Problémy s počatím dieťaťa dnes majú mnohé páry. Bohužiaľ, plodenie nefunguje na povel, takže nečakajte, že akonáhle sa vo vás ozvú materinské túžby, otehotniete...
Afirmácie sú pozitívne tvrdenia
Opakovať si negatívne formulovaný výrok je škodlivé, pretože dostanete viac negatívneho.
- Nechcem byť chorý.
- Som zdravý.
Naše podvedomie je potvora a tá si z negatívne formulovaného výroku vycucne len obraz, alebo len pocit. Nie fakty. Nie logiku a abstraktné pojmy. Berie do úvahy len jasné predstavy, obrazy. Pod slovom „nechcem“ si asi nepredstavíte nič konkrétne, akurát nepríjemný stiesňujúci pocit. Slovo „chorý“ si už podvedomie predstaví oveľa ľahšie. Podobne slovo „chudobný“.
Pri negatívnej formulácii máte dve negatíva vedľa seba. Niekedy aj viac, než dve. Ak si ich budete opakovať, nič pozitívne z toho nevzíde. Ak si poviete „nechcem byť chorý“, „nechcem byť chudobný“, tak do podvedomia sa vám dostáva predovšetkým obraz choroby, alebo chudoby. Plus pocit „nechcem“, čiže obraz neúspechu, alebo nesúhlasu.
Preto výroky, ktoré si budete často pripomínať formulujte tak, aby vyvolali príjemný obraz, niečo predstaviteľné.
- Nikdy nikam nechodím neskoro.
- Som dochvíľny.
Dvojitá negácia sa v bežnej reči objavuje často a človek si to ani nevšimne. Ako príklad môže poslúžiť veta: „Nie je zlé, ak si nebudete všímať negatíva.“ Oveľa príjemnejšie znie veta. „Je dobré všímať si pozitíva.“ Je to kratšie a zrozumiteľnejšie.
Povedzte veľmi rýchlo vetu „Nikdy nikam nechodím neskoro“ a nebudete vedieť čo ste to povedali. Príjemnejšie a presvedčivejšie pôsobí výrok „som dochvíľny.“
Jednoduchou pomôckou môže byť predpona „ne“. Ak vo vete viac slov začína písmenami „ne“, je pravdepodobné, že sa veta dá skrátiť tak, že ju zmeníte na pozitívnu formuláciu. Výsledkom bude hlavne lepší pocit. Presvedčte sa: Zopakujte si 10-krát za sebou výrok „nikdy neklamem“ a ostane vo vás akýsi pach lži. Zopakujte si 10-krát „som pravdovravný“ a naplní vás to hrdosťou.
Treba preto dať pozor na výroky, ktoré si človek často opakuje len tak, nechtiac (napríklad: dnes sa mi nič nedarí, dnes bude deň–blbec, som nešika a podobne). Nehovorte si mechanicky negatívne výroky!
Diana 10. septembra 2013
problém je, že ľudia väčšinou vidia vo všetkom viac negatívneho, než pozitívneho … na prednáške nám prednášajúci urobil klasickú názornú ukážku, ktorú asi väčšina „pozitívnych“ pozná … napísal tri matematické príklady a mali sme odpovedať, čo vidíme … samozrejme si každý hneď všimol, že je v jednom výsledku chyba … nik nepovedal, že dva príklady sú správne …
Miro Veselý 10. septembra 2013
Diana presne tak. Dieťa príde zo školy a bude sa riešiť trojka, nie jednička.