Ako zmeniť prednastavené adresáre

Windows Vista - tak ako aj Windows XP - nám vnucuje umiestnenie niektorých adresárov s dátami. V štandardnej inštalácii ponúka Vista umiestnenie používateľských súborov na disk C:\ čiže na rovnaký disk, kde je inštalovaný aj systém. Kým máte len jeden disk, tak vám umiestnenie súborov môže byť ľahostajné. No ak máte diskov viac, oplatí sa všetky súbory s dátami umiestniť na iný disk. Dôvody sú dva.

  • Dáta umiestnené na inom disku sa ľahšie hľadajú.
  • Dáta sú nezávislé na inštalácii Windows Vista.

Viem, to sú už úlohy vyžadujúce skúsenejšieho používateľa. Ide o to, že ak si zvyknete všetko "vaše" ukladať na konkrétne miesto, získate čas. Označte disk, na ktorý budete dávať všetky svoje dáta napríklad ako X:\. Naň umiestnite všetko, čo je vaše. Obsah adresárov ako sú dokumenty, plocha a iné sa vo Windows Vista presúvajú (konečne) celkom ľahko. Otvorte adresár používatelia / nájdite svoj profil. Kliknite raz na adresári, ktorý chcete zmeniť.

Windows Vista systémové priečinky

Napríklad desktop (čiže plocha). Po stlačení pravého tlačítka myši vyskočí menu. Zvoľte poslednú možnosť Vlastnosti.

Windows Vista nastavenie

Tu vidíte, kde momentálne Vista ukladá súbory vo vašom Desktope. Tento riadok môžete zmeniť a po reštarte už bude platiť nová pozícia.

Podobne môžete upraviť aj pozície ostatných adresárov - hlavne dokumenty.

Ak si zvyknete vo Windows Vista pracovať s oddelenými dátami, v prípade problémov zo systémom sa vám bude oveľa ľahšie rekonštruovať systém.