mix.sk » Vysoké Tatry » Batizovské pleso

Pripravuje Miro Veselý

Turistika, prechádzky, rozhľadne a iné drobné nepohodlie.

Batizovské pleso

Vo Vysokých Tatrách patrí Batizovské pleso k stredným túram. Pre začínajúceho turistu by som to neodporúčal skúšať prvé dni pobytu. Zvládne to, ale o dva dni bude nariekať na tému svalovice. Prístup k Batizovskému plesu je možný z rôznych strán a smerov. My sme výlet začali v Tatranskej polianke. Veľkú časť túry absolvujete v lese, kde je príjemný chládok aj v prípade, že ste vo Vysokých Tatrách v lete a všade inde je zúfalá horúčava. 

Cieľ túry na Batizovské Pleso je na mape tu.

Batizovské pleso

Ale začínate príjemnou cestou. Túra nie je vhodná na prvé dne v Tatrách. Pokiaľ nie ste skúsení turisti, zaskočilo by vás trvalé, hoc len mierne stúpanie do kopca.

Batizovské pleso

Túra je zaujímavá, cestou uvidíte veľa húb.

Batizovské pleso

Na tomto zábere vidieť ako zhruba vyzerá stúpanie. Žiaľ, mnoho stromov vo Vysokých Tatrách je v zlom stave. To trocha ochladzuje zážitok z turistiky. My, čo pamätáme Vysoké Tatry ako zalesnenú lokalitu to vidíme neradi.

Batizovské pleso

Pred turistom sa stále otvárajú pekné scenérie a pokojná krajina. Tento výlet asi nepatrí medzi hromadné akcie a tak ak vám je príjemné ak ste pri turistike sami (s medveďmi, veveričkami a inými dravcami) tak táto túra je pre vás ako stvorená.

Batizovské pleso

Môžete obdivovať celkom maličké, zato však o to modrejšie kvetinky.

Batizovské pleso

V pásme kosodreviny zas občas narazíte na prekrsne zfarbené vtáčiky.

Batizovské pleso

Túra sa v pásme kosodreviny už pomaly začína meniť. Ide sa po skalách a ak sa obzeráte, užijete si výhľad na krajinu. My sme mali smolu, bola zlá viditeľnosť.

Batizovské pleso

Smerom na Gerlachovský štít sme mali v ceste oblaky, ktoré bránili fotografovaniu.

Batizovské pleso

Priamo na turistickom chodníku môžete naďabiť na prekrásne huby, tu a tam hríb, inokedy muchotrávka.

Batizovské pleso

A už sa dívame na Batizovské Pleso. Je škoda, že sa nedá dobre nafotiť to, že keď sme túru ukončili, boli sme v oblaku, ktorý nám končil pri nohách. Zaujímavé hlavne pre mestského človeka je to nezvyk.

Batizovské pleso

Vo Vysokých Tatrách je bežné, že vy idete na túru niekam, kde je búrka, z ktorej sa pozeráte na šíru planinu zaliatu slnkom.

Batizovské pleso

Tak a konečne vidíme cieľ cesty: Batizovské pleso. Inak tu nič nenájdete. Žiadny bufet, ani Wi-Fi.

Batizovské pleso

Batizovské pleso vyteká dolu tadiaľto. Voda sa tak dáva na výlet podobným smerom, ako pôjdem my. Len inou cestou.

Batizovské pleso

Ak by ste sa vybrali smerom k Starému Smokovcu, dostanete sa po boku Gerlachovského štítu k Velickému plesu. Asi za hodinku. Opačným, štrbským smerom by ste sa dostali k Popradskému plesu, to by trvalo dlhšie.

Nechcem vravieť, že máte z Batizovského plesa hneď zmiznúť, len upozorňujem, že okrem helikoptéry TANAPu sa odtiaľto môžete dostať asi len po svojich.

Batizovské pleso

Komentáre

  1. V sobotu som úspešne absolvovala túru na toto krásne pleso.Deň predtým som absolvovala Skalnaté pleso,tak ,keby som čo i len tušila do čoho idem, stopnem to!. Veľmi náročná túra to bola, chvalabohu bez detí. Šla som peši zo Štôle,do Hágov a kolmi hore na Pleso.Celú cestu bolo nádherné počasie, výhľad prekrásny, no len čo sme dorazili hore,zdvihol sa vietor a tak sme prášili smerom na Popradské pleso-po tatranskej magistrále ,v daždi,vetre a zahalení oblakmi sme o 18-tej večer dorazili zostupom po Ostrohe k Popradskému plesu.Stmievalo sa,únava neskutočná,a ešte 50 minútovka k vláčiku na stanicu Popradské Pleso. Veľmi únavné,vyčerpávajúce. Ale podotýkam,že keby som vedela do čoho idem, asi to fakt ani nepokúšam vyliezť,nieto ešte zliezť :-))… Ale krásny pocit.

Napíšte komentár

Tento web pripravuje © Miro Veselý. Viac:


Bezplatné e-mailové kurzy

Videá na Youtube

Knihy Mira Veselého

Kontakt: mv@mix.sk | miro-vesely.sk


Ilustračné fotografie
pixmac.sk | dreamstime.com | archív autora.