Batizovské pleso

Vo Vysokých Tatrách patrí Batizovské pleso k stredným túram. Pre začínajúceho turistu by som to neodporúčal skúšať prvé dni pobytu. Zvládne to, ale o dva dni bude nariekať na tému svalovice. Prístup k Batizovskému plesu je možný z rôznych strán a smerov. My sme výlet začali v Tatranskej polianke. Veľkú časť túry absolvujete v lese, kde je príjemný chládok aj v prípade, že ste vo Vysokých Tatrách v lete a všade inde je zúfalá horúčava. 

Cieľ túry na Batizovské Pleso je na mape tu.

kam-na-vylet-vysoke-tatry-batizovske-pleso-01 Batizovské pleso

Ale začínate príjemnou cestou. Túra nie je vhodná na prvé dne v Tatrách. Pokiaľ nie ste skúsení turisti, zaskočilo by vás trvalé, hoc len mierne stúpanie do kopca.

kam-na-vylet-vysoke-tatry-batizovske-pleso-02 Batizovské pleso

Túra je zaujímavá, cestou uvidíte veľa húb.

kam-na-vylet-vysoke-tatry-batizovske-pleso-03 Batizovské pleso

Na tomto zábere vidieť ako zhruba vyzerá stúpanie. Žiaľ, mnoho stromov vo Vysokých Tatrách je v zlom stave. To trocha ochladzuje zážitok z turistiky. My, čo pamätáme Vysoké Tatry ako zalesnenú lokalitu to vidíme neradi.

kam-na-vylet-vysoke-tatry-batizovske-pleso-04 Batizovské pleso

Pred turistom sa stále otvárajú pekné scenérie a pokojná krajina. Tento výlet asi nepatrí medzi hromadné akcie a tak ak vám je príjemné ak ste pri turistike sami (s medveďmi, veveričkami a inými dravcami) tak táto túra je pre vás ako stvorená.

kam-na-vylet-vysoke-tatry-batizovske-pleso-06 Batizovské pleso

Môžete obdivovať celkom maličké, zato však o to modrejšie kvetinky.

kam-na-vylet-vysoke-tatry-batizovske-pleso-07 Batizovské pleso

V pásme kosodreviny zas občas narazíte na prekrsne zfarbené vtáčiky.

kam-na-vylet-vysoke-tatry-batizovske-pleso-08 Batizovské pleso

Túra sa v pásme kosodreviny už pomaly začína meniť. Ide sa po skalách a ak sa obzeráte, užijete si výhľad na krajinu. My sme mali smolu, bola zlá viditeľnosť.

kam-na-vylet-vysoke-tatry-batizovske-pleso-09 Batizovské pleso

Smerom na Gerlachovský štít sme mali v ceste oblaky, ktoré bránili fotografovaniu.

kam-na-vylet-vysoke-tatry-batizovske-pleso-10 Batizovské pleso

Priamo na turistickom chodníku môžete naďabiť na prekrásne huby, tu a tam hríb, inokedy muchotrávka.

kam-na-vylet-vysoke-tatry-batizovske-pleso-11 Batizovské pleso

A už sa dívame na Batizovské Pleso. Je škoda, že sa nedá dobre nafotiť to, že keď sme túru ukončili, boli sme v oblaku, ktorý nám končil pri nohách. Zaujímavé hlavne pre mestského človeka je to nezvyk.

kam-na-vylet-vysoke-tatry-batizovske-pleso-12 Batizovské pleso

Vo Vysokých Tatrách je bežné, že vy idete na túru niekam, kde je búrka, z ktorej sa pozeráte na šíru planinu zaliatu slnkom.

kam-na-vylet-vysoke-tatry-batizovske-pleso-13 Batizovské pleso

Tak a konečne vidíme cieľ cesty: Batizovské pleso. Inak tu nič nenájdete. Žiadny bufet, ani Wi-Fi.

kam-na-vylet-vysoke-tatry-batizovske-pleso-14 Batizovské pleso

Batizovské pleso vyteká dolu tadiaľto. Voda sa tak dáva na výlet podobným smerom, ako pôjdem my. Len inou cestou.

kam-na-vylet-vysoke-tatry-batizovske-pleso-15 Batizovské pleso

Ak by ste sa vybrali smerom k Starému Smokovcu, dostanete sa po boku Gerlachovského štítu k Velickému plesu. Asi za hodinku. Opačným, štrbským smerom by ste sa dostali k Popradskému plesu, to by trvalo dlhšie.

Nechcem vravieť, že máte z Batizovského plesa hneď zmiznúť, len upozorňujem, že okrem helikoptéry TANAPu sa odtiaľto môžete dostať asi len po svojich.

Komentáre

  1. V sobotu som úspešne absolvovala túru na toto krásne pleso.Deň predtým som absolvovala Skalnaté pleso,tak ,keby som čo i len tušila do čoho idem, stopnem to!. Veľmi náročná túra to bola, chvalabohu bez detí. Šla som peši zo Štôle,do Hágov a kolmi hore na Pleso.Celú cestu bolo nádherné počasie, výhľad prekrásny, no len čo sme dorazili hore,zdvihol sa vietor a tak sme prášili smerom na Popradské pleso-po tatranskej magistrále ,v daždi,vetre a zahalení oblakmi sme o 18-tej večer dorazili zostupom po Ostrohe k Popradskému plesu.Stmievalo sa,únava neskutočná,a ešte 50 minútovka k vláčiku na stanicu Popradské Pleso. Veľmi únavné,vyčerpávajúce. Ale podotýkam,že keby som vedela do čoho idem, asi to fakt ani nepokúšam vyliezť,nieto ešte zliezť :-))… Ale krásny pocit.

Napíšte komentár

Tento web prevádzkuje © Miro Veselý.
Kontakt: mv@mix.sk | miro-vesely.sk | facebook | google+ instagram | twitter
Ilustračné fotografie pixmac.sk a dreamstime.com a archív autora.