Marchegg sa nachádza na prvej vlakovej zastávke v Rakúsku možno 20 kilometrov od Bratislavy...
Poďte plánovať
Zrejme chodíte do práce. Ak áno, všimnite si, že ste zo svojho dňa práve odkrojili 8 alebo viac hodín na prácu. O tom sa akosi nedá diskutovať. Musíte ísť do práce? Tak si nejdete ľahnúť na pláž, aj keby sa vám to možno fakt chcelo. Rovnako si musíte vyhradiť čas na ostatné zložky života a to podľa dôležitosti. Sotva sa nájde človek, ktorý neuzná, že pravidelný šport je pre zdravie nutný. Šport nie je možné ničím nahradiť, nedá sa riešiť strojom, tabletkou, úplatkom, počítačom ani zástupcom.
- Šport zlepšuje zdravie a intelektuálnu výkonnosť.
- Bez športu klesá kvalita zdravia, kondícia aj intelektuálna výkonnosť.
Uznávate zdravie ako jednu z najdôležitejších hodnôt, ktoré v živote máme? Potom sa oplatí túto hodnotu chrániť. Ako?
- Nefajčením.
- Zdravšou stravou.
- Pitným režimom.
- Pravidelným pohybom.
- Dostatočným spánkom.
- Môžete pokračovať bezpečnou jazdou v aute, životom s čo najnižším stresom…
Uznávate tieto fakty? Uznávate ich ako dôležité pre svoje zdravie a budúcnosť? Potom si poďme skúsiť navrhnúť náš týždenný program. Mimo víkendu. Čo musím stihnúť, koľko na to mám času?
- Spánok 5×8 hodín = 40 hodín.
- Práca 5×8 hodín = 40 hodín.
- Ostatné 5×8 hodín = 40 hodín.
Venujme sa len poslednej kolónke. Do nej sa pokúsime vtesnať koníčky, sebarozvoj, zdravie, odpočinok, práca, rodina, údržba. Veľa z týchto činností môžete riešiť aj cez víkend – vtedy má väčšina z nás dlhšie časové plochy voľna. Mnohé sa dajú navzájom spojiť. Niekto napríklad rád športuje, tak hneď má spojený koníček s cvičením. Skúsme teda najskôr mechanicky deliť.
- 10 hodín venujte pohybu (v tomto čase rátam aj cestu).
- 10 hodín údržbe. (Hygiena, jedenie, upratovanie, pranie, nákupy…)
- 10 hodín rodine, priateľom, známym. (Rozhovory, výlety, hry, sex…)
- 10 hodín investujte na sebarozvoj. (Čítanie, počúvanie, konzultácie…)
Nemusíte to rozdeliť takto mechanicky, ak chcete, určite si iné pomery. V tomto rozpise neuvádzam koníčky – predpokladajme, že im vyhradíme podstatnú časť víkendu.
Pondelok
- 3 hodiny tréning (aj s cestou)
- 2 hodiny údržba.
- 1 hodina intenzívny styk s rodinou, partnerom
- 2 hodiny práce na sebe (čítanie, plánovanie, relaxácia, zábava…)
Utorok
- 3 hodiny intenzívny styk s rodinou, partnerom, možno návšteva u známych.
- 2 hodiny údržba.
- 2 hodiny práce na sebe (čítanie, plánovanie, relaxácia, zábava…)
Streda
- 3 hodiny tréning (aj s cestou)
- 2 hodiny údržba.
- 1 hodina intenzívny styk s rodinou, partnerom
- 2 hodiny práce na sebe (čítanie, plánovanie, relaxácia, zábava…)
Štvrtok
- 2 hodiny údržba.
- 4 hodiny intenzívny styk s rodinou, partnerom, možno návšteva u známych.
- 2 hodiny práce na sebe (čítanie, plánovanie, relaxácia, zábava…)
Piatok
- 4 hodiny tréning (aj s cestou)
- 2 hodiny údržba.
- 1 hodina intenzívny styk s rodinou, partnerom
- 2 hodiny práce na sebe (čítanie, plánovanie, relaxácia, zábava…)
Možno namietnete, že takto naplánovaný čas nemá žiadnu rezervu. Má. Mnohé činnosti sa dajú kombinovať. Nestíhate čítať? Pri tréningu si pustite do slúchadiel audioknihu. Pri ceste (vlak, električka, chôdza) sa dá čítať kniha. Rodine sa môžete venovať pri spoločnom športovaní, nemusíte spolu sedieť pred televízorom.
Takéto spájanie činností sa volá kompresia. Chcem upozorniť, že nemusí byť vždy dobrým nápadom. Pri športe by napríklad bolo výhodné cvičiť v tichu a sústrediť sa na výkon. Pokiaľ idete behať do lesa, je beh v tichu výbornou relaxáciou. Aj pri šoférovaní je ideálne, ak sa naplno sústredíte na jazdu. No nie všetko je vždy ideálne. Spojiť dohromady môžete tie činnosti, ktoré sa navzájom neovplyvňujú. A či sa ovplyvňujú je niekedy ťažké odhadnúť. Ideálne by bolo, keby sme vo svojom programe mohli skôr škrtať, ako spájať činnosti. Dnešná doba nás však núti žiť naplno a o rok ešte plnšie. Je to nezdravé. Je to neudržateľné. Ideálne by bolo žiť pokojným, nenáročným životom ako si ho predstavujeme možno pred storočím. Život v tichu prírody, dedinka, hôrka, lesná cesta, potôčik, tôňa… Taký život je iste zdravší. No mestského človeka by asi nudil. A tak si navalíme na seba povinností, záujmov a úloh viac než stíhame.
Takže úlohy a ciele, ktoré chceme splniť za týždeň potom môžete pretaviť do časového rozvrhu a ten plniť. Napríklad:
Pondelok:
17:00 odchod z práce, cesta do posilňovne. Pri chôdzi som 10 minút čítal učebnicu.
17:30 začiatok tréningu. Počas tréningu som počúval hodinu audioknihu. Hodinu sebarozvoja teda mám za sebou.
19:00 koniec tréningu (trval hodinu a pol) presun domov. V električke som čítal 20 minút učebnicu.
19:30 Som doma. Tréning zabral 2 a pol hodiny namiesto plánovaných troch hodín.
20:00 Najedli sme sa. Vždy, keď môžete, jedzte spolu s blízkymi, nie osamote. Začíname sa doma rozprávať. Čas s rodinou. Vypli sme televízor a mobilné telefóny.
21:00 Údržba, príprava na spánok. Čas na osobný rozvoj som si vybavil v posilňovni a cestou. Ostala mi teda hodina voľna, môžem si pustiť nejaký zábavný film.
22:30 Čítam v posteli.
23:00 Zhasnúť, spať. The end.
To máme spolu 7 hodín. Jednu hodinu som minul ráno na hygienu, jedenie a presun do práce. Ak by sme mali hodnotiť takýto príklad dňa z pohľadu dlhodobého významu pre vás, zistíte, že ste do seba celkom pekne investovali. Dali ste si tréning, rozvíjate svoju celkovú výkonnosť do budúcnosti. Čítali ste. Tým si rozširujete slovnú zásobu a znalosti. Intenzívne ste sa venovali rodine, či známym – to by mohlo prospieť lepším vzťahom a vzájomnému pocitu opory, dôvery. Šli ste spať v rozumnom čase, takže na druhý deň nebudete vyčerpaní. Budete pozitívnejšie naladení, lepšie znesiete prípadnú záťaž. Z takéhoto pohľadu sa pozrite na svoj život.
Neplytvajte svojím časom! Pretože plytvať časom znamená plytvať životom. Čas sa nedá vrátiť.
Vypnite televízor!
Televízia je úspešná práve preto, že vytvára pocit naliehavosti. Nadšené hlasy moderátorov, farby, blikanie. „Teraz to ide, poď pozerať!“. Možno sa to stalo už aj vám – v poličke mám starú VHS kazetu s dobrým filmom. Rovnaký film som si pred časom kúpil aj na DVD. Ešte som ho nestihol pozrieť. Ale ak ide v telke, chcem ho vidieť hneď. Keby som ten istý film mal vidieť trebárs o 10 minút neskôr z pásky, alebo z DVD, už „to nie je ono“. Poznám sa, „len tak“ by som si ho jednoducho nepustil, asi by som na to nemal chuť. Robil by som niečo iné. Ale ak je to v debni, tak je to odrazu súrne. Buď si to pozrieš teraz, alebo si to nepozrieš… Práve tá neodvolateľnosť televízie zabíja čas. Fakt musím vidieť film, ktorý mám a nenašiel som si naň dodnes čas?
emko 6. januára 2011
suhlasim zo vsetkym co tu pises, su to vazne poucne clanky, ale videl si niekedy niekoho pocas chôdze citat? :)
Miro Veselý 7. januára 2011
emko v zime nie, v lete som bežne čítaval počas chôdze.
emko 7. januára 2011
a nepotkol si sa? ;)
Miro Veselý 7. januára 2011
:-) nie
peto b 9. mája 2011
ja sa zase neviem sustredit ani na pocuvanie pri cviveni,pol minuty pocuvam a potom sa zamyslim nad niecim uplne inym a ako keby nevnimam,lepsie sa mi cita.Jedine vecer ked som unaveny a nechce sa mi citat zavriem oci pustim nahravku pocuvam,pocuvam a zase tma a znova o sebe viem az rano.Niektore zaujimave veci si precitam alebo pustim aj dva krat,nepovazujem to za plytvanie casom,lebo na ucenie mam vlastne celi zivot :) len keby tie knihy v papieri neboli tak drahe, vazne rozmyslam nad investiciou do e book citacky tych stopade sa do roka vrati.Mate niekto citacku?
Miro Vesely 10. mája 2011
peto niektorí máme čítačku. nie je to zlá vecička. akurát sa ťažšie zháňajú tituly ktoré sú zamerané na úspech, podnikanie, profesionálne odborné… samozrejme hovorím o slovenčine a češtine. takže čítačka je ideálna na beletriu, tam je výber obrovský, trebárs kompletný čapek je zadarmo.
Miška 22. februára 2012
Super článok, konečne niekto popisuje ako riešiť problém, s ktorým si už dlhšie lámem hlavu :)
Len mi v tom rozpise chýba čas na vzdelávanie. Ak je to v bloku „práce na sebe“, tak tam je aj relaxácia a zábava.. a toho je už potom trošku dosť na stíhanie.. a hlavne to nejde moc skombinovať (iba občas, napríklad učenie cudzieho jazyka čítaním knihy, pozeraním cudzojazyč. seriálov).
Ďalši problém mám ja s tým, že akonáhle si niečo naplánujem, vnímam to ako povinnosť a nie ako voľný čas pre seba… Potom sa cez deň len ženiem na dosiahnutie plánu a vôbec si ten čas nevychutnám, čo považujem za veľkú chybu…
Miška 26. marca 2012
Tak už mám riešenie svojho problému – všetko je to len vec prístupu a interpretácie – naplánovaním dňa sa nenaháňam za odfajknutím naplánovanej veci, ale naopak, vyhradzujem si tým čas, kedy sa môžem v kľude danej veci venovať. A vôbec si nemusím robiť starosti, či stihnem aj niečo ďalšie – to má totiž tiež svoj čas.
Postupne na sebe pracujem a môj pohľad sa mení. Ďakujem Miro, za otvorenie očí, ukázanie inej životnej filozofie. Mať cieľ a vedieť rozlíšiť, ktoré činnosti sú prospešné, a ktoré nie, mi veľmi pomohlo!
Braddock 17. augusta 2012
Niektoré činnosti by som nekombinoval, ako napr. cvičenie a počúvanie audioknihy, potom to skôr bude strata času, lebo ani jedna činnosť nebude robená poriadne. Inak dobrý článok.
Yarrae 16. septembra 2013
Mne osobne pocuvanie audioknihy pri cviceni vyhovuje, kedze pri malom babatku doma nemam cas. Lepsie toto ako nic.
Dakujem
Zita 2. januára 2014
Všetko je krásne napísané, ale čo ak sa naruší dopredu naplánovaný harmonogram? Napr. stane sa nehoda s dieťaťom a vy musíte utekať do škôlky/do školy, čo ak šéf povie-musí to byť ihneď alebo jednoducho neviete povedať nie lebo máte výčitky svedomia? Ako tieto situácie riešiť? Čo sa stane s dlhodobým narušením „rozvrhu“?
Miro Veselý 2. januára 2014
Zita s tým ťažko niečo robiť. Darmo si naplánujem posilňovňu ak predtým dostanem chrípku, je to vyššia moc. V prípade že také náhody sú predvídateľné, je dobré v plánovaní počítať s prípadnými posunmi. Napríklad ak cesta trvá 20 minút, ale vinou zápchy väčšinou hodinu, tak je dobré počítať s hodinou a plánovať aj verziu s rýchlym presunom.Ale uznávam, ľahko sa píše článok a ťažšie sa to potom v živote uplatní do praxe. To je fakt!
Ingrid 5. marca 2014
Denne minimálne hodinu ,často dve strávim v aute – to je na audio knihu ako stvorené – určite lepšie ako počúvať v rádiu Imre Kutňu či ako sa tomu hovorí.
Často si spievam mantry alebo opakujem afirmácie – to napokon robím aj na prechádzke so psom – ráno a večer ked je menej ľudí – zasa netreba šokovať oklie.
Ale môj pes to miluje a čas je drahý.
Lubi 4. decembra 2015
Pre mna nemozne, akosi permanentne nestiham. Jedine, co sa mi podarilo je zaradit hodinu kickboxu cez obednu prestavku raz-dvakrat do tyzdna. Aj to nie vzdy, lebo su dni, ked sa z prace nedostanem a obedna prestavka je pracovna. Z domu idem o 8 rano a spat sa vraciam 6.30 vecer a nastupujem na druhu sichtu, upratat, navarit, pomedzi to ulohy so starsou, venovat sa aj mladsej a ked to vsetko ide spat, tak robim pripravy do prace na dalsi den :(
Renata 20. augusta 2016
Mirko, Vaše články sú úžasné, ja som bohužiaľ chronický nestíhač, lebo som roztržitá a nesústredená, ak nemám vytvorené podmienky, v ktorých sa cítim dobre. Niekedy si myslím, že by som potrebovala odbornú pomoc a inokedy všetko zvládnem bez problémov. Každopádne mi Vaše články veľmi pomáhajú, za čo Vám ďakujem.
Renata
Miro Veselý 20. augusta 2016
Renata ďakujem. Roztržitosť a nesústredenosť je dobré premyslieť, čím môže byť spôsobená. Často je to dôsledok premiery podnetov a informácií, alebo povinností. Potom by stálo za úvahu vyskúšať niečo ako pôst – to čoho je veľa uberte. Možno je veľa informácií, povinností, cvičenia, námahy, konfliktov. Neviem, nepoznám vás. Ale ak máte pocit že niečoho máte veľa, skúste to na nejaký čas vypnúť. Niekedy to môže pomôcť.
Renca 13. októbra 2016
Ahojte Renatka a Mirko,
nedalo mi nezareagovat, kedze sa volam Renata a mam rovnaky problem ako pani Renata, zeby to bolo rovnakym menom? ? Na Mirkove clanky nedam dopustit a navod ktory pani Renate navrhol ozaj funguje. Ja som v praci nevedela povedat nie, vsetkych naokolo som opeknovala, len seba som videla v najhorsom svetle a doslova som skakala ako ini piskali a cim dalej tym som mala vacsi strach, ak som nieco nestihla v termine a podobne a ze tych veci co som nestihala pribudalo ? Prisiel september – uzavierka fin.planov, z tolkeho stresu sa moje zdravie podlomilo, ale z pocitu zodpovednosti som bola ochotna pracovat aj z domu. Pracu po mne chceli, ale na home office moj vtedajsi sef nechcel pristupit, od zaciatku sme nemali spolu dobry vztah a kedze vo firme koncil, asi si ma chcel naposledy vychutnat, prakticky chcel po mne sluzbu zadarmo, ved necudo ked som dala najavo svoj strach a pripustila aby ma pomocou neho druhi manipulovali. A vtedy som povedala dost, sla som k doktorke, ktora ma bez vahania vypisala, ked videla v akom som bola hroznom stave, so svojim starym sefom som prestala komunikovat a ked mesiac skoncil, napisala som mojej novej sefke mail, ze sa musim liecit a ze teda nebudem k dispozicii ani na maily ani na mobile, vypla som svoj sluzobny telefon s mailovou komunikaciou s odhodlanim, ze svoju novu sefku si nenaucim ze robim z domu kedykolvek sa komu zachce. A viete co, ide to aj bezo mna, teda nejde, lebo ma nik nevie zastupit, takze to stoji a to co kedysi bolo tak naliehave, zrazu musi pockat a caka, ale to predsa nie je moja chyba, ze zamestnavatel setri na ludoch a tak si nevie zabezpecit zastupitelnost, ved sa mi aj horsie mohlo stat a co by robili keby som uz nikdy neprisla, ked teraz uz maju problem sa bez jednej osoby pohnut dalej? Tak skuste pani Renata na cas prastit s tym, co sa druhym zda naliehave, oni aj vy zistite ze nie je nic naliehavejsie ako vase zdravie a dusevna pohoda. Ja to uz viem, ale je to len zaciatok premeny, caka ma este dlha cesta, kym sa mi podari to co teoreticky viem aj prakticky pretavit do praxe..
Mirko, len tak dalej, vzdy sa potesim, ked zbadam v dorucenej poste mailik od Vas a uz sa aj vrham do citania, co skvele sa zas dozviem, ake uzasne postrehy mate a ked citam o ludoch s rovnakymi problemami ako mam ja, hned sa citim menej sama na tomto svete plnom povinnosti ?
Renca
Renca 13. októbra 2016
A este aby som nezabudla, panu Mirkovi velke DAKUJEM!!!