiaľ je možné na vozíčku sa dostať až ku Bílikovej chate. Viem, to nie je žiadna túra. Ale je to oveľa viac, ako nič. Podobných lokalít sa vo Vysokých Tatrách dá nájsť len málo, ale sú.

Signál

Ak plánujete Vysoké Tatry, tak sú pokryté.

A na bežných turistických miestach vždy stretnete blbcov, ktorí tasia mobily. Aj Wi-Fi sa už dá chytiť v mnohých privátoch, takže od veľkého virtuálneho sveta internetu nemusíte byť úplne odstavení. Aspoň sa vám nebudú triasť ruky ak nedostanete svoju dávku Facebooku.

Lokality vo Vysokých Tatrách

Aj Vysoké Tatry majú svoje módne miesta a tiež miesta o ktoré nie je záujem. Keď som tam chodil v detstve, tak Lomnica patrila k rušným centrám. Dve lanovky, plno krásnych miest... V posledných rokoch, akoby o ňu publikum nejavilo záujem. Lacnejšie ubytovanie, málo ľudí. O to viac pre mňa zostáva Tatranská Lomnica cieľom top 1.  Len nerozumiem tomu, prečo to mnohých ťahá práve na Štrbské pleso.

Štrbské pleso je asi najobľúbenejšie. Tlačenica ako na Václaváku. Takže ak chcete byť in, asi by ste sa mali aj vy tlačiť v Štrbskom plese. Ja odporúčam Starý Smokovec a blízke okolie. Je to zhruba v strede Vysokých Tatier a môžete podnikať túry hviezdicovito. Tatranská Lomnica je na kraji a tak každý výlet znamená opustiť ju (okrem túr zameraných na okolie Lomnice).

Fotografovanie

Fotografovať Vysoké Tatry nie je ľahké. Ak chcete zachytiť majestátne hory a obrovský priestor, tak na to vopred zabudnite. Je to zážitok, ktorý sa nedá zaznamenať.

Takéto zábery z Vysokých Tatier síce sú pekné, ale je to ako dívať sa kľúčovou dierkou. Pokiaľ budete snímať, odporúčam prečítajte si niečo o panoramatickej fotografii a zaujímajte sa aj o HDR technológiu. Google napovie viac.

Výhodné je mať fotoaparát s mimoriadne širokouhlým objektívom, aby ste zachytili prekrásne scenérie.

Ani silný teleobjektív nezaškodí. Vo Vysokých Tatrách je čo fotiť.