TweakVI - rôzne úpravy Vista

Pozrime sa na nástroj, ktorým sa dá tweakovať Windows Vista. Umožní vám v značnom rozsahu upraviť nastavenie Windows Vista.

Varovanie: Dôrazne odporúčam aby ste tento a ani žiadne iné tweakovacie programy nepoužívali. Menia funkcionalitu Windows Vista často len nepatrne. Žiaden skutočný zisk z tweakov nezískate. No zvyšuje sa riziko že takýmto programom "rozhasený" Windows Vista nebude fungovať celom tak, ako má. Nepoužívajte žiadne "čističky" registrov, ani iné programy sľubujúce zoštíhlenie Windows Vista.

Vista je nastavená tak, že niektoré klasické programy na tweakovanie Windows XP neakceptuje. Preto je potrebné siahnuť po nových nástrojoch. Jedným zo známych tweakovacích programov je TweakXP. Teraz prichádza v novom kabáte, určený pre Vistu s názvom TweakVI.

Skôr, než začnete čítať, rád by som upozornil, že používanie nástrojov na úpravu funkcionality Windows nemusí vždy priniesť len zlepšenie. Môže sa stať, že si nevhodným nastavením síce vylepšíte jeden parameter, ale iný sa môže značne zhoršiť. Na to, že nastavenie zhoršuje iný parameter môžete prísť oveľa neskôr, prípadne bude Windows nestabilný a vy nebudete vedieť prečo. Pred použitím každého tweakovacieho nástroja je preto veľmi dobrým nápadom vytvoriť si funkčnú zálohu existujúceho systému.

Už počas inštalácie sa TweakVI pýta, či môže vypnúť User Account Control. (Dá sa vypnúť a zapnúť aj oficiálne po kliknutí na Windows Security Center.) To je krok, ktorý treba zvážiť. Ochrana síce obťažuje, na druhej strane je to ochrana. Môžete ju vypnúť, ale Windows Vista vás bude terorizovať pri štartoch oznámením, že táto funkcia je vypnutá.

Windows Vista - Tweak VI

Otázok, ktoré Windows kladie v súvislosti s ochranou počítača zas nie je až tak veľa, aby sa nedali akceptovať.

Napriek deklarovanému inštalovaniu aplikácií a driverov vo Viste bez reštartovania počítača, TweakVI si reštart vyžiada.

Už prvý pohľad na aplikáciu prezradí, že sa jedná o zrelý nástroj.

Windows Vista - Tweak VI

TweakXP sa vyvíjal niekoľko rokov a TweakVI v ňom pokračuje.

Freeware s možnosťou kúpy

Autori programu zmenili licenčnú politiku. Dodávajú tento program ako freeware, ale má vypnuté niektoré funkcie. Dobrá správa - to dôležitejšie dokáže nastaviť TweakVI aj vo free verzii.

Systémové informácie

Nástroj vás informuje o tom, aký máte počítač a aké aplikácie Microsoft na ňom nainštalované. Zobrazí aj vložené licenčné dáta. Informácie o tom, aký máte procesor, či koľko pamäti sa vám neskôr zídu pri nastavovaní parametrov programu. (Nie každý si pamätá, akú má v počítači základnú dosku, alebo ako TweakVI nazýva jeho typ procesora.)

Systémové nastavenia

V tweakoch disku je možné skryť ktorýkoľvek disk, aby sa nezobrazoval v Exploreri. Dá sa mazať, alebo odstrániť použitie swap súboru. Program automaticky ponúka možnosť nastaviť rýchlejšiu prácu s NTFS vypnutím zapisovania, kedy ste posledný krát pristupovali ku ktorému súboru, umožňuje defragmentovať disk počas nečinnosti počítača, či pri štarte systému.

Môžete si zvoliť, ako má pracovať funkcia Prefetch a Superfetch. Dá sa voliť medzi urýchlením bootu a aplikácií, alebo len jedného z týchto parametrov. Prípadne môžete tieto funkcie aj vypnúť.

Môžete vybrať, ktorý procesor presne používate a naň program naladí prácu systému.

Nečakajte však nárast výkonu

Funkcie programu sľubujú vidinu lákavého zlepšenia, či zrýchlenia práce rôznymi hardwarovými tweakmi. Možnosť zmeniť nastavenie správy diskovej cache, či tweakovať "priamo procesor" sú dráždivé. Žiaľ, po niekoľkých hodinách testov a opakovaných reštartov systému som nezaznamenal žiadne reálne navýšenie výkonu počítača v praktických úlohách, ako sú rýchlosť spustenia aplikácií, či výpočtový výkon (filtre Photoshop). Je možné, že zrýchlenie je len malé a dá sa pozorovať len v benchmarkových programoch. Tie však nepoužívam, tak hlboký test ma ani nezaujíma. Skúmam len to, či po úprave nastavení pocítim (ako bežný používateľ) nejaký zmyslami pozorovateľný nárast výkonu, alebo rýchlosti. Odpoveď teda znie: nie, nepocítim.

A poďme k užitočnejším voľbám

Nemusíte so mnou súhlasiť, ale považujem za výhodné zmeniť umiestnenie adresárov, v ktorých sa nachádzajú používateľské dáta. Adresáre, ako Desktop, Dokumenty je výhodnejšie mať na inom harddisku, ako systém. Keď pre nič iné, tak pre možnosť obnovy Windows po vzniku problémov. Ak máte aplikačné dáta na inom disku, stačí obnoviť Windows pomocou programu typu Ghost a všetko okamžite funguje ďalej, ako predtým.

V TweakVI môžete upraviť umiestnenie všetkých dôležitých adresárov a nastaviť aj systémovú ochranu pre niektoré dôležité adresáre (systém, programy, root). Môžete skryť, alebo znemožniť možnosť nastavenia v Control Panel, takže ak pripravujete počítač pre neskúseného používateľa, nepodarí sa mu pokaziť si nastavenie systému, ani keby veľmi chcel. Môžete zrušiť možnosť pridať a ubrať programy, vstúpiť do rôznych nastavení... Týchto možností sú v programe desiatky, koho to zaujíma, nainštalujte si to.

Drobné maličkosti

Tí, čo chcú Windows doplniť rôznymi vychytávkami majú tiež možnosť. Dá sa upraviť logo, ktoré sa zobrazí vo vlastnostiach systému (napríklad na logo predajcu počítačov, či firmy). Môžete upraviť správanie sa Windows - vypnúť animácie, určiť či obrazovkové fonty budú rozostrené, alebo nie. Alebo ako veľmi majú byť na priehľadných lištách okien rozmazané prvky pozadia... V programe takýchto drobností nájdete možno až nepríjemne veľa.

Windows Vista - Tweak VI

Len prečítať si všetky možnosti na mnohých obrazovkách a záložkách vám potrvá aj hodinu. Ak k tomu pridáte zvažovanie, či niektorú možnosť chcete zapnúť, alebo vypnúť, počítajte s tým, že pri programe strávite pekný, dlhý zimný večer. (A pri troche smoly aj druhý - pri hľadaní príčiny, prečo vám počítač zrazu "blbne".)

TweakVI áno, alebo nie?

Vo Viste je veľa nastavení systému, ktoré sa pomocou programu TveakVI dajú upraviť, alebo zmeniť. Tieto nastavenia sú na jednom mieste, stačí chvíľu hľadať. Môžete zmeniť mnoho vlastností ako automatické spustenie CD/DVD, či vypnúť zdĺhavé skenovanie USB disku po každom zasunutí.

Je to nástroj, ktorý vie pomôcť pri nastaveniach a to aj takých, ktoré sa "oficiálne" meniť nedajú.

Je to však nástroj podobný, ako elektrika, či oheň. Je dobrým sluhom, ale zlým pánom. Nevhodne zvolené zmeny funkcionality systému môžu narobiť problémy. Deklarované systémové tweaky neprinášajú v praktickej prevádzke žiadne pozorovateľné nárasty výkonu. Preto je lepšie tento nástroj používať len opatrne a s rozvahou.

Alternatívy

Môžete siahnuť aj po databáze tweakov pre Vistu na adrese www.tweakvista.com. Namiesto inštalácie programu typu TweakVI môžete nájsť konkrétne riešenia pre zmeny, ktoré chcete v systéme vykonať. Prakticky všetko, čo ponúka program TweakVI "pod jednou strechou" sa dá upraviť aj inými cestami - riešenia nájdete na webe Tweakvista zadarmo. Aj tu však radím maximálnu obozretnosť - niektoré zmeny nastavení môžu priniesť viac sklamania, ako radosti.