Vývojová verzia Windows Vista - Longhorn

Pohľad do histórie. Takto vyzeral Windows Longhorn - vývojová verzia Windows Vista. Tento článok vznikol v decembri 2002.

Windows Vista - Longhorn

Už prvý pohľad prezrádza, že veľký dôraz sa kladie na príjemné užívateľské prostredie, jednoduchosť ovládania a rýchlu dostupnosť všetkého, s čím pracujete. Vzhľad Windows sa oproti verzii XP mierne zmenil. Je pomerne jednoduchý, ale po krátkej aklimatizácii na všadeprítomnú modrú farbu sa s ním robí veľmi príjemne.

Windows Vista - Longhorn

Ku zmenám sa zjavne schyľuje v oblasti všetkých nastavení. Na obrázku je nastavenie zobrazenia – už sa neobjaví klasický „počítačový“ dialóg so záložkami, ale čosi, čo sa podobá na prehľadnú webstránku.

Na nej sú možnosti nastavenia zoradené tak, aby to pochopil a dokázal upraviť aj človek, ktorý nevie, že práve „spravuje systém“. V alfa verzii to ešte nefunguje, ale myslím, že koncepcia je zaujímavá.

Aj nastavenia hardvéru počítača sa z neprehľadných administrátorských zákutí sťahujú viac na oči pod názvom Môj hardvér. Ľahko sa tak dostanete k nastaveniam zariadení ako zvuková či televízna karta, modem, alebo USB port.

Windows Vista - Longhorn

Jednotlivé zariadenia sú prehľadne rozdelené do kategórií a každé má svoju ikonu.

Nás, čo radi vypíname všetko prebytočné, poteší, že v systémových možnostiach je teraz dokonca možné priamo určiť, ktoré programy a služby sa spustia automaticky po štarte systému.

Windows Vista - Longhorn

Pohľad na otvorený priečinok s fotkami. Vľavo hore nájdete možnosti, čo by ste logicky mohli hneď začať robiť: prezerať, zaradiť do albumu, zmeniť názov, presúvať, kopírovať, publikovať na internete, zdieľať v sieti, poslať mailom, alebo zmazať. Nižšie je pripravené políčko na hľadanie, ak neviete niečo nájsť. Dolu sú poruke iné miesta, na ktoré by ste sa mohli chcieť rýchlo dostať. Na sieť, do zdieľaných dokumentov iného používateľa a podobne. Ak si prezeráte napríklad pesničky, nájdete tu aj možnosť hneď ich prehrávať. Fotografie sa zobrazujú aj s informáciami o tom, kedy boli fotené.

Novinkou v zobrazovaní súborov je lupa. Ikony si môžete plynule zväčšovať alebo zmenšovať.

Windows Vista - Longhorn

Ak si lupou fotky zväčšíte, môžete ich „ikony“ vidieť v značne vysokej kvalite a, samozrejme, adekvátnej veľkosti.

Funkcia lupy je zaujímavý nápad. Ak si zväčšíte zobrazenie fotiek, automaticky sa ich náhľady prepočítajú, takže zobrazenie je naozaj veľmi kvalitné. Na obrázku je príklad vo veľkosti 1:1.

Windows Vista - Longhorn

Obsah adresárov sa tiež rýchlo plní náhľadmi obsahu. Ak máte obrázky zobrazené vo veľkosti, ako je na obrázku, vidno celkom jasne, čo sa skrýva v adresároch.

Ikony v priečinkoch sa dajú triediť podľa rôznych nových parametrov – napríklad hudba podľa názvov albumov alebo trvania, fotky podľa dátumu fotenia alebo rozmerov.

Jednou z noviniek je aj Sidebar, pás možností, umiestnený naboku.

Windows Vista - Longhorn

Aj keď mnohí z nás by na prvý pohľad namietli, že na obrazovke je škoda každého milimetra, myslím, že tento nápad si svoje uplatnenie nájde. Hovoríme totiž o systéme, ktorý by sa mal zjaviť najskôr o dva roky. Dá sa predpokladať, že za ten čas sa podarí vyhubiť väčšinu dnes už dožívajúcich monitorov. Na veľkej obrazovke je strata kúsku plochy tolerovateľná – hlavne ak to, čo poskytne sidebar, bude pre vás dostatočne užitočné.

Na bočný panel si môžete umiestniť rôzne veci. Napríklad celý spodný pás so Startmenu a ikonkami. Jeho umiestnenie naboku má niečo do seba. Okrem toho tu môžete mať veľké hodiny, alebo správu virtuálnych desktopov.

Z racionálneho pohľadu samoúčelná, ale vlastne milá je možnosť spustiť na paneli úloh slideshow. V zadaných intervaloch sa tu prelínajú vaše obrázky. Ak vás niektorý zaujíma, zväčšíte si ho. Už počujem tie hlasy z diskusie, ako je zbytočné plytvať výkonom počítača a rozptyľovať užívateľa. Pri písaní to však nevyrušuje a dáva to práci s počítačom osobnejší rozmer. Viem si tam predstaviť namiesto fotiek napríklad aj okno televízora – pracujete, ale ak bežia napríklad správy, zapnete si ich na celú obrazovku.

Pomerne prudký vývoj vzhľadu a funkčnosti pripravovanej verzie Windows ešte určite prinesie veľa zmien. Okrem kozmetických úprav a drobností, ktorým som sa v článku hlavne venoval, pribudnú aj nové technológie, predovšetkým celkom nová verzia súborového systému. Tieto služby sa však budú dať posúdiť, až keď budú funkčné.