Pri zariaďovaní bytu nemáme všetci hneď jasnú predstavu o tom, ako by naše bývanie malo vyzerať...
Každý by chcel byť bohatší
Každý človek by chcel mať veľa peňazí a úspech v živote ako stuhu okolo nich. A odpoveď je, že väčšina ľudí to nechce – veľmi. Zvyčajne je tu vždy ešte niečo, čo chcú viac ako úspech, či bohatstvo. Niečo, čomu venujú viac pozornosti než svojmu úspechu. Možno si len neveria a tak to neskúsia. Alebo sa im nechce podniknúť kroky, podstúpiť riziká a nepohodlie, ktoré by ich k úspechu a bohatstvu priviedli. Stať sa úspešným, alebo bohatým nie je jednoduché.
Ak niečo chcete, naozaj chcete, musí to byť úplné chcenie. Chcem to a som ochotný obetovať všetko, čo bude potrebné spraviť. A práve tu zlyhá väčšina. Väčšinou si dnes ľudia povedia „chcem uspieť, ale musí to ísť ľahko“.
- Rád by som prestal fajčiť, ale teraz si chcem ešte zapáliť aspoň jednu…
- Rád by som schudol. Ale vážiť potraviny a učiť sa? To sa mi fakt nechce. Skúsim možno nejakú diétu.
- Rád by som mal veľa peňazí. Ale neviem ako na to. Učiť sa niečo o peniazoch sa mi naozaj nechce.
Takže ak sa vám nechce, neuspejete. To čo chcete musíte chcieť až tak veľmi, že sa vám bude chcieť vykonať aj potrebné kroky. Ak ste ochotní podstúpiť aj veľkú námahu, potom sa váš postoj začne meniť na víťazný. Úspešný človek koná tak, ako keby neúspech nebol možný. Chce dosiahnuť cieľ a začne oň bojovať. Vie, že ho dosiahne, verí, že uspeje. Neúspešní ľudia zvyknú uvažovať o tom, pre čo všetko by mohol prísť aj neúspech. Nakoniec dospejú k zdanlivo logickému záveru: načo sa snažiť?
Venujte plnú kapacitu vašej hlavy na to, ako sa uspieť dá. Viem, možno neuspejete. Ale dobré pocity, ktoré ste mali, kým ste sa tešili sú tiež fajn vec. Ak neuspejete, nevadí. Nie všetko sa podarí na prvý šup. Poučte sa z chýb neúspechu a skúste to znova.
Vráťme sa k tomu, že práve naše myslenie určuje, aký život budeme mať. Myslite na to, že v každej chvíli svojho života stojíte na rázcestí a máte dve možnosti, ako myslieť, čomu venovať pozornosť, čomu poskytnete priestor vo svojej hlave:
- Ak uvažujete negatívne, budete mať negatívne výsledky.
- Ak uvažujete pozitívne, dostanete pozitívne výsledky.
Vrtáci teraz môžu slastne pookriať, pretože niekedy to môže byť aj inak. Áno, môžem v pozitívnom očakávaní trénovať na súťaž a nakoniec vyhrá niekto iný.
Sú to princípy zamerané na vašu motiváciu. Ak vo všetkom hľadáte prekážky, asi ich neprekonáte. No ak si veríte, nájdete spôsob, ako prekážky prekonať. Prekážky na ceste k úspechu stoja vždy. Otázka je, či ich prekonáte, alebo vás odradia. A o tom rozhoduje práve váš postoj – či je negatívny, alebo pozitívny.
Oplatí sa vám, ak začnete ovplyvňovať vnímanie samého seba. Kým si samého seba predstavujete ako priemerného a nie veľmi úspešného človeka, budete sa tým limitovať. Viem, v našej spoločnosti je zvykom hrať sa na skromných ľudí, štylizujeme sa radšej do role neúspešných a nenáročných poddaných. Je to však postoj. A postoj sa zvyčajne aj vyplní.
- Ak si myslíte, že nemáte šancu uspieť, neuspejete.
- Ak máte pocit, že ste slabí, nebudete skúšať nič, čo je pre silných.
Preto vám odporúčam, aby ste začali sami o sebe uvažovať ako o schopnom človeku. Aj v prípade, že si tak budete vedome klamať do zrkadla. Oceňujte sa, spomeňte si na všetky svoje úspechy.
Pri prvých cvičeniach takého zmýšľania sa budete cítiť nepríjemne. Hovorte si stále v duchu: „Som schopný. Uznávam sa. Viem. Mám výsledky. Som múdry.“ Budete pritom na pochybách. „Môžem si vôbec dovoliť, takto o sebe myslieť? Veď to podľa mňa vôbec nie je pravda!“. Musíte to prekonať. Učte sa uznávať samých seba. Učte sa vnímať svoje názory, svoju osobitosť. Vykonávajte zaujímavé veci a vnímajte to, že ste zaujímavým človekom. To bude trvať najmenej niekoľko mesiacov, kým si „povolíte“ takto o sebe zmýšľať. Musíte sami seba uznávať, byť radi „so sebou“.
Niekedy možno stojí za úvahu požiadať o pomoc psychológa. Ak si neviete zlepšiť sebahodnotenie, ak máte pocit, že ste nezaujímaví, neúspešní, nudní a neschopní, skúste podstúpiť psychoterapiu. Vaše pocity totiž nie sú v poriadku, škodia vám. Ak totiž ani len samých seba nepovažujete za dobrých, schopných, múdrych, ako by vás mohli uznávať iní ľudia?
So sebahodnotením súvisí ešte jedna vec. Ako sa správate, keď vás nikto nevidí? Je výhodné, ak vždy konáte v súlade so svojím svedomím. Je to výhodné pre vás, ak sa budete správať vždy eticky, čestne a korektne. Hovorí sa, že človek s čistým svedomím má pokojný spánok. Viem, svedomie a morálne hodnoty sú pomerne elastická záležitosť. Čo je pre jedného celkom prijateľné, iný by už nestrpel. Veľa v tom zohrávajú kultúrne, či náboženské zvyklosti. Psychopat nemusí cítiť žiadne výčitky svedomia ani keď vraždil. A človek s depresiou sa sám obviňuje aj za veci, ktoré s ním vôbec nesúvisia. Väčšina ľudí však zvyčajne celkom presne rozpoznáva „čo sa má a čo sa nemá“. Ak sa toho budete zhruba držať, budete človekom, ktorý sa dá označiť za čestného, slušného, korektného. Ak sami o sebe viete, že vaše slovo má cenu podpísanej zmluvy, v prvom rade to zvyšuje vaše sebahodnotenie.
Akým človekom teda chcete byť?