Pripravujte sa, zložitosť stále rastie!

Čoraz viac vecí a situácií v našom živote je spojených s počítačmi a technológiou. Na prvý pohľad to vyzerá výborne. Možnosti, ktoré nám počítače dávajú sú skvelé. Už obyčajný tablet vám umožní úplne nahrať pesničku v kvalite, ktorá je porovnateľná s nahrávaním v štúdiu pred pár rokmi.

S tým, ako rastie množstvo technických možností však rastie aj potreba, aby ste držali v hlave čoraz viac informácií. Stúpajú požiadavky na kvalifikáciu, gramotnosť, inteligenciu, pamäť.

Príklad: okolo roku 1995 – 2000 som sa intenzívnejšie venoval počítačom. Písal som články, pomáhal ľuďom riešiť problémy. Dá sa povedať že v tej dobe sa dalo ovládnuť 80% znalostí. Ak ste otvorili program na písanie textu (alebo na sadzbu, retuš, tabuľlový procesor, hudobný alebo zvukový editor, nelineárny video editor, 3D modelovací softwér, vektorový grafický program…) zvládli ste ho. Bolo reálne dajme tomu za jeden večer preklikať zhruba všetky položky menu, pochopiť ich význam a nájsť väčšinu kombinácií, ako ich môžete použiť. Následne ste mohli napísať o programe pomerne kvalifikovanú recenziu, alebo na ňom začať niečo robiť. Dnes je situácia iná. Programy sú nabité funkciami tak, že ak zvládate 10% ich možností, vystačíte. Ostatné možnosti vám zostanú skryté, ak nie ste profík, alebo ak cielene neštudujete. Nie je reálne živiť sa ako novinár písaním recenzií rôznych programov. Nezvládnete to. (Nepočítam poodpisované "recenzie") To vás núti ku špecializácii. Je potrebné vybrať si jeden, alebo málo odborov a tým sa venovať viac do hĺbky.

Týmto dlhým príkladom som chcel povedať, že trend je špecializácia. Zároveň však tlak možností požadujú, aby ste napriek špecializácii boli schopní držať v hlave mnoho pomocných informácií.

Ako spravovať heslá

Už taká drobnosť, ako je správa hesiel. Heslami sa chráni súkromie. Pred 20 rokmi sme heslo poznali možno z filmov o špiónoch. Pred pár rokmi mal človek jedno či dve heslá. Teraz? Ani to nechcem spočítať. Heslo na podanie daní, heslo na Facebook, niekoľko e-shopov, počítač, tablet, e-mail, registrácie rôznych softvérov. V mobilnom telefóne tiež počítajte hneď s niekoľkými. Platobné karty, či SIM karty požadujú ovládať PIN kód, alebo aj PUK kód. Čoskoro pribudne práca v cloude a s tým spojené bezpečnostné problémy…

  • Mnoho ľudí to rieši tak, že všade kde sa dá, použijú jedno heslo. To je ten najhorší nápad, pretože stačí aby sa útočník dostal k jednemu heslu a okamžite má všetko…
  • Mnoho služieb požaduje, aby heslo bolo komplexné, takže heslo "heslo" už nestačí. Musí to byť "heslo123". Lenže aj také heslá sú ľahko napadnuteľné a tak niektoré firmy nútia generovať heslá na spôsob "P%22sM*qm$3G1". No len si také heslo skúste zapamätať! A keď to zvládnete, tak ho skúste napísať cez mobil. (Špeciálne znaky ako je $ mnohí nevedia napísať ani na normálnej klávesnici.)

Už len tieto vecičky značne komplikujú život. Mladí ľudia sa tomu prispôsobia ľahšie, pre starších sa z tejto španielskej dediny začína stávať bludisko bez východu.

Kým ste okolo počítača, môžete využiť niektorý program, alebo službu na správu hesiel. Horšie je to, že rôzne heslá, kódy pre software a piny sa k nám valia rýchlo. Často ich nebude treba hneď a tak ich niekam založíte…

Ako strážiť nastavenia

Podobne neutešená je aj situácia v rôznych nastaveniach. Každý počítačový program umožňuje nastaviť rôzne hodnoty tak, aby vám to vyhovovalo. Mnoho internetových aplikácií má nastavenia. Tieto voľby sa občas menia. Príkladom môže byť Facebook. Nejako ho nastavíte. Po pár týždňoch spravia nejaké zmeny a vami zadané nastavenia sa môžu stratiť, alebo zmeniť.

Problémom je, že je priveľa miest, kde by ste sa z času na čas mali pre kontrolu pozrieť. Samozrejme, to takmer nikto nerobí. Výsledkom je, že keď potom niečo nefunguje ako má, často si ani nespomenieme, že niečo niekde môžeme nastaviť.

Len si skúste resetovať mobilný telefón, alebo preinštalovať počítač. Zabijete najmenej pol dňa svojho života čakaním a odpovedaním na rôzne otázky. Viem, niektoré nastavenia sa síce dnes už dajú zálohovať v cloude. No po zmene operačného systému, alebo mobilu nemusí všetko fungovať ako má a čistá inštalácia "odznova" býva účinnejšia.

Ako sledovať aktualizácie

Takisto technologický proces môže byť zákerný. Znie to úžasne, ak vám firma ponúka poloautomatickú aktualizáciu softvéru, či systémov. V praxi to ale prináša chaos. Chcete vypnúť počítač, ale nedá sa. Vypíše "nevypínajte počítač" a znemožní vám čokoľvek robiť. Najskôr sa musí nainštalovať 25 nových aktualizácií. Podobných situácií nie je málo. Namiesto práce často musíte riešiť otázky firewallu, aktualizácií…

Ako to celé sledovať

Kým sa venujete len malej oblasti, tak sa ako – tak dá udržať niečo aj v hlave. No s rastom množstva služieb a počítačovej techniky je čoraz viac čistého času potrebné investovať do prác a činností, ktoré sme v princípe nikdy nechceli robiť.

Žiaľ, nemám návod, ako to celé nejako zjednodušiť. Nedá sa. Je to skôr téma, ktorá signalizuje, že sa oplatí zlepšovať si svoju počítačovú gramotnosť tak, aby sa vám takéto úlohy nestali nočnou morou.

Pozrite si aj tieto články:

Pridajte komentár: