Vždy máte čo dať. Dajte ľuďom okolo seba pozornosť. Môžete im tak dať oveľa viac, ako im dávajú mnohí iní...
Cieľ: vyhýbať sa prekážkam
Asi tušíte, že to je stratégia, ktorá odsudzuje na podpriemerný život. Ak len ustupujete, váš životný priestor sa bude len zmenšovať, pretože prekážok bude pribúdať. Táto stratégia vychádza z nereálnej túžby po istote a bezpečí. Vychádza z postoja „lepší vrabec v hrsti, ako holub na streche“. Uspokojiť sa s málom môže byť znakom skromnosti.
Mnohým život v závetrí vyhovuje. Netreba sa príliš namáhať. Možno je vám taký postoj blízky. Možno ste si dali práve taký cieľ. V dnešnej dobe sa dá žiť nenápadne. Žijú tak mnohí. Kým sa pomery a sociálna situácia väčšiny budú držať v priaznivých hodnotách, bude sa ľuďom v závetrí stáda vcelku dariť. Žiadne veľké majetky a možnosti, ale ani bieda a hlad. Je to malý úspech, ktorý je dobré občas si pripomenúť . Žijeme v dobe, keď sa prakticky o nič netreba snažiť a aj niekoľko generácií rodiny môže prežiť pokojný život v mieri a bezpečí. Je to príjemné vedomie. Dnes je to ľahko splniteľný a dosiahnuteľný cieľ. My sa však budeme venovať skôr tomu, čo robiť, ak chcete viac než málo.
Dajte si ambiciózny cieľ.
Asi najčastejšou prekážkou, ktorá ľuďom bráni postaviť si ambiciózny cieľ je negatívne myslenie. Akýkoľvek cieľ si v negatívnom rozpoložení mysle predstavíte, automaticky sa vám začnú v mysli vynárať prekážky. Poznám viacerých ľudí, ktorí sa v tom skutočne vyznajú. Za pár sekúnd vám dokážu vypočítať ohromné množstvo vážnych a pádnych dôvodov, prečo sa neoplatí nič ani len skúsiť. Sú v tom fakt dobrí.
Príklad. Chcete si ísť teraz kúpiť nový kabát? Tak to naozaj nie je dobrý nápad! Kam chcete ísť? V hypermarketoch sú kabáty dosť nízkej kvality. V butikoch sú zas predražené. Na trhovisku sú mizerné a predražené zároveň. V kabáte, ktorý máte môžete ešte nejaký čas určite chodiť. Apropo, chodiť… Vôbec nie je bezpečné ísť von! Môže vás zraziť auto, môžete dostať chrípku, môžu vám ukradnúť peňaženku. Aj tak neviete, akej by mal byť ten kabát farby. Možno by ste mohli počkať a kúpiť ho mimo sezónu vo výpredaji. Alebo počkať a na dovolenke sa pozrieť, čo stoja kabáty v iných krajinách. Nechoďte kupovať, radšej sa poraďte s pár ľuďmi, aké majú skúsenosti, kde kupovali. A tak ďalej a donekonečna. Hlavne nech rozhodnutie odložíte, alebo radšej zrušíte. Jednoducho kabát si nekupujte.
Podobným spôsobom mnoho ľudí reaguje na akýkoľvek pokus niekam sa posunúť, niečo dosiahnuť, čiže v konečnom dôsledku – niečo zmeniť.
Príklad. Mám nápad! Začnem podnikať na internete, otvorím si elektronický obchod s elektronickými zubnými kefkami. Okamžite začnú naskakovať protiargumenty. Nemám šancu uspieť, konkurencia je vysoká. Je mnoho iných, čo to skúsili a už dávno skrachovali. Ani neviem, ako by som mal začať. Môžem do toho nainvestovať pár tisíc eur a o všetko prísť. Postavím dobrý obchod a nejaký konkurent mi vykradne všetky texty a obrázky – bežne sa to robí. Mnoho ľudí môže objednávať tovar, ale neprevezmú ho a ja skrachujem na poštovnom a vrátenom tovare. Zabudnem niečo zaplatiť a vyrúbia mi pokutu, ktorá ma zruinuje. Dokonca problém bude, aj keby sa mi nečakane začalo dariť! To budem musieť celé dni baliť kefky a lietať na poštu – to nie je veľmi zábavná činnosť. Čo ak mi nejakí hackeri ukradnú databázu zákazníkov a budem mať problémy? Ak sa mi bude dariť, ktovie ako na to zareaguje konkurencia – čo ak budem stáť v ceste nejakej zubnokefkovej mafii a prídu ma zlikvidovať? Čo ak ľudia budú aj ďalej kupovať kefky v drogérii a nie na internete? A cvak, cvak, cvak. Nové a nové argumenty pribúdajú rýchlejšie, ako stíham písať. Otvárať dnes nejaký internetový obchod? Nie som cvok!
Práve takto funguje náš mozog. Vždy, ak začneme chcieť niečo nové, neznáme, najskôr prídu nápady, prečo zostať pri starom. Ak si tento príval negatívnych nápadov povolíte, veľmi rýchlo vás strach a možné riziká odplašia a zaženú nazad do zóny pohodlia a overených vecí. No môžete tomu celkom účinne predísť. Dajte svojmu mozgu zákaz skúmania rizík, ohrození, problémov. Hľadať prekážky a ťažkosti, to vie každý. Vy hľadajte spôsoby. Neskúmajte, čo všetko zlé sa môže stať, aké má vec riziká. Ak o tom rozmýšľate, vytvárate vo svojej hlave priestor pre negatívne argumenty. Čo dostanete? Viac negatívnych argumentov!
Buďte disciplinovaní a opakovane si klaďte otázku: ako konkrétne sa tento problém vyriešiť dá? Ako sa dá obísť prekážka? Čo môžem ja spraviť pre zlepšenie šancí? To čo chcete dosiahnuť teda vždy formulujte pomocou otázky, ktorá vyžaduje riešenia.
- Chcem schudnúť. Čo presne môžem spraviť pre to, aby som za rok schudol povedzme 30 kíl?
- Chcem viac peňazí. Akým spôsobom by som mohol zdvojnásobiť svoj mesačný príjem?
Všimnite si, že takéto formulácie vás priam lákajú, aby ste hneď prišli s nejakým nápadom, riešením. A presne to vám odporúčam aj spraviť. Ako na to? Papierom, priatelia!
maťo 15. júla 2013
pán Veselý, pri čítaní tohoto (a vlastne všetkých článkov pred týmto) som už len z príncípu „nepustiť do hlavy negatívne veci“ tak trochu preskakoval niektoré časti (hlavne vymenované dôvody prečo nie, aj keď vtedy som mal pocit akoby tie dôvody písal jeden môj známy ;) ) a musím priznať, cítim sa lepšie ako pred prečítaním :)
A druhá vec je, že som už pár motivačných kníh čítal a viem, že treba mať po ruke pero a papier, ale tá poznámka na konci „Ako to spraviť? Perom a papierom!“ ma rozosmiala, lebo som už vedel že to tak bude.
Ďakujem vám za tieto články a aj za web o chudnutí a všetko čo robíte. Idem čítať ďalej, skvelé!