Počas rozhovoru sa môžete priebežne pýtať na veci, ktoré vám nie sú jasné – využite preto túto možnosť...
Hlupák v informačnej dobe
Kto nevie, nie je potrebný. Ak neviete, môžete sa uchádzať len o podradné práce. O práce, ktoré čoraz častejšie vedia spraviť stroje lepšie ako človek. Napríklad práca pisárky asi začne byť čoskoro zbytočná. Prepísať text netreba – sú tu počítačové programy, ktoré stránku textu prevedú na text v počítači za pár sekúnd. Diktovať text pisárke už tiež nebude treba. Anglicky a nemecky hovoriaci už dnes môžu text cez mikrofón diktovať do počítača. Je len otázkou času, kedy to budeme mať aj v slovenskej verzii.
Ľudia s nízkou kvalifikáciou budú stále menej potrební. Silu vybavia stroje a pohyby rieši riadiaci počítač. Počítajte preto s tým, že ak viete málo, dostanete málo. Dostanete malý plat, málo atraktívne pracovné miesta, málo záruk do budúcnosti.
Aj v prípade, že ste dnes expert, musíte myslieť na budúcnosť. Množstvo nových znalostí prudko stúpa. To čo viete dnes, už zakrátko nebude stačiť. Dnes už školské vzdelanie samo osebe veľa neznamená. V škole vás naučia poslúchať, dávať pozor a memorovať informácie. Škola vás určite naučila, ako oblafnúť učiteľa, ako spraviť skúšku možno aj bez vedomostí. V živote však budete potrebovať skutočné znalosti, múdrosť, vedieť nájsť súvislosti a predovšetkým výborne vychádzať s ľuďmi. A to sa na školách neučí. Ak chcete uspieť, po škole sa vaše vzdelanie ešte len začína.
Na to, aby ste sa stali expertom, stačí vedieť len o niečo viac ako ostatní. Možno nebudete naozaj expertom, ak by ste sa porovnávali so špičkovými odborníkmi alebo vedcami. Ale mnohí vás budú za experta považovať. V širokom okolí budete možno jediný, kto vie viac ako ostatní. To na úvod stačí. Ak sa vám taká pozícia zapáči, nič vám nebráni ísť vo vzdelaní ďalej.
Príklad. Pred rokmi som sa zaoberal počítačmi a veľa ľudí ma považovalo za experta. Naozaj som vedel všeličo také, čo iní nevedeli. Chcete vedieť, ako som sa stal počítačovým expertom? V roku 1994 som si prečítal celý manuál na ovládanie Windows. Dostal som ho k počítaču. Mal som 3 hodiny času vo vlaku a tak som čítal. Pochopil som. Rýchlo som zistil, že počítač sa dá zaujímavo využiť a znova som čítal. Časopisy, knihy o počítačoch. Neskôr o internete. Dnes sa tým slušne uživím.
Väčšina ľudí žiadne návody nečíta. Skúšajú sa v počítači nejako vymotať naslepo metódou pokus – omyl. Stratia čas, zmažú si dáta, minú hodiny skúšaním. Ale na prečítanie návodu si čas nevyčlenia. Knihy si nekúpia, pretože učebnice sú drahšie, ako bežné knihy. A je nuda čítať učebnice. Večne sa cítia byť nemotorní, počítačovo negramotní, neschopní. Nakoniec sa niečo naučia a potom to opakujú. Žijú v strachu pred počítačmi. Sú v strese zakaždým, keď majú vykonať nejakú úlohu s počítačom. Možno by stačilo venovať pár hodín pochopeniu základov. Ak sa počítača bojím, vyhýbam sa mu. Ak sa vyznám, začnem ho využívať. Podobne to funguje aj v iných oblastiach. Chce sa nám zotrvať v pohodlí. Čítať nejaký nudný návod je nepohodlné. Tak nečítame a hneď skúšame. Výsledkom je nepohodlie a strata času. Kým neopustíte zónu pohodlia, budete platiť vysokú daň. Mám známeho, je to pomerne chudobný človek, má mizerne platené miesto. Rád by podnikal ako živnostník, ale na to by si musel niečo načítať, zistiť, zariadiť. Zóna pohodlia ho nepustí. Po večeroch sleduje televíziu. Nie svoje ciele. A tak asi navždy zostane na zlom pracovnom mieste. Nechce sa mu vzdelať, neverí si. Nie je to pohodlné. Sám sa odsúdil na neúspech.
Nedostatok vedomostí je drahý.
A bude to už len horšie. Ak neviete, máte problém. A možno ani neviete, že máte problém. Niekto zarába za mesiac 500 eur a iný možno 5 000. To závisí na tom, akú má daný človek hodnotu na trhu práce. Alebo aké má nápady. Nikto nezaplatí upratovačke toľko, koľko dostane špičkový manažér.
- Prácu upratovačky zvládne aj manažér, keby bolo treba. No upratovačka nedokáže riadiť tím a navrhnúť stratégiu firmy.
- Zisk z práce upratovačky bude oveľa menší ako zisk z práce manažéra.
- Ak dáte inzerát, že hľadáte upratovačku, za pár minút máte 10 ponúk od upratovacích firiem, ktoré sa budú predháňať, ktorá z nich vám uprace za menší peniaz. Kvalitných manažérov je málo.
To všetko sú hľadiská, prečo sú medzi rôznymi profesiami také priepastné rozdiely. Chcete uspieť? Klaďte si otázky:
- Mám sa vôbec zamestnať? Ako zamestnanec sa zvyčajne nedostanete k výrazným finančným úspechom, ani k voľnému času, ktorý by ste mohli tráviť s rodinou.
- Zarobí moja práca zamestnávateľovi aspoň na moje pracovné miesto? Ak stojím firmu viac než svojou prácou zarobím, môže sa ľahko stať, že ma nebude treba. Myslite pritom na to, že k platu, ktorý dostanete v hotovosti, takmer rovnakú čiastku firma platí v daniach a rôznych poplatkoch. Často ešte raz toľko stojí „prevádzka“ vášho pracovného miesta. Ak zarábate 500 eur v čistom, firma za vás dáva najmenej 1 500 eur. Zarobíte svojou prácou firme viac? Potom ste v pohode.
- Viem a dokážem viac ako moji rovesníci, kolegovia? Ak nie, niet dôvodu, pre ktorý by môj plat mal stúpnuť.
- Som správne vzdelaný? Ak máte jednu vysokú školu a pridáte k tomu pár doktorátov, možno to váš príjem ovplyvní, ale asi nie dramaticky. Skúste sa vzdelávať v oblastiach, ako finančná gramotnosť, podnikanie, investície. Chodíte do práce aj kvôli peniazom, tak sa učte efektívne s nimi nakladať.
Vždy sa preto pýtajte samých seba: som pre pracovný trh natoľko kvalitný ako sa len dá? Vždy sa nájde oblasť, ktorú na sebe môžete zlepšiť. Nuž potom to zapracujte do svojho programu.
Keď budete najbližšie chytať ovládač televízora, myslite na to, že to je odsávač vašej kariéry. Nezapnite ho. Televízor vám dá menej ako berie. Vzdelaním môžete svoju hodnotu – osobnú i tú na trhu práce – znásobiť. No je to pomalý proces. Nečakajte, že po prečítaní jednej knihy vám niekto zdvojnásobí plat.
jana 13. októbra 2010
mám 29 ročnéhéo syna, ktorý je hlupák. Teda, je na hranici mentálnej retardácie. A nevieme mu nájsť ani len podradnú prácu…Vám sa teda píše dobre ale skúste to na vlastnej koži…
Miro Veselý 13. októbra 2010
jana neviem o tom, že by sa mentálna retardácia označovala slovom hlupák. je jasné, že ak je niekto postihnutý mentálnym problémom (a je ich veľa aj iných) dostáva sa do zvlášť ťažkej životnej situácie. je prakticky úplne odkázaný na pomoc okolia. krutá situácia.
sofia 14. januára 2011
Skúste tomu synovi vytvoriť chránené pracovné miesto, obráťte sa na nad
ácie, vedeli by vám pomôcť. Potrebuje pracovať, nemá dôchodok, ak potrebujete riešiť čas počas ktorého ste v práci, tak existujú denné stacionáre pre dospelých. N
Matej 22. januára 2012
Nesuhlasim s vami hlavne v tom ze po precitani jednej knihy sa cloveku nemoze znasobit plat. Poznam mnoho ludi co zhanaju programatorov a bohuzial schopnych je ich len velmi velmi malo. Preto si myslim ze precitanie knihy ako programovanie v C, alebo Jave alebo ako riadit Unix server cloveku moze zabezpecit minimalne slusne miesto.
Miro Veselý 22. januára 2012
Matej a s čím presne nesúhlasíte? Ja píšem „Nečakajte, že po prečítaní jednej knihy vám niekto zdvojnásobí plat.“
Matko Klingac 17. decembra 2013
Je to tak všeobecná somarina ž je to sproste.. Pomaly titul na skladníka, maturita je skoro ako základná škola, a tieto MLM a podobné hovadiny, to píšu ludia cielene aby oblbli ludí :) nikdy sa nebudu roboti ani stroje použivať tam kde je ich cena vysoka, a udržba detoo, vždy budu ludia ktorí majú remeslo. remeslo má zlaté dno !
Marek 14. septembra 2015
Ten 1.komentár bol isto od človeka, ktorý neopustil svoje pohodlie, pretože to najjednoduchšie sa je vyhovoriť. Sám ,,milujem,, komentáre,, tebe sa to hovorí,, ,, Ty už máš svoje,,. Ten to článok má obrovskú morálnu hodnotu, ale na Slovensku mnoho ľudí pri ,,najmenšom zabolení ,, radšej rezignuje a hodí sa do gauča ( samozrejme, na splátky ).
Ľubica 21. apríla 2016
Marek , ten váš komentár o gauči na splátky je svetový , u mňa je problém , že všetko čo viem a som vedela som akoby vytesnila s pamäti , nič sa mi nechce, ale potrebujem sa živiť a s mojim postihnutím to nie je ľahké , ale snažím sa ako viem. Slováci sú trošku hlúpym národom , že očakávajú že im všetko spadne do lona… Mnohí tvrdia , že za komunizmu bolo lepšie, v niečom majú pravdu a v mnohom nie..