Prispôsobivosť umožňuje prežiť

Ste prispôsobiví, ak aktívne meníte svoj prístup a stratégie tak, aby ste uspeli aj v meniacich sa podmienkach. Ste zasadení v nejakom prostredí a musíte sa aktívne prispôsobiť tak, aby sa vám v rámci možností čo najviac darilo. Viem, ak sa stane niečo nepríjemné, neteší nás to. Ale s tým sa nedá nič robiť. Príroda je nespravodlivá. Kto v nespravodlivom svete dokáže uspieť, prežije. Kto sa neprispôsobí, odpadne.

Spravodlivosť neexistuje

Nežiadajte spravodlivosť. Nič také ako spravodlivosť neexistuje. Príroda nie je spravodlivá. Niekto je silný, iný slabý. Niekto zvíťazí, iný prehrá. Niekto potravu hľadá, iný sa ňou stane. Je výhodnejšie byť silným, ako sa dožadovať spravodlivosti.

Stádo gaziel je naháňané leopardom. Jedna gazela už nevládze a je jasné, že za pár sekúnd nastane koniec. Kto by v tejto chvíli chcel veci zmeniť? Tá posledná gazela. Tej by sa hodilo, aby sa zmenili pravidlá hry. Je najmenej schopná zo stáda, alebo mala proste smolu. Ona prehrá, leopard vyhrá. Smutná správa pre porazeného, radostná pre víťaza. Je ťažké do tohto príkladu vniesť spravodlivosť.

Spravodlivosti, rovnosti šancí sa dožadujú tí, ktorí by získali výhodu.

  • Slabší.
  • Tí, ktorí nestíhajú.
  • Tí, čo brzdia.
  • Lenivejší.

Neraz počuť ľudí, ako sa dožadujú sociálnej spravodlivosti, sociálnej rovnosti. Najradšej by zobrali majetky boháčom a rozdelili ich tak, aby každý mal rovnako. Chcú to tí, ktorí sa k majetku nevedia dostať inak. Nepáči sa im, že manažér má mnohonásobne vyšší plat. Ale keby dostali pozíciu manažéra, firma by obratom skrachovala. Žiadať o sociálnu spravodlivosť je len snaha nájsť skratku k výhodám. Ten, čo sa dožaduje spravodlivosti požaduje, aby sa menili ostatní, alebo pravidlá hry. Ten, kto má málo peňazí by chcel, aby sa s ním ostatní nejako podelili.

Spoľahlivejšou stratégiou je, ak sa vám niečo nepáči, zmeniť svoj prístup. Máte málo peňazí? Neskúmajte, ako sú na tom iní ľudia. Neproste o spravodlivosť. Analyzujte, prečo ich máte málo.

  • Možno málo zarobíte.
  • Možno veľa miniete.
  • Možno zarobíte veľa a ešte viac miniete.

S tým sa už dá niečo robiť. Napríklad začať šetriť a zároveň hľadať spôsob, ako zarobiť viac. Nežiadajte o vyššie platy pred úradom vlády.

  • Skúste sami seba zmeniť na človeka, ktorému každý zamestnávateľ rád ponúkne vysoký plat. Vzdelajte sa.
  • Alebo ešte lepšie – spravte zo seba zamestnávateľa.

Viem, sú ľudia, ktorých mozgová kapacita objektívne nedovoľuje pracovať na sebe. Je to mrzuté, ale je to tak.

Pozrite si aj tieto články:

Komentáre k článku: Prispôsobivosť umožňuje prežiť

  1. M. 7. februára 2013

    Zacal som citat tento web. Popravde, nemozem suhlasit s tvrdenim, ze „spravodlivosti, rovnosti šancí sa dožadujú tí, ktorí by získali výhodu (= slabší; tí, ktorí nestíhajú; tí, čo brzdia; lenivejší)“. Dozadujem sa spravodlivosti a nechcem ziskat vyhodu, nie som slabsi, nie som ten, co nestiha, nebrzdim nikoho a rozhodne nie som lenivejsi. Som ten, ktory robi pracu zodpovedne, robi nad ramec svojej naplne prace, snazi sa riesit problemy kolegov, lebo sef im pomoct nevie a mne to neda sa len tak necinne na to pozerat (a mam na to aj cas) a za svoju pracu som (iba) slovne sefom chvaleny! Svoju pracu stiham za menej casu ako kolegovia, lebo robim efektivnejsie a robim ju na moj udiv ovela kvalitnejsie. Moj plat nerastie niekolko rokov a napodiv (v dnesnej dobe uplne bezny fakt) rastu platy urcitym kolegom, ktorych odbornost je kolegami spochybnovana a mnou tiez. Dovod – podlizovanie sa sefom. Ak pojdete ziadat o zvysenie platu, sef povie, ze nie su peniaze. Ale to, ze podlizovacom zvysil, sa neprizna, lebo o tychto veciach sa oficialne nehovori.
    Ina vec, manazer (resp. moj sef) ma vyssi plat ako ja, ale ak sa ho spytate na riesenie pracovneho problemu, nedokaze ho nielen vyriesit, ale ani pochopit. Ak by som (napriklad) ja bol na jeho mieste, rozhodne by firma neskrachovala, ako pisete. Lenze taketo miesta, u viac ako polky slovenskych zamestnavatelov, nie su o vedomostiach, ale o konexiach, rodinnych vztahoch, kamaratstvach, atd.
    Ano, prisposobil som sa a to mi umoznilo to uz neriesit tak emocionalne, ako v prvych rokoch mojho posobenia u sucasneho zamestnavatela. Dnes sa prisposobujem okolnostiam a uz sa do aktivit naviac nezapajam. Ved naco? Aby druhy zlizol smotanu? A neda sa proti tomu robit nic, iba odist a keby to bolo take lahke a ponuk na trhu prace by bolo dostatok, tak veru, idem uz davno prec. Ale zo skusenosti ludi, ktori pracu kvoli podobnemu problemu menili, viem, ze isli z dazda pod odkvap a niektori z dazda do burky!

  2. Alena 9. februára 2013

    M Tento problém tiež hovorila moja mama o tých vedomostiach a podlizovaní. Tí poctivý musia držať hubu druhý ktorý nie sú takí šikovní tak tí sa majú dobre lebo sa líškajú majstrovi. Nahnevalo ju že jeden mladší kolega jej raz povedal v súvislosti s organizácou práce vy tomu nerozumiete. Pritom ona ho zaškolovala pred rokmi keď nastúpil do práce a nič nevedel. Niektorí to robia naschvál voči druhým aby mali privilegia. Mhohí to cítia podobne.

  3. Karolína 4. marca 2013

    Ej, veru, to je presne jeden z tych typov nespravodlivosti, co tu vyssie spominate.
    Ja by som podotkla, ze slabsi a brzdiaci su niekedy aj ludia, ktori za svoju slabost a zbrzdenost nemozu (genetika, uraz,…), pripadne ludia, ktori su tymito ludmi brzdeni (v rodine).
    Ale toto je clanok o hladani cesty a sily.

Pridajte komentár: