Účel a cieľ: Vieme prečo?

Skôr, než sa do čohokoľvek pustíte, je dobré vedieť prečo to chcete robiť a čo tým chcete dosiahnuť. Pomôže to motivácii, aj kontrole.

Hneď príklad z oblasti chudnutia.Pri chudnutí je zlým cieľom byť štíhlym. To totiž nie je účel, ale len výsledok. Akonáhle schudnete, ste štíhli. Logicky teda prestanete mať dôvod chudnúť, alebo strážiť postavu. Lepším účelom by bolo stanoviť si ako cieľ žiť zdravým spôsobom života. Účel: zdravie, vitalita, chuť do života. Cieľ: žiť tak, aby to podporovalo zdravie. Chudnutie a štíhlosť sú v takom prípade síce len vedľajším efektom, zato trvalým. Aj po schudnutí je logické ďalej žiť zdravo.

Podobne je dobré ujasniť si účel aj v prípade práce, alebo osobného života. To vám pomôže ujasniť si, čo presne máte robiť. Čo je jadro vášho biznisu?

Ak ste spisovateľ tak jadrom vašej práce bude písanie. Nie zanedbateľnú časť pracovného času by ste teda mali – písať. Znie to absurdne hovoriť takéto samozrejmosti. Ale mnohí kvôli chaosu nestíhajú robiť práve to najdôležitejšie. Viete si predstaviť spisovateľa, ktorý sa venuje e-mailom, sociálnym sieťam a veľkú časť pracovného času vlastne zabíja? Ak popri tom už nestihne písať, asi je niekde problém. Toto si nevymýšľam – sám mám obdobia kedy produkujem málo.

Asi každý povie, že toto je predsa logické, načo písať o samozrejmostiach. Dnešná technológia však účinne potláča práve to najdôležitejšie. Dosahuje to pomocou trvalého rozptýlenia pozornosti na veľa podnetov.

  • Pohodlie – je príjemné siahnuť si ráno na tablet a trocha pozrieť čo sa deje. Čas beží, vaša energia spotrebováva. Nič neprodukujete.
  • Drobné prekážky – chcete začať robiť, ale niečo prestane fungovať. Alebo na vás vybrechne správa, ktorý súrne musíte začať riešiť.
  • Lákadlá na zábavu – je tak ľahké a príjemné namiesto práce si pozrieť čo nové na sociálnej sieti. Videli ste už to video v ktorom plače pes?

Najjednoduchšie je ráno si sadnúť k počítaču, pozrieť si statusy, potom si pozriete maily. Vybavíte pár SMS správ a párkrát zdvihnete telefón. Poradíte známemu cez Skype s problémom a pomôžete kolegyni opraviť počítač (po hodine sa zistí, že upratovačka vytrhla šnúru). Potom je zrazu obed a ešte stále ste nerobili to, za čo ste platení.

Preto je dobré ak si ujasníte, ktorá práca je pre vás základ, ktorá vás baví, ktorú viete robiť a ktorá vám zarobí. Keď už viete, čo to je, nastavte si procesy tak, aby ste aspoň 80% času v práci venovali práve tejto činnosti.

Paretovo pravidlo a práca

Venujte 80% času tej práci, ktorú

  • viete veľmi dobre robiť
  • má zmysel (bude primerane zaplatená, alebo nás baví)

Väčšinou ľudia pracujú len trošku a zvyšok zabíjajú čas.

Parkinsonov zákon a práca

Parkinsonov zákon hovorí o tom, že „práca zaberie toľko času, koľko na ňu máme“. Tento zákon viete využiť na to, aby ste si rozdelili pracovný čas.

Určite si, že napríklad dve hodiny denne budete robiť niečo konkrétne. Naplánujte si, aké výsledky v rámci tých dvoch musíte dosiahnuť. Veľmi často to nakoniec zvládnete – predstavte si tú náhodu – za dve hodiny.

Ľudský mozog dokáže akosi automaticky riadiť, čo má robiť, ak má úlohu a termín.

  • Ak viete že sa niečo musí, tak sa nedáte rozptyľovať.
  • Pokiaľ ale nemáte termín, rozptýlenie je vítanou zmenou. Najmä ak sa vám do práce veľmi nechce.

Tiež ste v meste boli pozerať, ako sa vyvíja tá novostavba? Robotníci podopierali lopaty, posedávali. Pár dní pred odovzdaním ale bol na stavbe čulý ruch, každý pracoval ako včelička. Termín.

Váš život sa takpovediac „skladá z času“. Časť svojho životného času musíte vymeniť za peniaze. Nespravte zlý obchod. Musí vám zostať čas aj na to, aby ste mali zo života radosť a čas potešiť aj iných.

Pozrite si aj tieto články:

Pridajte komentár: