História Windows

História Microsoft Windows začala v roku 1985.

Windows 1.01

To u nás bol ešte socializmus a o počítačoch sa hovorilo pomaly ako o buržoáznom prežitku. V tej dobe by som bol musel napísať asi takúto recenziu Windows 1.1 :-).

Windows 1.01

Potom bolo obdobie "čiernej obrazovky" a MS-DOS. Počítače boli nevýkonné a tak sa na konkrétnu prácu spustil vždy len jeden program. Ťažkopádne ovládanie bolo podčiarknuté nejednotou - v T602 sa všetko ovládalo celkom inak, ako v Norton Commanderi a znalosti oboch programov vám vôbec nepomohli, ak ste spustili dBase.

S príchodom počítačov 386 a Windows 3.1 už začala byť práca v tomto systéme použiteľná aj na vážnejšie účely. Začali sa objavovať prvé vážnejšie použiteľné aplikácie. Bolo možné robiť vektorovú grafiku, retušovať fotografie, tvoriť muziku, knižnú sadzbu, kresliť technické výkresy, účtovať... V roku 1992 teda začal Windows 3.1 svoju "púť" k zákazníkom a bol celkom úspešný. Aspoň keď zoberieme do úvahy, aké množstvá aplikácií vznikli za tie 4 roky, čo bol aktuálnym operačným systémom.

Asi hlavným plusom Windows bolo zjednotenie ovládania väčšiny funkcií. Kto dokázal písať texty v AmiPro, mohol sa pokojne pustiť aj do Wordu a rýchlo sa zorientoval aj v iných aplikáciách. Mnohí na Windows nadávali, aké sú pomalé a nestabilné a že ak chcú seriózne pracovať, môžu to robiť len v MS-DOS prostredí.

V roku 1995 prišiel na scénu Windows 95. Spomínam si, s akým napätím sme očakávali príchod Windows 95 na fórach (FidoNet). A potom bum! Odrazu sa začali odvšadiaľ valiť správy, aké to je mizerné, nepoužiteľné, nekompatibilné, pomalé. Experti so zdvihnutými prstami varovali, že Windows 95 je absolútne nepoužiteľný a na výkonnú prácu je nutné pracovať aj naďalej v starých zlatých Windows 3.1. Ale čas išiel ďalej. Kto naškrabal peniaze na 12 mega RAM, odrazu prestal nadávať, lebo počítač už bol ako - tak použiteľný. Tu a tam sa ozval hlas, že existuje akýsi operačný systém Lunex, alebo Luník? Tak nejako - proste je to Unix, ale nie je to Unix.

V roku 1998 prišla ďalšia pohroma - Windows 98. Bolo to presne v čase, keď po troch rokoch konečne takmer umĺkli výkriky typu "stále robím vo Windows 3.1". A všetko sa spustilo nanovo. Kolovali vtipy typu "Prečo sa volá Windows 98? Podľa počtu diskiet potrebných na inštaláciu". Zas bolo treba viac výkonu do počítačov, znova niektoré aplikácie nefungovali. A tí, čo v roku 1995 prskali sliny na Windows 95, v roku 1998 nahlas spomínali na "zlatý Windows 95". Ale technológia nepustila.

V roku 2000 sa strhlo peklo - Windows 2000. Znova nasledoval ošiaľ, ako nepoužiteľný je to systém. Kolovali fámy o desaťtisícoch chýb v kóde, na ktoré zlý ujo Gate$ jednoducho kašle. Znova bolo treba vymeniť mnoho aplikácií. Veľa ovládačov na zariadenia nefungovalo na platforme NT a tie staršie už ani nikdy nezafungovali. Všetko sme preglgli, drahé železo zahodili. Mnohí hlasno vykrikovali, že Windows 98 SE je najlepší operačný systém pod slnkom a na paškvil Windows 2000 nikdy neprestúpia.

Linuxáci sa tešili. Windows 2000 je prepadák, konečne svet pochopí a prejde na Linux. Vznikali pamflety ALT-F4 a podobné. Márne.

V roku 2001 prišiel Windows XP - skôr klon Windows 2000, ako nový operačný systém. Priniesol zmeny v ovládaní a nastaveniach a ako vždy bol ešte hladnejší na výkon. Znova kritika, znova tie isté kuvikajúce hlasy typu "ja Windows 2000 neopustím, je to najlepší systém...".

Linuxáci sa posmievali z Windows XP. Veď je to len také pekné farebné nič a padá to ako hnilá hruška. Už - už, čakali, príde deň Dé, kedy sa celý svet hromadne zbaví Windows a prejde do prekrásne bezplatného sveta otvorených licencií, freeware a stoviek hodín štúdia neprehľadných manuálov. Velebili stabilitu Linuxu a nechceli počuť ani náznak kritiky. Ovládanie Linuxu bolo pomerne neintuitívne, dizajn dosť strohý, čo označovali za jeho prednosť. Inštaláciu nezvládol bežný človek, bola nutná hlbšia znalosť Linuxu, ideálne aj základy programovania...

V roku 1997 bola vypustená Vista. Za tých 6 rokov, čo tu bola platforma Windows 2000/XP sme si na ňu dosť zvykli. Veľa aplikácií a drajvrov je na tieto systémy naladených. No a Vista to, samozrejme, zas zmení. Znova v nej nebudú fungovať niektoré aplikácie. Staršie drajvre si ani "neškrtnú". V ovládaní budú zmeny. Konzervatívni používatelia budú plakať - v systéme je veľa zmien. Veci, ktoré dnes vykonávame naslepo sa bude treba znova učiť hľadať. Bude treba výkonnejšie počítače... Proste pesničku "máme tu nový Win" si zaspievame znova. Zopakujme si preto aspoň jej refrén.

Všimnite si, ako vždy s príchodom novej verzie Windows je stará verzia označovaná ako "najlepšia v histórii Microsoft". Je to spôsobené tým, že ľudia sú zvyknutí na staré veci. Neochotne menia - skúsenosti, znalosti, hardvér, softvér.

Aké sú teda najčastejšie argumenty proti novým Windows?

Je to hrozne drahé

Windows nie je zadarmo. Dobrý dôvod na kritiku. Nech už Microsoft stanoví akúkoľvek cenu, vždy bude privysoká. Mnohí sa budú snažiť získať nelegálnu verziu. Iní zas budú v mene úspory odporúčať prechod na Linux. (Ten za 6 rokov urobil naozaj veľký pokrok a minimálne na domáce použitie stojí za vážnu pozornosť!)

Je to hrozne veľké

Jedno CD už operačnému systému dnes nestačí, systémové dáta zaberú pár giga z disku. Windows vždy "odhryzne" z voľného miesta na diskoch, sviniar. Zhruba tých 5 až 10 percent. (Windows 3.1 zhrabol dvanásť mega, v dobe 120 megových harddiskov to bolo horšie, ako nejaké 3 giga zo 120 gigového disku.)

Inak to vyzerá

Vista je čačaná* a to sa mnohým nebude páčiť. Milovníci starého vzhľadu Windows budú na mŕtvicu, pretože Vista nielen inak vyzerá, ale sa aj inak správa. Napísal by som najradšej, že správa systému Vista je menej logická - viac klikania na rovnaké úkony. Ale ktovie. Možno je to len otázka mojej konzervatívnosti. Čas ukáže, zatiaľ nechcem vynášať súdy.

*Pre českých čitateľov: Čačaný - je to detské, expresívne slovo, znamená "hezký, vyparáděný"

Výkon PC nestačí

Čokoľvek máte na stole, bude slabé. Vždy! Vista chce viac, nejaký prastarý dvojjadrový komp kupovaný pred pár mesiacmi je slabý. Vo Viste je na to test, ktorý vám ozrejmí, že máte počítač z doby kamennej...

Nefungujú všetky drajvre

Jasná vec, to je hádam už normálne. Niektoré televízne karty, diktafóny, či iné menej rozšírené zariadenia nebudú fungovať, kým ich výrobcovia nedodajú nové ovládače. Nuž a niektorí ich nedodajú nikdy.

Nefungujú všetky programy

Ani to nás neprekvapí. Aký by to už len bol nový Windows, aby v ňom fungovali všetky aplikácie? Iste, je tu režim kompatibility, ktorý dokáže simulovať spustenie aplikácie určenej pre starší Windows, trebárs Windows 95. A samozrejme, že nástroj na kompatibilitu nevyrieši problém s nekompatibilnými programami.

Je v tom strašne veľa chýb

Programátori dozaista mali na krku nožíky, aby stihli termín a tak v systéme sú chyby. Sú v každom, ale nezaškodí znova to zopakovať. Oni by tie chyby boli v kóde, aj keby vznikal pomaly. Pri toľkých miliónoch riadkov kódu to bez chýb proste nie je možné.

Neoplatí sa prejsť na Vistu skôr, než bude SP1

Zlaté pravidlo - počkať pol roka až rok po uvedení akéhokoľvek programu. Nech iní pomôžu odladiť ho. To je fakt. Je fajn počkať a prísť až na "hotové". Ale niekedy môže byť užitočné mať náskok a pracovať s novou technológiou už v čase keď je nová.

Kto je netrpezlivý, kúpi si Vistu hneď. Ostatní až príležitostne s novým počítačom - bez ohľadu na nejaké pravidlá...

Neprináša nič revolučné

Žiadny Windows v zásade nepriniesol také závratné zmeny, aby v rovnakom nasadení nebol aspoň porovnateľný s predchádzajúcimi verziami. A tak prídu na rad generalizácie typu "Vista má krajšie ikony, dvojnásobnú veľkosť, je štvornásobne pomalšia, inak sa nič iné nezmenilo".

Prejdite na Linux, vy idioti

Už pred rokom 2000 sme počúvali od zástupcov komunity Linux, že Linux je už plnohodnotnou alternatívou Windows. V roku 2003 bol Linux dokonca ešte plnohodnotnejšou, v roku 2004 fakt ešte oveľa viac plnohodnotnejšou... A stále je zadarmo (ak sa nepočíta pár maličkostí, ako potreba učiť sa, alebo platiť sysadmina.)

Takže v roku 2006 bol Linux už tak mnohonásobne plnohodnotnejší, že to okrem miliónov tupých lama-používateľov a väčšiny dominantných výrobcov hardvéru a softvéru uznáva snáď už každý.

V roku 2008 je Linux až tak veľmi strašne úžasný, že ho používa možno až skoro jedno percento ľudí (podľa štatistík na internete).

Takže Vista, aká budeš?

Mám pocit, že akokoľvek sa veci majú, Microsoft prišiel s riešením, ktoré sa proste ujalo. Získal tak značný náskok. Nie je dnes podstatné, či sa pri návrhu Windows inšpiroval (alebo niečo viac) riešeniami iných existujúcich projektov. Windows nie je dokonalý, tak, ako ani žiaden iný operačný systém.

Faktom však je, že Windows je na väčšine počítačov. Na mase ľudí s Windows sa teda živí mnoho firiem (výrobcovia programov, hardvéru). Oplatí sa im písať profesionálne aplikácie pre Windows. Väčšinou sa neoplatí portovať ich na Linux (pokusy boli). Akokoľvek teda budú autori Linuxu argumentovať, ťažko nateraz presadia menšinový systém. Museli by dosiahnuť plnú kompatibilitu kľúčových aplikácií s väčšinovým "zvyškom sveta". (Nie, Open Office to ešte nezvláda.)

Z toho vyplýva, že skôr, alebo neskôr sa Vista bude medzi používateľov šíriť, hoc aj na internetových fórach bude zopár "expertov" veľmi frflať.

Koncového používateľa nezaujímajú nejaké technologické podrobnosti. Ak idem napísať list, retušovať fotografiu, skladať pesničku, alebo zalamovať knihu, potrebujem jednoducho ovládateľný a stabilný operačný systém a výkonné aplikácie. Tieto podmienky plní už Windows 2000 a XP - niet dôvodu, prečo by Vista nemala. K tomu pribudne ešte elegantnejší vzhľad pracovnej plochy - niekto ho možno vypne, ale väčšinu ľudí to asi proste poteší.

Podľa toho, ako sa správajú betaverzie Vista, dajú sa očakávať zmeny v ovládaní, Microsoft sa snaží presadiť trocha iný pohľad na správu dát. My, čo sme začínali na príkazovom riadku asi tieto novoty budeme znášať ťažšie. Na Windows sa však treba pozerať aj pohľadom človeka, ktorý nevie nič o počítačoch. Ani nič vedieť nechce. Nemá záujem čítať manuály, učiť sa, čo je to stromová štruktúra. Nie je zvedavý, že v počítači má nejaký "harddisk dé dvojbodka opačné lomítko". Chce len zapnúť búdku a posielať ímejly, surfovať, počúvať hudbu, alebo pracovať.

Napriek občasným vírusovým infiltráciám, či problémom so stratou nezálohovaných dát sa väčšine ľudí darí naslepo a nejako, ale fungovať aj bez znalostí, ktoré by bežný sysadmin označil za celkom nevyhnutné.

Microsoft proste dokázal predať riešenie, ktoré je dostatočne intuitívne na to, aby s ním dokázali pracovať aj celkom malé deti, profesionáli i dôchodcovia. Ak sa nám, starým a konzervatívnym pamätníkom, zdá, že nová verzia Windows je navrhnutá nešťastne, možno nás zdanie klame. Neverím tomu, že by nové ovládanie Visty (a drastické zmeny v ovládaní Office) boli navrhnuté len tak naslepo. Povedal by som, že nové ovládanie bude výhodné pre nových používateľov. My starí si ponadávame a prispôsobíme sa novotám - rovnako, ako to robíme každých pár rokov.

Windows 1.01 :-)

Nemá zmysel bojovať proti protivníkovi, ktorý boj proste vyhrá.