OpenOffice - office zadarmo

Z adresy www.openoffice.org si môžete bezplatne stiahnuť kancelársky balík OpenOffice. Nájdete ho vo verzii pre Windows aj pre Linux.

OpenOffice 1 je následníkom známeho balíka firmy Sun – StarOffice 6. Po skoro dvojročnom vývoji prichádza žatva. Berte prvé zrelé plody, dávajú zadarmo.

Najväčším problémom každého súčasného kancelárskeho balíka je to, že ho každý porovnáva s rozšíreným Microsoft Office, ktorý je zároveň aj (zaslúženým) štandardom. Namiesto hodnotenia sa sústreďujeme na porovnania a dychtivo skúmame vzájomnú kompatibilitu dokumentov.

Pri takomto porovnaní s „najlepším“ však zákonite každý iný „zhorí“, pretože Microsoft Office je veľmi ďaleko pred konkurenciou. Nielen v počte funkcií a pridaných vlastností, ale hlavne v plnej podpore mnohých regionálnych odlišností v celosvetovom rozmere.

Nedostatky OpenOffice preto, prosím, berte ako pozeranie sa na zuby voľne šíriacemu sa koňovi, ktorý je celkom zdravý, akurát stojí vedľa svetového favorita.

Aplikácie OpenOffice štartujú o niečo pomalšie. Keď už sa spustia, je všetko v pohode.

Ak ste na prácu v Microsoft Office navyknutí, určite vás poteší, že ovládanie OpenOffice je natoľko podobné, že môžete pracovať takmer naslepo.

Aj pri manipulácii s textom dodržiava OpenOffice všetky užitočné vlastnosti, ako napríklad inteligentné vloženie textu pomocou ťahania myšou (automaticky sa tvoria správne medzery medzi vloženými slovami a pôvodným textom).

Kompatibilita

Bez nej by sa človek nezačlenil do toho správneho stáda, pretože veľa firiem si dokumenty vymieňa práve len vo formáte Office (Word, Excel...). Tu je situácia, diplomaticky povedané, polopriaznivá. Skúšal som otvárať rôzne dokumenty a väčšinou sa dajú otvoriť korektne.

Slovo väčšinou tu však úplne znemožňuje nasadenie OpenOffice, ak prijímate dokumenty Microsoft Office so skriptami vo VisualBasicu. Narazil som napríklad aj na problémy spracovania polí v texte (automaticky vložený dátum, prípadne čas, ako dlho sa na dokumente pracovalo). Niektoré sa po uložení dokumentu dokonca celkom stratili – napr. hodnota aj vzorec. Keby to bola cenová kalkulácia a nezbadám, že sa z nej niečo stratilo...

Čiastočná nekompatibilita v medzifiremnom styku užívateľa OpenOffice celkom diskvalifikuje. Nikto nepotrebuje problémových partnerov. Pri uzatváraní obchodov si nemôžete dovoliť žiadať od zákazníkov alebo obchodníkov, aby vám láskavo posielali dokumenty v špeciálnom formáte, lebo váš freewarový OpenOffice nevie otvoriť ich cenník z Excelu. Biznismeni neocenia, že vám bolo ľúto zaplatiť za nástroj, ktorý majú všetci.

Jedným dychom však treba dodať, že väčšina bežných dokumentov žiadne problémové špeciality neobsahuje.

Keby sme odhliadli od výmeny dokumentov s Microsoft Office, je to plnohodnotný a bezproblémový balík! Na mimofiremnú prácu, domáce úlohy, či písanie listov je OpenOffice úplne skvelý. Tabuľky, obrázky, farby, www, prezentácie, rovnice, všetko zvláda hladko.

Navyše sa pracuje aj na českej a vraj aj slovenskej verzii, takže komu robí ťažkosti anglické menu, nech hľadá na tejto adrese:oo-cs.sourceforge.net.

Ukážky a rýchly popis

Writer – písadlo. Prijíma dokumenty z Wordu a mnohých iných textových editorov. V texte môžete mať tabuľky, obrázky, alebo rámčeky, plus všetky štandardné vymoženosti textopiseckých softov. Žiaľ, bez výkonného korektora slovenčiny.

Calc – tabuľkový procesor. Prijíma dokumenty z Excelu a iné „tabuľkové“ súbory. Pozná dokumenty s viacerými zošitmi a asi všetko dôležité, vrátane automatického vyplnenia riadkov.

Draw – nielen kresliaci to nástroj. Tu sa dajú rôzne dokumenty spojiť, editovať a nakoniec exportovať napríklad ako grafika. Napríklad vložená tabuľka je časťou existujúceho dokumentu programu Calc a ak treba, dá sa zmeniť. To isté sa týka textu alebo jednoduchých 3D objektov. Tu si môžete vytvoriť trebárs titulnú stranu dokumentu.

HTML Editor – tu sa dajú tvoriť a upravovať www stránky. Nepozná síce všetky súčasné technologické novinky, ale na výrobu bežnej osobnej www prezentácie sa dá s prehľadom použiť.

Impress – výroba prezentácií. Pre tých, ktorí chystajú napríklad prednášku. Dokumenty z PowerPoint nedokáže korektne importovať. Výroba vlastnej prezentácie ide rýchlo a prehľadne – zvolíte si, ako má výsledok vyzerať a už ho len nakŕmite textom, fotkami, alebo grafmi. Určíte, ako sa budú obrázky prelínať a či sa budú premieňať ručne, alebo v časových intervaloch.

Math – editor rovníc. Prijíma dokonca – ako vidíte – aj úplné nezmysly a vytvorí z nich vzorce. Vzorec na obrázku nič neznamená, len som ťukal a čosi vznikalo... :-)

Záver

Zadarmo nadobudnuteľné kancelárske balíky dokážu splniť veľké percento požiadaviek a na mnoho účelov sú úplne dostatočným riešením. Ak práve nesedíte vo firme, ktorá MUSÍ byť kompatibilná s Microsoft Office, rozhodne by ste mali zvážiť možnosť pracovať v OpenOffice. Úspora rádovo okolo 20 tisíc korún stojí za chvíľu uvažovania.

Ak by vám OpenOffice nepadol do oka, skúste fľochnúť aj po602Pro PC Suite. Komu stačí iba niečo veľmi solídne na písanie, nech si stiahneAtlantis. Odkedy som o ňom písal, veľmi dozrel!

Doplnok:https://whiteboard.openoffice.org/lingucomponent/download_dictionary.html by mal byť už aj slovenský jazykový korektor. Tu sa má dať stiahnuť:https://dict.progbits.com/sk_SK.zip